Klavye Tuşlarının Görevleri ve Bilgisayarda Klavye Kullanımı

Klavye Tuşlarının Görevleri ve Bilgisayarda Klavye Kullanımı

Klavye Tuşlarının Görevleri

Klavye tuşlarının görevleri ve bilgisayarda klavye kullanımı hakkında bilgi vermeden önce klavye nedir, klavyenin yapısı ve çalışması, klavye çeşitleri konuları hakkında bilgi vermek istiyorum.
>>Klavye Nedir – Klavyenin Yapısı ve Çalışması
>>Klavye Çeşitleri
>>Klavye Bağlantıları
>>Klavye Tuşlarının Görevleri
>>Bilgisayarda Klavye Kullanımı

Klavye Nedir, Klavyenin Yapısı ve Çalışması Nasıldır?

Klavye; üzerinde çok sayıda tuşlar bulunan, bilgisayara kullanıcının yazı yazmasını ve komut vermesini sağlayan bilgisayar dış donanım birimidir. Bilgisayar tarihine bakıldığında en eski bilgisayar donanımı klavyedir. Geçmişte mouse yani diğer bir adıyla fare icat edilmemişken klavyeler bilgisayarlara bilgi girişi için kullanılıyorlardı.

Klavyenin çalışması anahtarlama mantığına göre gerçekleşmektedir. Klavye tuşlarının her biri elektriksel bir devreye bağlı olan devre anahtarlarıdır. Bu anahtarlar yapısı itibariyle kauçuk, mekanik ve kapasitif yapıda olabilirler. Ekonomik olduklarından dolayı en çok kauçuk yapıdaki anahtarlar kullanılırlar. Kauçuk esnek bir yapıya sahip olduğu için klavye anahtarlaması içinde idealdir. Kauçuk malzemenin altında iletkenlik özelliği bulunan karbon malzeme bulunur. Bu karbon malzeme, tuşa basılmasıyla beraber iki iletken teli bir birine temas ettirir ve elektrik devresinin tamamlanmasını sağlar. Yani devreyi kapalı hale getirir. Tuş bırakıldığında kauçuk malzeme tuşa basılmamış durumundaki konumuna gelerek kapalı devreyi açık devre haline getirerek tuşun faaliyetini bitirir.

Klavye Tuşunun Yapısı
Klavye Tuşunun Yapısı

Klavye tuşlarının dizilimi matris düzeninde satır ve sütunlar şeklindedir. Tuşun basıldığında ilgili yolun tamamlanmasıyla matris yapıda bulunan iletken yolların üzerinden akım geçişi ile klavye üzerindeki elektronik devreye ilgili tuşla alakalı olarak sinyal gider. Klavye devresi üzerinde bir ROM bellek bulunur. Bu bellekte ilgili tuşa ait olan kodlar bulunur. Bu kodlar tuşun basılmasıyla beraber klavye devresindeki romdan kablolu veya kablosuz olarak bilgisayara gönderilir. Her tuş için ROM bellekte farklı kodlar bulunmaktadır. Bu sayede bilgisayar klavyeden hangi tuşa basıldığını anlayıp onunla alakalı işlemleri yerine getirmektedir.

Klavye İçindeki Elektronik Devre
Klavye İçindeki Elektronik Devre

Sanırım klavye nedir sorusunun cevabını ve klavye çalışması konusunda yeteri kadar bilgi verdik. Eğer aklınıza takılan bir şey olursa alttaki yorumlar kısmında bize ulaşabilirsiniz. Şimdi de klavye çeşitleri hakkında bilgi verelim.

Klavye Çeşitleri Nelerdir?

Klavye çeşitleri olarak bilinen 2 tür klavye vardır. Bunlar f klavye ve q klavyedir. Bu klavyeler yaptıkları görevler itibariyle aynıdırlar. Tek farkları üzerindeki tuş dizilimidir. Bir klavyenin f klavye mi q klavye mi olduğunu anlamak için üzerindeki TAB tuşunun sağında bulunan tuşa takılır. Tuş üzerinde q yazıyorsa q klavye, f yazıyorsa f klavye olarak isimlendirilir.

F Klavye Nedir?
F klavye, Türkçe yazmak için özel olarak geliştirilip üretilmiş olan klavye çeşididir. F klavyenin Türkçe için uyumlu olmasının sebebi Türkçe kelimelerin yazılması için kullanılan uygun tuş dizilimidir. Bu klavye türü, 20 Ekim 1955 tarihinden itibaren kullanılmaya başlanmıştır.

F Klavye Resmi
F Klavye Resmi

F klavye tuşları arasında Türkçe’de bulunmayan W, Q, X harf tuşları da bulunmaktadır. Q klavyeden, tuş dizilimi haricinde hiçbir farkı yoktur.

On parmak klavye kullanabilmek için genelde Türkçe’ye uygunluğundan dolayı f klavye kullanılır. 10 parmak f klavye kullanabilmek için on parmak dersi almanız gerekebilir. Genelde klavye ile hızlı yazma konusunda bir işe girecek olan kişiler on parmak dersine ihtiyaç duyuyorlar ve on parmak kursu veren bilgisayar dershanesini tercih ediyorlar. Siz de kendinizi on parmak f klavye kullanımı konusunda geliştirmek için f klavye eğitimi veren bir bilgisayar dershanesi tercih edebilir veya bir on parmak programı edinip internetten bulduğunuz dersler ile on parmak çalışması yapabilirsiniz. Bu sayede hızlı yazma ve klavye kullanımı konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Sanırım bu kadar açıklamayla beraber f klavye nedir ve f klavye nasıl kullanılır sorusunun cevabını vermiş olmalıyız. Şimdi de q klavye nedir sorusunun cevabını verelim.

Q Klavye Nedir?
Q klavye dünyada yaygın olarak ve en çok kullanılan klavye çeşididir. Q klavye tuşları, dizilim bakımından İngilizce kelimeler yazmaya uygun olduğu için İngilizce konuşulan ülkelerde q klavye tercih edilir.

Q Klavye Resmi
Q Klavye Resmi

Q klavye ile 10 parmak klavye kullanabilmek için q klavye dersleri veren eğitim videolarını tercih edip kendiniz çalışmalar yapabilirsiniz ya da on parmak dersi veren bilgisayar kurslarını tercih edip hızlı yazma ve klavye kullanımı konusunda kendinizi yeterli hale getirebilirsiniz.

Hangi klavye çeşidini seçmeliyim diye düşünüyorsunuzdur. F klavye q klavye tercih etmek kullanıcıların isteklerine kalmıştır. Kendinize uygun klavyeyi seçmeniz size hızlı yazma konusunda büyük bir imkan sunacaktır. Tercih sizin.

Günümüzde çeşitli amaçlar için kullanılan klavye türleri vardır. Mesela çeşitli oyunları oynamak için kullanılan oyuncu klavyesi, gamer klavye ya da gaming klavye. Bu oyuncu klavyesi olarak bilinen klavyeler özel olarak üretilirler ve fiyatları normal bilgisayar klavyelerinden daha yüksektir. Son zamanlarda oyuncu klavyesi aynı zamanda mekanik klavye olarak ta biliniyor.

Oyuncu Klavyesi
Oyuncu Klavyesi

Mekanik klavye tuş yapısı bakımından normal klavyelerden farklıdır. Bu klavyelerde her bir tuşa ait diğer tuşlardan bağımsız yaylı mekanik bir sistem bulunmaktadır. Normal klavyelere göre daha uzun ömürlü ve daha dayanıklıdırlar. Mekanik klavyelerin tuşa basılınca tepkime süresi diğer normal klavyelere göre daha düşüktür. Yani normal klavyelerden daha hızlıdırlar. Mekanik oyuncu klavyelerini üreten çok çeşitli firmalar bulunmaktadır. Bunların ilk sıralarında Logitech, Razer, SteelSeries firmalarıdır. Geçmişte IBM firmasının ürettiği mekanik klavyeler de bulunmaktadır.

Mekanik Klavye
Mekanik Klavye

Oyuncu klavyelerinin çoğunda bulunan bir başka dikkat çekici özelliği ışıklı oluşlarıdır. Yani tuşların altında tuş ve çevresinin aydınlatılmasını ve hoş bir görüntü oluşmasını sağlayan led ışıklar bulunuyor. Bunlar farklı renkler oluyor ve klavyeyi gayet dikkat çekici bir hale dönüştürüyor. Razer klavye ve Steelseries klavye çeşitlerini inceleme şansım olmuştu. Gayet etkileyici bir klavye çeşitleriydi. Led ışıklı klavye, sadece o etkileyici görüntüsünden dolayı satın alınabilir.

Razer Klavye
Razer Klavye

Klavye Bağlantıları Nasıl Yapılır?
Klavye bağlantıları,  bilgisayarın anakart PS/2 veya USB portuna yapılabilir. Günümüzde PS/2 bağlantılı klavyelerin yerini USB bağlantılı klavyeler almışlardır. İsterseniz USB bağlantılı klavyenizi dönüştürücü bir aparat ile PS/2 portuna bağlayarak kullanabilirsiniz. Aynı zamanda PS/2 klavyeyi dönüştürücü kullanarak USB portuna bağlayabilirsiniz.

Klavye Bağlantıları
Klavye Bağlantıları

Piyasada kablosuz olarak bilgisayara bağlayabileceğiniz klavye türleri de vardır. Kablosuz klavyenin bilgisayara bağlanabilmesi için bilgisayarın USB portuna takılan alıcı bir aparata ihtiyaç vardır. Bu aparat satın aldığınız klavyenin kutusundan çıkmaktadır. Kablosuz bağlantı yöntemi için, bluetooth ya da RF(radyo frekans) sistemleri kullanılmaktadır. Klavyenin içindeki verici ile bilgisayara takılan alıcı aparat haberleşerek klavyenin kullanımı sağlanır. Kablosuz klavyenin çalışabilmesi pile ihtiyacı vardır. Klavyenin yapısına göre kullanılan piller farklılık gösterebilir. Klavyenin pil yuvasına bakarak hangi pilleri almanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Buraya kadar klavye hakkında bilgi verildi. Bundan sonraki aşamada, asıl konumuz olan klavye tuşlarının görevleri hakkında bilgi vereceğim.

Klavye Tuşlarının Görevleri Nelerdir?

Klavye tuşlarının görevleri tüm klavye çeşitlerinde aynıdır. Bazen f klavye tuşlarının görevleri, q klavye tuşlarının görevleri nelerdir gibi sorular geliyor. Aşağıdaki klavye tuşlarının görevleri hakkındaki tüm bilgiler bütün klavye çeşitleri için geçerlidir.Klavye Tuşlarının GörevleriESC(Escape Tuşu): Escape tuşu yani diğer bir ifade ediliş şekliyle esc tuşu bilgisayarda vermiş olduğunuz komutları veya aktif bir görevi iptal etmek için kullanılır. Escape tuşu bazı durumlarda kullanılan programdan çıkmak için de kullanılır. Bilgisayarda en çok kullanılan klavye tuşlardan bir tanesi olan esc tuşu klavyenin en sol üst köşesinde bulunur.

TAB(Sekme Tuşu): TAB tuşu bilgisayarda yazı yazarken imlecin sağa doğru belirli bir ölçü boyunca hareket etmesini sağlar. Bir yazı programında bu ölçü değeri ayarlanabilir. Yazı haricinde de ekrandaki çeşitli sekme durakları arasından geçiş yapmak için kullanılır. Ayrıca yardımcı tuşlarla beraber farklı görevleri de bulunmaktadır. “Klavye kısayolları” konumuzu inceleyerek TAB tuşunun beraber kullanıldığı yardımcı tuşlarla beraber gerçekleştirdiği diğer görevleri inceleyebilirsiniz.

CAPS LOCK: Caps lock tuşu harflerin büyük olarak yazılmasını sağlar. Caps lock tuşuna basıldığında klavyenin sağ üst köşesinde bulunan led ışık yanar ve harfler büyük yazılır. Caps lock lambası yanmıyorsa harfler küçük yazılır.

SHIFT: Shift tuşunun tek başına basıldığında görevi yoktur. Shift tuşu klavyede 2 ya da 3 göreve sahip olan tuşlardan 2. görevlerini yani tuşun üst görevini yerine getirmelerini sağlar. Ayrıca diğer bir görevi de Caps lock tuşunun tersini yapmaktır. Harfler küçük yazılıyorken shift tuşuna basılıp bir harfe basıldığında harf büyük yazar. Eğer harfler büyük yazılıyorken shift tuşuna basılıp bir harfe basıldığında harf küçük yazılır. Shift tuşu klavye üzerinde sağ da ve solda olmak üzere 2 adet bulunur. Shift tuşuna 5 kere arkası arkasıya basıldığında Yapışkan Tuşların açılmasını sağlar.
Yapışkan tuşlar, aynı anda tek bir tuşa basarak Shift, Alt, Ctrl veya Windows tuşlarının kullanılabilmeyi sağlar.

CTRL: Ctrl tuşunun tek başına bir görevi yoktur. Klavyedeki diğer yardımcı tuşlarla çeşitli kombinasyonlarda farklı görevler alır. Ctrl+C kopyala kısayol işlemi gibi birçok işlemi yerine getirir. Klavyenin sağında ve solunda olmak üzere 2 adet Ctrl tuşu bulunmaktadır. Ayrıca Ctrl tuşuna basılıp bir öğe Mouse sol tuş ile tutulup sürüklenirse sürüklenen nesnenin bir kopyası oluşturulur.

Windows Tuşu: Windows tuşu, Windows işletim sistemlerinde başlat menüsünün açılmasını sağlar. Genelde Windows tuşunun nerede olduğu ve hangi tuş olduğu çoğu kullanıcı tarafından bilinmez. Windows tuşu klavyenin sol alt kısmında Ctrl ve Alt tuşlarının arasında üzerinde Windows logosunun bulunduğu tuştur.

ALT: Alt tuşunun tek başına bir görevi yoktur. Kullanıldığı programda menü seçenekleri için özel kısayol tuşlarının oluşmasını sağlar. Ayrıca yardımcı tuşlarla farklı görevlerin yerine getirilmesini de sağlar. Örneğin Alt+F4 tuş kombinasyonu, açık olan pencereleri kapatır ve Windows’u Kapat penceresinin açılmasını sağlar.

SPACE BAR(Boşluk Tuşu): Yazı yazarken basıldığında bir karakter boşluk bırakmayı sağlar.

ALTGR: Altgr tuşunun tek başına bir görevi yoktur. Ancak 3 görevli tuşların 3. görevlerini yerine getirmek için kullanılır. Örneğin klavyeden dolar işareti($) basılmak istendiğinde Altgr tuşuna ve klavyenin üst kısmındaki 4 tuşuna basılması gerekir.

MOUSE SAĞ TUŞU: Mouse sağ tuşu, klavyede mouse sağ tuş görevini yerine getirir. Bu tuş yön tuşlarının solundaki Ctrl tuşunun hemen sol tarafında bulunur.

ENTER: Enter tuşu yapılan bir işlemin onaylanması için kullanılır. Bir programın kısayolu seçilmiş ise Enter tuşuna basıldığında program açılır. Yazı yazarken satır içerisinde ya da satır sonunda Enter tuşuna basıldığında imleci bir sonraki paragraf başına götürür.

BACKSPACE: Backspace tuşu imlecin solunda bulunan karakterleri silmek için kullanılır.

INSERT: Insert tuşu, kelime yazarken araya karakter girilmesi unutulup karakter girilmek istenirse kullanılır. Ins tuşu olarak ta bilinir. Insert tuşuna basmadan araya karakter girişi yaparsanız imlecin sağındaki karakteri silip üzerine yeni karakteri yazar. Bu da kelimeleri yazarken problem oluşturur. Insert tuşuna basarsanız bu problem olmadan kolaylıkla araya karakter girebilirsiniz.

PRINT SCREEN: Print Screen tuşu diğer bir ifadeyle Print Scr tuşu eknanın o anki görüntüsünü bilgisayar hafızasına geçici olarak alır. Yani ekranın görüntüsünün fotoğrafını çeker. Paint gibi bir resim düzenleme programı ile ekran görüntüsünü bir resim olarak kalıcı olarak kaydedebilirsiniz.

DELETE: Delete tuşu ya da Del tuşu imlecin sağındaki karakterin silinmesini sağlar. Bilgisayarda olan bir resim, müzik, video dosyaları seçilip Delete tuşuna basılırsa seçilmiş olan öğeler geri dönüşüm kutusuna gönderilir. Geri Dönüşüm Kutusuna silinip gönderilmiş olan bir nesne, Geri Dönüşüm Kutusuna girilip üzerinde mouse sağ tuş yapıp Geri Yükle denildiği zaman tekrar silinmeden önceki yerine geri gönderilir. Eğer dosyaları kalıcı olarak bilgisayardan silmek istiyorsanız Geri Dönüşüm Kutusunu boşaltırsınız ya da dosyalar seçili durumda iken Shift+Delete tuşuna basarak kalıcı olarak silebilirsiniz. Delete tuşu klavyede 2 tane bulunur.

PAGE UP: Page up tuşu, bulunulan sayfadan bir önceki sayfaya gitmek için kullanılır.

PAGE DOWN: Page down tuşu, bulunulan sayfadan bir sonraki sayfaya gitmek için kullanılır.

HOME: Home tuşu, imlecin bulunulan satırın en başına gitmesini sağlar. Ctrl tuşuna basılıp ardından Home tuşuna basılırsa yazılı belgenin en başına gidilir. Shift tuşuna basılıp sonra Home tuşuna basılırsa imlecin bulunduğu yerden satırın en başına kadar ki olan yazılı kısım seçili hale gelir. Ctrl+Shift+Home tuşlarına basılırsa imlecin bulunduğu yerden yazılı belgenin ya da sayfanın en başına kadar olan tüm kısım seçili hale gelir.

END: End tuşu, imlecin bulunulan satırın en sonuna gitmesini sağlar. Ctrl tuşuna basılıp ardından End tuşuna basılırsa yazılı sayfa veya belgenin en sonuna gidilir. Shift tuşuna basılıp ardından End tuşuna basılırsa imlecin bulunduğu yerden satırın en sonuna kadar olan tüm kısım seçilir. Ctrl+Shift+End tuşlarına basılırsa imlecin bulunduğu yerden yazılı belgenin ya da sayfanın en sonuna kadar olan tüm bölüm seçilir.

NUMLOCK: Numlock tuşu klavyenin sağ tarafında bulunan rakam tuşlarının aktif veya pasif olmasını sağlar. Numlock tuşuna basılıp rakam tuşları aktif edildiyse sağ üst köşede bulunan Numlock ışığı yanar ve rakamlar kullanılabilir. Eğer Numlock pasif durumdaysa ışık yanmaz ve rakam tuşları pasif olur ve rakam tuşlarının üzerinde bulunan diğer görevler kullanılabilir hale gelir. Bazen klavye numara tuşları çalışmıyor gibi problemlerden bahsediliyor. Bunun nedeni klavyenizdeki Numlock tuşuna basmamış olmanızdır. Bazen de num lock tuşu hangisi, nerede gibi sorular soruluyor. Numlock, sağ taraftaki rakam tuşlarından 7 tuşunun hemen üstündeki tuştur. Klavye numara tuşları çalışmıyor ise bir başka nedense rakam tuşları ya da Numlock tuşunun bozulması olabilir. Bu ihtimali de göz ardı etmemenizde yarar var.

YÖN TUŞLARI: Yön tuşları ile imleci sağa, sola, yukarı ve aşağıya doğru hareket ettirip sayfa içinde istediğiniz yerlere gidebilirsiniz.

SCROLL LOCK: Scroll Lock tuşu, imlecin sabit kalıp ekranın kaydırılmasını sağlar. Scroll Lock tuşu aktif edildiyse klavyenin sağ üst köşesinde Scroll Lock ışığı yanar. Günümüz klavyelerinde artık bu tuş konulmuyor. Sebebi ise Scroll Lock tuşu ile aynı görevi yapan mouse tekerleğinin oluşudur. Bir belge veya web sayfasında iken mouse tekerleğine bastırıp tıklarsanız ekranda kaydırma işaretçisi belirir ve sayfanızı veya belgenizi mouse ile istediğiniz şekilde kaydırabilirsiniz.

PAUSE BREAK: Pause Break tuşu, çalışan bir programı durdurmak veya duraklatmak için kullanılır. Örneğin oyun oynarken oyununuzu Pause Break tuşuna basarak durdurabilirsiniz. Bu tuşta, artık yeni klavyelerde kullanılırlığını Scroll Lock tuşu gibi yitirmiştir. Bu nedenle Pause Break tuşu klavyenizde yoksa şaşırmayın.

FONKSİYON TUŞLARI: Fonksiyon tuşları, her programda çeşitli ve farklı görevlerde kullanılan F1’den F12’ye kadar olan tuş serisinde oluşan özel görevli klavye tuşlarıdır. Klavye tuşlarının görevleri incelendiğinde en fazla göreve sahip olan tuşların başında gelirler. Şimdi sırasıyla fonksiyon tuşlarının görevlerini inceleyelim.

F1: F1 tuşu kullanıldığı programlarda, programla alakalı olan yardım penceresinin açılmasını sağlar.

F2: F2 tuşu, seçilmiş dosya veya klasörlerin isimlerini değiştirmek için yani yeniden adlandırmak için kullanılır.

F3: F3 tuşu, bulunduğunuz sayfada arama penceresinin açılmasını sağlar. Ayrıca masaüstünde iken F3 tuşuna basarsanız Windows tuşunda olduğu gibi Başlat menüsünün açılmasını sağlar.

F4: F4 tuşu, bulunulan klasör için adres çubuğunun açılmasını sağlar.

F5: F5 tuşu, ekranı yenileme ve bir web sayfasını yeniden yükleme işlemi için kullanılır.

F6: F6 tuşu, Başlat menüsü, masüstü, bildirim bölümü arasında geçiş yapmak yani masaüstünde bulunan ekran öğeleri arasında dolaşmayı ya da aktif olan pencerede bulunan öğeler arasında geçiş yapmak için kullanılır. Ayrıca bir programda kullanılırken 2 kere tıklanırsa programla alakalı işlemler için kısayol tuşlarını aktif eder.

F7: F7 tuşu, kelime işlemci programında yazım denetimi ve dilbilgisi denetleme penceresini açar.

F8: F8 tuşu, kelime işlemci programında fareyi seçim için kilitler ve sadece seçim yapmasını sağlar.

F9: F9 tuşu, bazı programlarda ekranın üstündeki menülerin görünüp gizlenmesini sağlar.

F10: F10 tuşu, tek tıklama ile kullanılan programla alakalı kısayol tuşlarının aktif olmasını sağlar.

F11: F11 tuşu, bir web sayfasını tam ekran yapmak ya da tam ekrandan çıkmak için kullanılır.

F12: F12 tuşu, programlarda Farklı Kaydet penceresinin açılmasını sağlar.

A-Z Klavye Harfleri: A harfinden Z harfine kadar olan klavye harfleri yazıların yazılmasını ve yardımcı tuşlarla beraber çeşitli programlarda farklı görevler yerine getirmeyi sağlarlar.

Buraya kadarki bölümde klavye ve klavye tuşlarının görevleri hakkında detaylı bilgilendirmeler yaptım. Bundan sonraki bölümde bilgisayarda klavye kullanımı konusunda bilgilendirmeler yapacağım. Aynı zamanda sizden gelen, çözemediğiniz problemlerin çözümleri konusunda sizlere yardımcı olmaya çalışacağım. Bilgisayarda klavye kullanımı konusunda çözemediğiniz sorunlarınızı bize iletirseniz, sorun ve çözümle ilgili açıklamaları konunun devamına ekleyeceğim.

Bilgisayarda Klavye Kullanımı ve Klavye Problemlerinin Çözümleri

Bilgisayarda klavye kullanımı aslında çok basit olmakla beraber biraz teknik bilgi de gerektiren bir durumdur. Mesela yazı yazabilirsiniz ama klavye tuşlarının görevleri konusunda teknik bilginiz yererli değil ise klavyenizi tam performanslı olarak kullanamazsınız. Bu eksiğinizi, klavye kullanımı dersi niteliğindeki bu yazımızı detaylı bir şekilde okuyup, klavye tuşlarının görevleri ile alakalı uygulamalar yaparak tamamlayabilirsiniz.

Bu aşamadan sonra konuma, bilgisayarda klavye kullanımı konusunda çoğu kişinin aklında nasıl oluyor, nasıl yapılıyor dediği çeşitli kullanım problemlerinin çözümleriyle devam etmek istiyorum.

Windows kısayolları nasıl kullanılır?
Windows kısayolları konusunda aklınızdaki her sorunun cevabını alacağınız “Klavye Kısayolları” konumuzu okumanızı tavsiye ediyorum.

Laptopta alt tire nasıl yapılır?
Laptopta alt tire, Shift ve tire tuşuna basılmasıyla kolaylıkla yapılabilir.

Bu uzun ve detaylı yazımızda sizlere; klavye nedir, klavyenin yapısı ve çalışması nasıldır, klavye tuşlarının görevleri nelerdir ve bilgisayarda klavye kullanımı işlemlerinde nelere dikkat edilmelidir gibi birçok konu hakkında bilgiler verildi. Bu konuya eklenmesini istediğiniz detaylar ya da yaşadığınız problemler varsa aşağıdaki yorumlar bölümünde bize ulaşabilirsiniz. Umarım sizler için faydalı ve sorunlarınıza çözüm üreten bir yazı olmuştur.

usta

3 thoughts on “Klavye Tuşlarının Görevleri ve Bilgisayarda Klavye Kullanımı

  1. Merhaba benim kullandığım bilgisayar dizüstü bilgisayar marka ve model hp pavilion g6-1200 g6-1290et a3s76ea.Bu dizüstü bilgisayara uyumlu 15.00 TL ile 40.00 TL arasında en iyi makaralı fare hangisidir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir