Klavye Kısayolları – Bilgisayar Kısayol Tuşları Nelerdir?

Klavye Kısayolları – Bilgisayar Kısayol Tuşları Nelerdir?

Klavye Kısayolları-Bilgisayar Kısayol Tuşları

Klavye kısayolları ve bilgisayar kısayol tuşları yardımıyla bilgisayardaki işlerimizi hızlıca ve kolayca yapabiliriz. Bu yazımı okuyarak sizler de kolayca klavye kullanma ustası olabilirsiniz.
Bilgisayarda kullanılan klavye kısayol tuşları şunlardır:

CTRL+X (Kes): Bilgisayar kısayolları arasından en çok kullanılan ilk 3 tuş kombinasyonundan bir tanesidir. Görevi seçili olan yazı veya nesneyi olduğu yerden kesip almak için kullanılır.

• CTRL+C (Kopyala): Kopyala kısayol tuşu ile seçilmiş olan yazı, resim, dosya, nesnelerin bir kopyasını oluşturmak için kullanılır.

CTRL+V (Yapıştır): Yapıştır kısa yol tuşu, daha önceden seçilmiş ve ya kesilmiş olan dosya, yazı ve nesnelerin istenilen bir yere yapıştırılması için kullanılır.

CTRL+Z (Geri Al): Klavyede geri al tuşu veya geri al kısayolu olarak ifade edilen bu tuş ikilisinin görevi daha önceden yapılmış olan bir işlemi bir adım geriye almaktır. Geri al kısayol tuş kombinasyonu ile birden fazla işlemi geri almak için her işlem adımı için bu tuşlara basılması gerekmektedir.
CTRL+Y (Yinele): Bu tuş ikilisi, daha önceden geri alma kısayolu ile geri alınmış bir işlemi tekrardan yineleyip geri alınmamış haline döndürür.

SHIFT+DELETE (Direkt Silme): Klavye silme tuşu olarak görev yapan bu ikili kombinasyon; silinmek istenen nesneyi geri dönüşüm kutusuna göndermeden direkt olarak bilgisayar belleğinden silmeyi sağlar.

CTRL+SHIFT (Kısayol Oluştur): Bu özel tuş ikilisi ile bilgisayarda kısayollar oluşturulabilirsiniz. Bu iki tuşa aynı anda basıp bir öğeyi mouse ile sürüklerken seçili öğenin kısayolu kolayca oluşturulur. Aynı zamanda kısayol kopyalama tuşları olarak ta işlem yapabilirler. Bunlar işinizi çok kolaylaştıracak bilgisayar tuşlarıdır.

CTRL+SAĞ OK: CTRL kısayolları tuş kombinasyonundan olan bu tuşlar ile kursörün sağındaki ilk sözcüğün başına gitmeyi sağlar. Birden fazla tekrarlandığında her defasında kursör sağda bulunan bir sonraki kelime veya sözcüklerin başına gelir. Böylece kelimeler arası hızlı bir geçiş sağlanabilir.

CTRL+SOL OK: Bu tuşlara her basıldığında kursörün kendinen önceki ilk kelime veya sözcüğün başına gider.

CTRL+SHIFT+SAĞ veya SOL OK İşareti: Kullanılan ok tuşuna göre sağ ya da soldaki sözcüklerin seçili hale getirilmesini sağlar.

SHIFT+Ok Tuşları: Ok tuşuna göre sağa sağ ya da sola basılırsa harf seçmeyi,yukarı ya da aşağı ok işaretine basılırsa basılan yöne göre satırların seçilmesini sağlar.

CTRL+A (Tümünü Seç): Tümünü seç kısayolu, ekranda bulunan yazıların veya dosyaların tümünün bir anda seçilmesini sağlar. Seçimi iptal etmek için seçilmiş yazı ve öğelerin dışındaki bir bölgeye mouse ile tıklamanız yeterlidir.

ALT+ENTER (Özellikleri Aç): Seçmiş olduğunuz masaüstü ya da herhangi bir öğenin özellikler seçeneğini açmak için kullanılır.

ALT+F4 (Hızlı Kapat): Aktif olan öğeyi kapatmak ya da açık olan bir programdan hızlıca çıkmak için kullanılır. Aynı zamanda bilgisayar masaüstü ekranında herhangi bir program açık değil iken bu tuşlara basıldığında “Bilgisayar Kapat” penceresi ekrana gelecektir. İsterseniz bilgisayarı ya da oturumu kapatabilir, isterseniz bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz.

CTRL+F4 (Çoklu Dosya Kapat): Birden fazla sayfa ya da dosya açma özelliği olan programlarda belge ya da dosyayı kapatmak için kullanılır.

ALT+TAB (Kolay Geçiş): Açık olan programlar ya da öğeler arası kolayca geçiş yapmanızı sağlayan kısayol tuşlarıdır.

ALT+ESC (Hızlı Geçiş):Ekranda açılmış halde bulunan öğeler ya da programlar arasında açılma sıralarına göre gezinti ve geçiş yapmayı sağlar.

SHIFT+F10 (Kısayol Görüntüle): Seçili öğenin kısayol menüsünü görüntülemeyi sağlar.

CTRL+ESC (Başlat Menüsü): Bu kısayollar başlat menüsünü görüntülemeyi sağlar.

ALT+Menüdeki Altı Çizili Harf: Kullanılan programlarda bazı harflere veya sembollere tanımlanmış kısayol işlemleri bulunmaktadır. İlgili harfe basarak tanımlanmış olan komutun işlenmesini sağlar.

• CTRL+P (Yazdır): Bilgisayarda hazırladığınız bir belgeyi bastırmak istiyorsanız bu tuş ikilisini kullanabilirsiniz. Bu tuşlara bastığınızda yazdırma penceresi açılacak ve yazıcı seçimi, baskı kopya sayısı, hangi sayfaların yazdırılacağı gibi seçimleri yapabileceksiniz.

• CTRL+F (Bul): Bilgisayardaki bir yazı veya metin içerisinden istediğiniz kelimeleri bulmanızı sağlayan arama penceresini ekrana getirmek için hangi kısayol tuşu kullanılmalıdır sorusunun cevabı olarak bu tuşları söyleyebiliriz. Bul kısayolu tuşu ile bulduğunuz kelimeleri aynı pencerede açılan değiştir sekmesi içerisindeki düzenlemeler ile istediğimiz hale getirebiliriz.

• CTRL+T (Yeni Sekme): Kullanılan web tarayıcınızda kolay ve hızlıca Yeni Sekme açmak için kullanılır. Tüm web browserları için geçerli olan bir klavye kısayol tuşudur.

Windows Tuşu+D: Bu tuşlara basarak masaüstü ekranında değilseniz masaüstüne dönüş yapabilirsiniz.

• Windows Tuşu+M: Açık olan tüm pencerelerin altta simge durumuna küçültülmesini sağlar.

• Windows Tuşu+SHIFT+M: Simge durumuna küçültülmüş olan pencereleri ekranda yeniden açmanızı sağlar.

• Windows Tuşu+E: Bilgisayarınızda bulunan Dosya Gezgini penceresinin açılmasını sağlar.

• Windows Tuşu+F1: İşletim sisteminizle alakalı olarak web tarayıcıda yardım penceresinin açılmasını sağlar.

• Windows Tuşu+R: Çalıştır penceresinin ekrana gelmesini sağlayan kısayol tuşlarıdır.

• Windows Tuşu+U: Erişim Kolaylığı Merkezi penceresinin ekranda açılmasını sağlayan kısayol tuşlarıdır.

• Windows Tuşu+L: Aktif olarak kullanılan kullanıcı oturumunun kapatılmasını sağlar.

• CTRL+F10: Aktif olan pencereyi büyültmek ya da küçültmek için kullanılır. Eğer aktif sayfa küçükse bu tuş ikilisine basıldığında büyültülür, büyük ise aktif sayfa küçültülür.

• CTRL+W: Aktif olan sayfayı kapatmak için kullanılır.

• CTRL+ENTER: Bir web tarayıcıda adres satırına yazılmış olan kelimenin başına “www”, sonuna “com” eklemesini yapar.

ALT+SOL OK: Bir web tarayıda açılmış olan web sayfasından bir önceki web sayfasına dönmek için kullanılır.

 ALT+SAĞ OK: Bir web tarayıda açılmış olan web sayfasından bir sonraki web sayfasına gitmek için kullanılır.

Artık klavye kısayolları ve bilgisayar kısayol tuşları sayesinde birçok işlemimizi kolayca kısa yoldan gerçekleştirebiliriz. Bu klavye kısayollarını ve klavye kısayol tuşlarını kullandıkça ne kadar vakit kazanacağınızı göreceksiniz.

usta

23 thoughts on “Klavye Kısayolları – Bilgisayar Kısayol Tuşları Nelerdir?

 1. Ag donanımının tanınmasını sağlayan ve ethernet kartı üretici tarafından kodlanan donanımların kimlik kartların tanınmasının sağlayan ad nedir
  1-)ip
  2-)tcp/ip
  3-)swicht
  4-)mac adresi
  5-)pc kod

 2. Lenova dizustu pc de numlock ve capslock tuslari calistiginda ekranda simge cikiyor.bu simgeleri gormemek icin ne yapilmali.yardimci olursaniz sevinirim.

  1. O bilgisayarında kurulu bulunan klavye ile alakalı bir program vasıtasıyla görünüyordur. O programı kaldırırsan problemin çözülecektir.

  1. Anlamadığın yer neresi onu anlamadım? Tuş kombinasyonları ve görevleri detaylı bir şekilde makalede açıklandı.

  1. Laptop aşağı tuşu çalışmıyorsa Windows işletim sistemlerindeki “Ekran Klavyesi” özelliğini kullanabilirsin. Ekran klavyesi özelliğine Başlat tuşunun orda bulunan arama kısmına “Ekran Klavyesi” yazarak ulaşabilirsin. Bir başka alternatif olarak; laptop klavyesinin sağ tarafında rakamlar için ayrı bir tuş takımı bulunuyorsa NumLock özelliğini pasif yapıp 2 olarak basması gereken tuşu aşağı tuşu olarak kullanabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir