MHRS Hastane Randevu Sistemi İle Online Randevu Alma

MHRS Hastane Randevu Sistemi İle Online Randevu Alma

MHRS-Online Hastane Randevu

MHRS ile hastanelerden online randevu alma ve sisteme üyelik işlemleri hakkındaki tüm bilgiler bu yazımızda sizlere tüm detaylarıyla anlatılacaktır.

MHRS Nedir?

MHRS, Merkezi Hekim Randevu Sistemi kelimelerinin kısaltılmış halidir. Bu sistem ile kendi bilgisayarınızdan, tabletinizden ya da akıllı cep telefonunuzdan MHRS online randevu sitesine girerek Sağlık Bakanlığına bağlı istediğiniz hastane, istediğiniz bölüm ve istediğiniz doktordan randevu alabilirsiniz. Bu online randevu alma işlemini için herhangi bir ücret ödemenize de gerek yok. Tamamen ücretsizdir ve zaman sıkıntınız olmadan günün herhangi bir saatinde sonraki günler için internet üzerinden hastane randevunuzu kolayca oluşturabilirsiniz. Online hastane randevu sistemini kullanabilmeniz için sisteme üye olunması veya E-devlet sistemi ile giriş yapılması gerekmektedir. Eğer MHRS üyeliğiniz yok ise üyelik oluşturmadan E-Devlet şifrenizi kullanarak kolaylıkla sisteme giriş yapıp randevu alabilirsiniz. E-devlet şifreniz yok ise sistemi kullanabilmek için mutlaka MHRS üyeliğinizi oluşturmanız gerekmektedir.

MHRS Hastane Randevu Sistemine Nasıl Üye Olunur?
MHRS Hastane Randevu Sistemine üye olunması için https://www.hastanerandevu.gov.tr adresine giriş yapmanız ve oradan Üye Ol seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.
MHRS Randevu GirişTıkladıktan sonra Yeni Üye Kayıt penceresi açılacaktır. Bu sayfadan Kimlik Bilgileri sekmesindeki; T.C. Kimlik No, Ad, Soyad, Cinsiyet, Doğum Tarihi, Doğum Yeri, Baba Adı, Anne Adı bilgilerini doldurup onaylama kutucuğunu işaretlemeniz ve ardından sağ altta bulunan “Sonraki” yazan düğmeye tıklamanız gerekmektedir.MHRS Yeni Üye KayıtBu aşamadan sonra size iletişim bilgilerinizi girmeniz gereken pencere açılacaktır. İletişim bilgileri penceresinde Cep Telefonu, Sabit Telefon, E-Posta Adresi bilgilerini girip Sonraki yazan düğmeye basmalısınız.MHRS İletişim BilgileriBu işlemden sonra Güvenlik Bilgileri penceresi açılacaktır. Güvenlik Bilgileri penceresinde sisteme giriş için kullanacağınız Parola girişi yapmanız, Güvenlik Sorusu ve Cevap kısımlarını doldurmanız ve altta bulunan güvenlik resimlerinden bir tanesini seçmeniz gerekmektedir. En son olarak sağ altta bulunan “Kaydet” düğmesine basarak MHRS üyelik işleminizi tamamlayabilirsiniz. Bu bölümde oluşturacağınız parolayı yani şifreyi kesinlikle unutmayın. Çünkü sisteme bu parolayı kullanarak giriş yapacaksınız.MHRS Üye Güvenlik BilgileriKayıt için oluşturduğunuz hesap bilgilerinde değişiklik yapmak isterseniz T.C. Kimlik Numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra ekranın üst bölümünde yer alan “Hesap Bilgilerim” kısmından istediğiniz değişiklikleri ve güncellemeleri yapabilirsiniz.

Aile fertleriniz için randevu oluşturmak isterseniz her aile ferdi için ayrı ayrı kendi T.C. Kimlik Numaraları yardımıyla oluşturulmuş üyelik hesapları oluşturulması gerekmektedir. Eğer ailenizde fertlere ait telefon ve E-Posta bulunmuyorsa, size ait olan cep telefonu veya E-Posta adresini kullanabilirsiniz.

MHRS Hastane Randevu Sistemine E-Devlet İle Nasıl Girilir?
MHRS online randevu sistemine eğer üyeliğiniz yok ise E-Devlet ile giriş yapabilirsiniz. Bunun için https://www.hastanerandevu.gov.tr adresine girip açılan pencereden E-Devlet İle Giriş düğmesine tıklamalısınız. Ardından e-Devlet Kapısı Kimlik Doğrulama Sistemi giriş sayfası açılacaktır.
E-Devlet İle MHRS GirişBuradan T.C. Kimlik No ve e-Devlet Şifresi bilgilerinizi girerek online hastane randevu sistemine giriş yapabilirsiniz.

MHRS Hastane Randevu Sistemiyle Nasıl İnternetten Online Randevu Alınır?
MHRS sistemi üzerinden randevu almak için 2 seçeneğiniz bulunduğunu yazımızın başında belirtmiştik. Bunlar MHRS üyeliği ile giriş ve E-Devlet sistemiyle giriş yapıp randevu alma yöntemleriydi. Sisteme üye olduktan sonra randevu almak için https://www.mhrs.gov.tr adresine girip sağda bulunan Randevu Al seçeneğine tıklamalısınız ya da doğrudan https://www.hastanerandevu.gov.tr adresine girip T.C. Kimlik Numaranızı ve MHRS Şifrenizi girip “Giriş” düğmesine basmalısınız. Giriş yaptıktan sonra Hastane Randevu Arama penceresi açılacaktır. Bu pencerede Randevu Tarihi, İl, İlçe, Klinik, Hastane, Poliklinik, Muayene Yeri, Hekim bilgilerini doldurmanız gerekmektedir. Bu bilgileri doldurduktan sonra sağ altta bulunan Randevu Ara düğmesine basmalısınız. Ardından size uygun hekim ve randevu saatleri görüntülenecektir.
MHRS Randevu AlRandevu alma işlemi 3 aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada ilgili randevu bilgilerini girip uygun hekim listesine ulaşılmaktadır. İkinci aşamada listedeki hekimlerden istediğinizi seçip hekim çalışma cetvelini görüntüleyebilirsiniz. Üçüncü ve son aşama olarak hekim çalışma cetvelinden kendinize uygun olan bir randevu saati seçip randevunuzu kaydedebilirsiniz. Mat gri renkli randevu saatleri dolu, yeşil renkli olan randevu saatleri boş olanlardır. Yeşil renkli olanlardan kendinize uygun bir saati seçip randevu bilgilerini Randevu Onay penceresinden kontrol edip onayladıktan sonra online hastane randevunuzu oluşturabilirsiniz.
MHRS Randevu SaatleriArdından randevunuzun başarıyla gerçekleştiğini gösteren bir mesaj penceresi açılacaktır. Tamam diyerek randevu işlemini bitirip sistemden çıkabilirsiniz.

MHRS’den en erken, Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler, ağız ve diş sağlığı merkezlerine sabah saat 07:00’ye kadar aynı gün için randevu alınabilir. Saat 07:00’dan sonra ise en erken 1 gün, en geç 15 gün sonrasına randevunuzu alabilirsiniz. Aile hekimlerinden; aynı gün için giriş yaptıktan sonra en erken yarım saat sonrasına, en geç 15 gün sonrasına randevunuzu alabilirsiniz.

MHRS’den aynı güne saat ve poliklinikler farklı olmak kaydıyla kurum başına en fazla 2 randevu alınabilir.

Randevu süreleri her poliklinik ve hekime bağlı olarak farklılıklar gösterebilmektedir. Randevu saatinizden en az 15 dakika önce hasta kayıt birimine hastane kayıt işlemlerinizi yaptırmak için başvurmalısınız.

MHRS Mobil Uygulaması sayesinde akıllı cep telefonları ve tabletler aracılığıyla ilgili uygulamayı kurarak e-randevu sistemini kolayca kullanabilirsiniz. Uygulamayı Android cihazlar için Google Play Store üzerinden, IOS uyumlu cihazlar için App Store üzerinden ücretsiz indirip kullanabilirsiniz.

MHRS Sisteminden Telefonla Nasıl Randevu Alınır?
MHRS sisteminden randevu almanın bir başka yöntemi de cep telefonu ya da sabit telefon kullanmaktır. Bunun için telefonunuzdan “182” numarasını aramalısınız. ALO 182’yi hem sabit hatlardan hem de cep telefonlarından aramak sabit bir telefon hattını aramakla eşdeğerdir. Bu nedenle ALO 182 çağrı merkezini aradığınızda sabit bir telefon hattını aramış gibi olacaksınız. Randevu oluşturmak için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

ALO 182 çağrı merkezini aradığınızda görevli birisiyle görüşme yapacaksınız. Randevuyu oluşturmak için görevli kişi size gerekli yönlendirmeler konusunda yardımcı olacaktır ve istediğiniz hastane, istediğiniz hekim, istediğiniz gün, istediğiniz saate uygun randevu bu sayede kolayca oluşturulacaktır. Bu yöntemi internet ve bilgisayar kullanma konusunda sıkıntı çeken vatandaşlar kullanabilirler.

MHRS Randevusu Nasıl İptal Edilir?
MHRS sistemi üzerinden oluşturulmuş olan randevuyu iptal etmek için ilk önce sisteme giriş yapmalısınız. Ardından sağ tarafta en üstte bulunan “Randevu Geçmişi” simgesine tıklamalısınız.MHRS Randevu İptal EtmeBu sayede daha önceden oluşturulmuş olan randevular görüntülenecektir. İptal etmek istediğiniz randevu bilgisinin en sağında bulunan “İptal Et” düğmesine tıklamalısınız. Bu durumda size iptal etmeyi onaylıyor musunuz uyarısını veren bir pencere açılacaktır. İptal işlemini onayladıktan sonra ilgili randevu iptal edilip listeden silinecektir. Randevu iptal işlemi en geç randevu saatinden 60 dakika öncesine kadar yapılabilmektedir. Başka hastaların muayene haklarına engel olmamak için gidemeyeceğiniz randevularınızı iptal etmelisiniz.

MHRS Giriş Şifresini Unuttum Ne Yapmalıyım?
MHRS şifrenizi unuttuysanız üzülmeyin. Şifrenizi tekrar almak için uygulayabileceğiniz 3 yöntem bulunmaktadır. Şifrenizi tekrar almak için giriş ekranına https://www.hastanerandevu.gov.tr adresine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Buradan şifre giriş bölümünün yanındaki “Hatırlamıyorum” yazan düğmeye tıklıyoruz.MHRS Şifremi Unuttum Bu durumda E-Posta, SMS, Geçici Parola sekmelerinin bulunduğu Parola Yenileme penceresi açılacaktır. Siz bulunan bu 3 yöntemden hangisi size uygunsa onu seçebilirsiniz.

1.Yöntem – E-Posta İle MHRS Parolası Yenileme: Bu sekmede T.C. Kimlik Numaranızı ve sistemde kayıtlı olan ve doğrulanmış E-Posta adresinizi girmelisiniz. Girdikten sonra “Gönder” düğmesine basınız.  Yeni şifre kayıtlı olan bu E-Posta adresine gönderilecektir. Gelen E-Postaları kısmından MHRS’den gelen maile ulaşıp yeni şifrenizi alabilirsiniz.E-Posta İle MHRS Parola Yenileme
2.Yöntem – SMS İle Parola MHRS Parolası Yenileme: Bu sekmede T.C. Kimlik Numaranızı ve sistemde kayıtlı olan Cep Telefonu Numaranızı girmelisiniz ve “Gönder” düğmesine basmalısınız . Yeni şifreniz cep telefonunuza SMS olarak gelecektir. Gelen SMS’teki şifreyi kullanarak randevu sistemine giriş yapabilirsiniz.
SMS ile MHRS Parola Yenileme
3.Yöntem – Geçici Parola İle MHRS’ye Giriş: Bu sekmede T.C. Kimlik Numaranızı ve E-Devlet üzerinden daha önceden oluşturulmuş olan PIN kodunuzu girmelisiniz. Bu şekilde sisteme girişinizi gerçekleştirebilirsiniz.
MHRS Geçici Parola Alma
Bu yazımızda sizlere Merkezi Hekim Randevu Sistemi – MHRS’den randevu alma ve sisteme üyelik işlemleri hakkında merak edilen tüm soruların cevaplarını verdik. Umarız buradaki bilgiler ile randevu işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

usta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir