Word Dosyasına Şifre Koymak

Word Dosyasına Şifre Koymak

word-sifre

Bizler herkesin kullandığı ortak bir bilgisayarda kendimize ait bir word dosyalarının başkaları tarafından açılıp okunmasını istemiyorsak bu microsoft office word dosyalarına şifre koyabiliriz.Çok basit birkaç adımla bunu gerçekleştirebiliriz.Hazırladığımız word dosyasına şifre koymak için ilk yapmamız gereken Dosya menüsüne girip oradan Farklı Kaydet seçeneğini seçmek olacaktır.açılan Farklı Kaydet penceresinin sağ üst köşesinde bulunan Araçlar seçeneğine tıklamamız gerekiyor.Tıkladıktan sonra açılan pencereden Güvenlik Seçenekleri seçeneğine tıklıyoruz.Burada parola girmek için 2 boş kutu bulunmaktadır. 1.Açma Parolası-2.Değiştirme Parolası
Açma parolası dosyamızın açılışına şifre koymamızı sağlar.Yani şifreyi girmeden yazı içeriği görülmez.
Değiştirme parolasını dosyamızın içeriğinin değiştirilmesini engellemek için kullanıyoruz.Yani dosyamızın içeriğini dosyamıza tıklayan kimseler görebiliyor ama içeriğe yeni yazı ekleme,var olan yazıları silme gibi işlemleri yapması için kullanıcının değiştirme parolasını bilmesi gerekiyor.Biz tercihimize göre hangi şifreleme seçeneğini istiyorsak onun yanındaki şifre bölümüne bir şifre giriyoruz.Ardından Tamam düğmesine basınca bir pencere daha açılıyor ve bu pencereye de aynı şifremizi girip şifreyi onaylıyoruz ve ardından kaydedeceğimiz yeri belirleyip Kaydet butonuna basıyoruz.gödüğünüz gibi birkaç basit adımda word dosyamıza şifre koymuş olduk.Sizler isterseniz hem açma parolası hem de değiştirme parolası koyabilirisiniz.

 

usta

6 thoughts on “Word Dosyasına Şifre Koymak

  1. dosya menüsü derken orayı anlamadım 🙁 yani şimdi bnm bir microsoft office belgem var ve onun bulunduğu bir dosya var yani belgemin içinde olduğu bir dosya pekiya mesela ben dosyaya şifre koymak istiyorum nasıl yapıcağım dosya menüsüde nedir? :S

    1. Dosya menüsü yazının bulunduğu office word penceresinin en üst kısmında bulunan menüdür.Dosya menüsüne tıklanıldığında farklı kaydet penceresi açılır oradan devam ederek yazıda verdiğim bilgileri uygulayabilirsin.Eğer klasöre şifre koymak istiyorsan o olay farklı bir yöntemle yapılıyor.İdil hanım o konuda bilgiye ihtiyacınız olursa buraya yorum olarak yazarsınız ve ben gereken bilgileri size sağlarım.Şimdiden kolay gelsin.

    1. Cihan arkadaşım olmama gibi bir ihtimali yok.Büyük bir ihtimalle senin işlemlerinde bir eksiklik yada bir yanlışlık var.Yazdığım işlem aşamalarını dikkatlice incelemelisin.Eğer tekrar problem yaşarsan yaşadığın problemi detaylı olarak yazarsan gerekli yardımı sana sağlarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir