iPhone’un Bilinmeyen Gizli Özellikleri

iPhone’un Bilinmeyen Gizli Özellikleri

iphone bilinmeyen özellikleri

iPhone, kullanıcılarının işini kolaylaştıracak bilinmeyen çok sayıda gizli özelliği yapısında barındırıyor. Gelin iPhone’un az bilinen, kullanıcıların işlerini kolaylaştıracak bu özellikleri inceleyelim.

Telefon kullanıcılarının çoğu fotoğraf çekmek için kamera ekranında bulunan çekim tuşunu kullanırlar. Fotoğraf çekme işinin bir başka kolay yolu da kulaklığınızda bulunan ses açma ve kapatma tuşlarına basmaktır. Bu tuşlar yardımıyla da kolayca iPhone telefonunuzla fotoğraf çekebilirsiniz.

Bizler telefonumuzla arkadaşlarımıza, yakınlarımıza çeşitli bilgileri mesaj yoluyla iletmekteyiz. Bazen bu mesajların gönderdiğimiz kişi tarafından okunup okunmadığı merak konusu olmaktadır. iPhone bu sorunu ortadan kaldıran bir uygulamayı sizlere sunmaktadır. Bu uygulamanın adı iMessage’dir. Bu uygulama gönderdiğiniz mesajların okunup okunmadığını size bildirmektedir. Bu uygulamayı aktif hale getirmek için “Okundu Mesajları Gönder” seçeneğini aktif hale getirmelisiniz.

Bazen mesajlarımızı yazarken ne zaman yazmışım gibi sorularla baş başa kalabiliyoruz. Mesajlarımızdaki zaman bilgilerine ulaşmak için ilgili mesaja parmağınızla dokunup parmağınızı sola kaydırmanız yeterlidir. Bu işlemden sonra ilgili mesajla alakalı zaman bilgileri ekranın sağ kısmında size gösterilecektir.

iPhone ile gönderdiğiniz ve aldığınız iMessage ve sms’lerin gönderilme, alınma zamanlarını ilgili mesajın üzerine gelip parmağınızı sağa doğru kaydırarak öğrenebilirsiniz.

Telefonumuzla bazen internet sitelerinde dolaşırken gördüğümüz bir resmi telefonumuza kaydetmek isteyebiliriz. Bu işlemi iPhone ile yapmak çok kolay. Sadece kaydetmek istediğiniz resmin üzerinde parmağınızı basılı tutun ve resmi telefonunuza kaydedin. İşlem sadece bu kadar.

Telefonumuza gelen bildirimleri telefon sesimiz kapalı ya da kısık iken görmemiz oldukça zordur. Eğer telefonumuz cebimizde değilse titreşim özelliği de bizim gelen bildirimleri fark etmemize olanak sağlamayacaktır. iPhone’da bulunan bir özellik ile fotoğraf çekmek için kullandığımız flaş ışık bize gelen bildirimleri görmemizi sağlayacaktır. Bu özelliğin aktif edilebilmesi için telefonumuzun Ayarlar – Erişilebilirlik-Uyarılar için LED Flaş seçeneğini seçmeniz  yeterlidir.

Telefonumuzla yazı yazarken yazdıklarımızı silmek isteyebiliriz. Bunu iPhone telefonunuz ile telefonunuzu sağa ve sola sallayarak kolayca yapabilirsiniz. Sağa ve sola sallama işleminden sonra ekranda çıkan 3 seçenekten biri olan Geri Al seçeneğine tıklayarak yazdığınız yazıları silebilirsiniz.

Telefonumuzda yazı yazarken büyük harf yazmak istediğimizde bilgisayarda olduğu gibi Caps Lock özelliğini kullanabilirsiniz. Bunu telefonunuzda yapmak için yukarı doğru ok işaretine yani shift tuşuna 2 kere basmanız yeterlidir. Bu işlemden sonra yazdığınız tüm harfler büyük olarak yazılacaktır. Tekrar küçük harf yazmak Shift tuşuna 1 kere basmanız yeterlidir.

Emojiler, düşüncelerimizi ve söylemek istediklerimizi görsel olarak anlatmamızı sağlayan özel şekillerdir. Whatsapp gibi uygulamalarda ya da mesajlaşmalarımızda emojiler ile düşüncelerimizi, söylemek istediklerimizi ifade edebiliriz. Emoji klavye özelliğini kullanmak için ilk önce Ayarlar bölümüne girmeliyiz. Daha sonra sırasıyla Genel- Klavye ve Emoji klavye ekle seçeneğini seçmeliyiz.

iPhone telefonunuzu daha hızlı şarj etmek istediğinizde telefonunuzu uçak moduna almalısınız.

Telefonumuzda bulunan bazı istenmeyen uygulamalar sürekli internet üzerinden veri çekerek telefonumuzun veri trafiğini gereksiz yere yoğunlaştırabiliyorlar. iPhone, iOS 7’den önceki yazılım sürümlerinde istenmeyen uygulamaların veri çekmelerini engelleme konusunda bir ayarı bulunmamaktaydı. Ama iOS 7 ve sonrası işletim sistemleriyle istemediğiniz uygulamaların veri çekmesini engelleyebilirsiniz.

Yine iOS 7 öncesi eski işletim sistemlerinde bluetooth ya da wi-fi özelliklerini açmak için Ayarlar bölümüne ulaşmak gerekiyordu. iOS 7 ve sonrası işletim sistemleri ile wi-fi, bluetooth, hesap makinesi gibi uygulamalara ulaşmak artık çok kolay. Bu ayarlamalara kısa yoldan ulaşmak için ekranın aşağısından yukarısına doğru dokunmanız yeterlidir.

iPhone telefonunuzun iOS 7 ile gelen bir özelliği sayesinde iletişim kurmak istemediğiniz kişileri engelleyebiliyorsunuz. Bu sayede o kişilerden arama almıyorsunuz. Engelleme ayarını yapmak için sırasıyla Ayarlar-Telefon-Engellenenler bölümüne girmeniz yeterlidir. Engellenenler bölümünde istemediğiniz kişilerin numaralarını engelleyebilirsiniz.

Telefonunuz ile istediğiniz bir kişi ya da istediğiniz bir bildirim için özel titreşim seçebilirisiniz. Ayarlar-Sesler-Zil Tonu-Titreşim ve Yeni Titreşim Yarat seçeneğini seçerek kişiye ve bildirime özel titreşimler belirleyebilirsiniz.

Bazı telefon kullanıcıları uykuya dalmadan önce müzik dinlemek isterler. Ancak bu müzik kişi uykuya daldığında nasıl kapatılacak? iPhone kullanıcılarına bu sorunu ortadan kaldıracak güzel bir özellik sunuyor. Bu özellik ile müzik sizin istediğiniz süre kadar çalıyor ve belirttiğiniz süre sonunda otomatik olarak kapatılıyor. Bu işlemi aktif hale getirmek müziği açtıktan sonra saat uygulamasına giriyoruz ve sayacı açıyoruz. Ardından Çalmayı Durdur seçeneğini seçiyoruz. Bu durumda müzik sizin seçtiğiniz süre sonunda durdurulacaktır.

iPhone ile ram temizleme işlemi oldukça basittir. Bunun için telefonunuzun kapatma tuşuna kapat ekranı gelinceye kadar basılı tutuyoruz. Daha sonra bu işlemden sonra çıkan ekranda ana ekran tuşuna elimizi çekmeden ana ekrana dönünceye kadar basılı tutuyoruz. Bu işlem sonunda iPhone telefonunuzun ram temizlemesi yapılmış olacaktır.

Cache yani ön bellek telefonunuzun hızlı çalışması için önemli bir bellektir. Bu belleği temizlemek telefonunuzun biraz daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Cache temizleme işlemi için Müzik, App Store, Podcast gibi bir uygulama içinde bulunan program ikonlardan birine 10 defa ard arda basmalısınız. Bu işlemler sonunda cache yani ön belleğiniz temizlenmiş olacaktır.

Su terazisine ihtiyacınız olduğunda iPhone pusula uygulamasını açın ve parmağınız ile sağa kaydırın. Bu durumda telefonunuz size su terazisi olarak hizmet verecektir.

Telefonlarımızı mail okuma ve mail yazma işlemleri için kullanabiliyoruz. Bazen öyle durumlar oluyor ki hangi mail okunmuş hangisi okunmamış karıştırabiliyoruz. Düşünün yüzlerce, binlerce mail arasından okunmamışları ayıklamak oldukça zahmetli bir iştir. Bunu çözmenin bir yolu var. Bunun için mail uygulamasına açarak Posta Kutuları anasayfasına giriyoruz. Sağ üst köşede bulunan Düzenle butonuna tıklıyoruz. Açılan seçeneklerden Okunmamış klasörünü seçiyoruz. İşlem bu kadar basittir. Bu işlemden sonra sadece okunmamış maillerinizi gösteren bir klasörünüz olacaktır.

iPhone Siri ile telefonunuza sesli komutlar verebileceğinizi zaten biliyorsunuzdur. Bana çok ilginç gelen bir özelliği sizlere belirtmek istiyorum. Mesela dışarıda bir yerdesiniz üzerinizden uçaklar uçuyor ve bu uçakların yüksekliklerini, uçuş numaralarını öğrenebiliyorsunuz. Nasıl olduğunu duyar gibiyim. Bunun için Siri’ye “Üzerimden hangi uçaklar geçiyor” demeniz yeterlidir. Böylece uçaklar hakkında çeşitli bilgilere sahip olabiliyorsunuz. Çok ilginç değil mi?

Telefonunuz ya da iPad’iniz uzun bir süre açık kaldıysa bazen sorunlar yaratabiliyor. Bu sorunlardan kurtulmak için cihazlarınızı yeniden başlatmak sizin sorunlarınızı çözebilir. Bunun için cihazlarınızın Home(Orta tuş) ve güç tuşlarına Apple logosu ekran görünene kadar basılı tutmalısınız. Logoyu gördükten sonra tuşları bırakabilirsiniz ve bu işlemden sonra cihazlarınız yeniden başlatılmış olacaklardır.

iPhone’da bulunan sağlık uygulamasındaki “Tıbbi Kimlik” kısmını yeterince doldurduğunuzda bu bilgilere acil bir durumda telefonunuzun ekran kilidi açılmadan da ulaşılabiliyor.

iPhone internet tarayıcısı Safari ile daha önceden incelediğiniz ya da yanlışlıkla kapattığınız web sayfalarına, programın alt kısmında sekmeleri görüntülemek için kullandığımız 2 kare şeklindeki ikona ve artı işaretine uzun basarak tekrardan ulaşabiliriz. Bu bizi tekrar aynı web adreslerini yazma derdinden kurtaracaktır.

Bu yazımızda sizlere iPhone ile kullanıcılara sunulmuş ve çoğu kişinin bilmediği gizli kalmış ve iOS 7 işletim sisteminden itibaren gelen bazı özelliklerden bahsettik. Umarım faydalı olmuştur. Görüş ve önerilerinizi yazımızın altındaki yorum bölümüne yazarak bize iletebilirsiniz.

usta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir