Kırmızı Göz Düzeltme

Kırmızı Göz Düzeltme

Bu yazımda sizlere fotoğraflardaki kırmızı göz sorununun neden ortaya çıktığı ve kırmızı göz düzeltme işleminin nasıl yapılacağını anlatacağım.
Fotoğraf veya kamera çekimlerinde flaş ışığının göz yuvarlağının arkasına düşmesi nedeniyle fotoğraflarımızda kırmızı göz problemi ortaya çıkar. Bu sırun fotoğraf makinesinin lensi ile flaşının birbirine yakın olmasından kaynaklanır. Flaşın yeri değiştirilerek bu problem kolayca giderilebilir. Eğer resim çekildikten sonra bu problemi gidermek istiyorsak bu konuda bize Adobe Fireworks yardımcı olabilir. Adobe Fireworks’un araç çubuğu(tools) panelinde bulunan kırmızı göz düzeltme aracı (Red Eye Removal Tool) bizim kırmızı göz sorunumuzu kaldırmamızı sağlayacaktır. Şimdi Red Eye Removal Tool aracı ile kırmızı göz düzeltme işleminin asıl yapıldığını görelim.
İlk önce kırmızı göz problemi olan resmi Adobe Fireworks ile açıyoruz. Ardından araç panelindeki Red Eye Removal Tool aracına ulaşmak için Rubber Stamp Tool aracının üzerine farenin sol tuşuna 1-2 saniye basılı tutuyoruz. Kırmızı göz düzeltme aracını seçtikten sonra Properties yani özellikler penceresindeki Tolerance ve Strength değerlerini ayarlarız.
kırmızı göz düzeltme


Tolerance seçeneği kırmızı renk tonlarının aralığını azaltır ve çoğaltır. Tolerance değerini arttırırsak kırmızı renk aralığı artar, azaltıldığında kırmızı renk aralığı azalır.
Strength seçeneği  kırmızı rengin yerini alacak rengin koyuluğunu arttırıp azaltmamızı sağlar. Strength değeri arttırılırsa renk koyuluğu artar, azaltılırsa renk koyuluğu azalır.
Tolerance ve Strength değerlerini ayarladıktan sonra kırmızı göz aracını seçip kırmızı olan göz bölgesini farenin sol tuşunu basılı tutarak seçiyoruz ve kırmızı bölgenin tamamı seçildikten sonra farenin sol tuşunu bırakıyoruz. Bu kısa yöntem sayesinde kırmızı göz probleminden kurtulmuş oluyoruz.

kırmızı göz
İşlem Uygulanmadan Önceki Resmin Durumu

fotoğraf kırmızı göz düzeltme
İşlem Uygulandıktan Sonra Resmin Durumu

Görüdüğünüz üzere birkaç basit işlem ile fotoğraflardaki kırmızı göz sorununu Adobe Fireworks resim düzenleme programının Red Eye Removal Tool aracı ile kırmızı göz düzeltme işlemi uygulayarak düzeltmiş olduk.

usta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir