İnternet Tarama Geçmişini Silme

İnternet Tarama Geçmişini Silme

internet tarama geçmişi temizleme

Bu yazımızda sizlere internet tarayıcılarınız ile ziyaret ettiğiniz web sitelerine ait bilgilerin bilgisayarınızdan nasıl temizlenip silineceği konusunda bilgilendirmeler yapacağız.

Bizler çeşitli web browser(internet tarayıcısı) ile web sitelerini ziyaret ederiz. Fakat bazen bu bilgilerin bilgisayarımızda bulunmasını istemeyiz. Bu sitelere ait verileri bilgisayarımızdan silmek, temizlemek için tarayıcıdan tarayıcıya göre değişen yöntem ve teknikler bulunmaktadır. Bu yöntem ve teknikleri sizlere sunacağız.

Chrome İnternet Tarayıcısının Geçmişini Silme İşlemi Nasıl Yapılır?
Google Chrome İnternet Tarayıcısı kullanarak geçmişte hangi web sitelerine ve hangi web sayfalarına girdiğinizin görünmesini istemiyorsanız Chrome tarama kayıtlarının istemediğiniz bir bölümünü veya tamamını silebilirsiniz. Bu işlem Chrome web tarayıcısı ile açtığınız tüm iletişim cihazlarında etkili olmaktadır ve web geçmişiniz Chrome kayıtlarından kaldırılmaktadır.

Bunun için ilk önce bilgisayarımızda Chrome web tarayıcısını açıyoruz. Ardından tarayıcının sağ üst köşesinde bulunan üst üste 3 nokta sembolüne tıklıyoruz ve açılan seçeneklerden Geçmiş yazan seçeneğe tıklıyoruz. Bundan sonra son kapatılan web sayfaları ve Geçmiş yazan bir liste açılır. Bu listeden de yine Geçmiş seçeneğini seçiyoruz. Bu seçimden sonra tüm daha önce ziyaret ettiğiniz tüm web sayfaları listelenir. Bu listeyi açmak için CTRL-H tuş kombinasyonunu da kullanabilirsiniz. İsteseniz bu seçeneklerin yanında bulunan kutucuklara tıklayıp istediğiniz sayfa geçmişlerinizi tek tek veya topluca silebilirsiniz. İsterseniz de açılan pencerede sol bölümde bulunan “Tarama Verilerini Temizle” seçeneğine tıklayarak; son 1 saat, son 1 gün, geçen hafta, son 4 hafta, en baştan olmak üzere istediğiniz zaman periyodundaki web tarama geçmişlerini silebilirsiniz.

Bu silme işlemiyle silebileceğiniz öğeler şunlardır:
* Tarama Geçmişi (90 öğe)
* İndirme Geçmişi
* Ön Belleğe Alınan Resimler ve Dosyalar
* Çerezler ve Diğer Site Verileri
* Şifreler
* Form Otomatik Doldurma Verileri
* Barındırılan Uygulama Verileri
* Medya Lisansları

Yukarıda silebileceğiniz öğeler listelenmiştir. Bu öğelerden istediklerinizi silip istediklerinizi silmeyebilirsiniz. Bunun için öğelerin yanında bulunan kutucuğa tıklayıp onay işaretini kaldırıp Tarama Verilerini Temizle butonuna basmanız yeterlidir. Bu durumda sadece seçtiğiniz öğeler silinmiş olacaktır. Hepsini silmek istiyorsanız tüm öğelerin yanında onay işaretinin olduğundan emin olup Tarama Verilerini Temizle butonuna basmalısınız.

Chrome Web Tarayıcısı İle Gizli Olarak Web Sayfalarına Göz Atma İşlemi Nasıl Yapılır?
Chrome web tarayıcısı ile ziyaret ettiğiniz web sayfalarını ve web sitelerini özel bir seçenek ile bilgisayarınıza kaydedilmesini engelleyebilirsiniz. Bunun için Chrome’u açın sağ üstteki 3 nokta üst üste işaretine tıklayın ve açılan seçenek listesinden “Yeni Gizli Pencere” seçeneğine tıklayın.  Bu işlemi Ctrl+Shift+n tuş kombinasyonu ile de yapabilirsiniz. Bu durumda siyah bir arka plana sahip bir tarayıcı ekranı açılacak ve ekranda “Gizli moda geçtiniz” yazısı görülecektir. Bu tarayıcı sayfasıyla girdiğiniz hiçbir web sitesi ve web sayfası bilgileri bilgisayarınıza kaydolmayacaktır.

İnternet Explorer İnternet Tarayıcısının Geçmişini Silme İşlemi Nasıl Yapılır?
İnternet Explorer internet tarayıcısının web geçmişini silmek için ilk önce tarayıcıyı açıyoruz. Ardından sağ üst köşede bulunan Araçlar simgesine tıklıyoruz. Açılan listeden İnternet Seçeneklerine tıklıyoruz. Ardından Genel sekmesindeki “Sil” butonuna tıklıyoruz. Bu sayfada istediğiniz seçenekleri işaretleyip silebilirsiniz.

Yandex İnternet Tarayıcısının Geçmişini Silme İşlemi Nasıl Yapılır?
Yandex internet tarayıcısı ile ziyaret ettiğiniz web sayfa ve sitelerine ait bilgileri silmek için ilk önce Yandex Web Browser’ı açıyoruz. Tarayıcının sağ üst tarafında bulunan 3 paralel çizgiye tıklıyoruz. Bu işlem ile Yandex Browser Ayarları penceresine ulaşıyoruz. Buradan Geçmiş sekmesine tıklıyoruz. Açılan web sayfa seçeneklerinden hangilerini kaldırmak istiyorsanız yanındaki aşağı doğru ok işaretine tıklıyoruz ve Geçmişten Kaldır seçeneğini seçiyoruz. Şayet belli zaman dilimine göre trayıcı geçmişini temizlemek istiyorsanız aynı pencerede sağ tarafta bulunan Geçmiş Kayıtlarını Temizle seçeneğine tıklayarak Ayarlar bölümündeki Tarama Verilerini Temizle seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Burdan silmek istediğiniz verilerin türlerini istediğiniz zaman aralığını belirleyebilirsiniz.

Firefox İnternet Tarayıcısının Geçmişini Silme İşlemi Nasıl Yapılır?
Firefox internet tarayıcısı ile ziyaret ettiğiniz web sayfa ve sitelerine dair olan bilgileri bilgisayarınızdan temizleyip kaldırmak için ilk önce tarayıcıyı çalıştırıyoruz. Açılan tarayıcı penceresinin sağ üst köşesinde bulunan 3 parale çizgi sembolüne tıklıyoruz. Açılan Menüden Geçmiş seçeneğini seçiyoruz. Açılan listeden “Yakın Geçmişi Temizle” seçeneğini seçiyoruz. Açılan pencereden temizlenecek zaman aralığını seçiyoruz ve temizlenecek öğeleri işaretleyip “Şimdi Temizle” butonuna basıyoruz.

Bu yazımızda sizlere internet tarayıcı(web browser) geçmişini temizleme işlemlerinin nasıl yapıldığını anlattık. Bu konuda aklınıza takılan bir soru olursa konunun altındaki yorum bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

usta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir