Hosting Nedir? Hosting Çeşitleri – En İyi Hosting Özellikleri

Hosting Nedir? Hosting Çeşitleri – En İyi Hosting Özellikleri

Hosting nedir? Host nedir? Hosting çeşitleri nelerdir? En iyi hosting hizmeti, en ucuz hosting paketleri için tercih edebileceğiniz en iyi hosting firması hangisidir? Hosting fiyatları arasındaki farklılıklara neden olan özellikler nelerdir? Hosting satın alırken nelere dikkat edilmelidir? Gibi aklınıza takılan soruların cevaplarını bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Ayrıca kendi web sitemiz için kullandığımız Limitsiz Linux Web Hosting Paketi özellikleri hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Umarım faydasını görürsünüz.
hosting-nedir

Hosting Nedir?

Hosting, kelime anlamı olarak barındırma, ev sahipliği yapmak anlamına gelir. Hosting, web site dosyalarının sunucu ya da server denilen bilgisayarlarda barındırılıp bu dosyaların internet ağı vasıtasıyla kullanıcılara ulaşmasını sağlayan bir hizmet türüdür. Yani internet kullanıcıları internetteki web sitelerini ziyaret ettiklerinde aslında hosting hizmeti sağlayan server denilen bilgisayarlardaki web dosyalarına ulaşmış olurlar. Web dosyası olarak resim, müzik, video, program dosyaları gibi birçok bilgiyi bu bilgisayarlarda güvenli bir şekilde saklayıp gerektiğinde kullanıma sunabilirsiniz. Bu bilgisayarlar sürekli 7 gün 24 saat boyunca hizmet verirler. Sunucu bilgisayarlar yüzlerce hatta binlerce kişinin hizmetine sunulduğundan dolayı normal kullanılan bilgisayarlardan daha fazla bilgi depolama kapasitesine, daha hızlı veri iletişim hızına ve çeşitli gelişmiş özelliklere sahip olurlar. Bu hizmetleri belli ücretler ödeyerek hosting firmaları aracılığı ile temin edebilirsiniz.

Host Nedir?
Host, kelime anlamı itibariyle ev sahibi demektir. Yani web dosyalarını barındıran anlamına gelir. Host olarak kullanılan bilgisayarlar ilgili servis sağlayıcı hosting firmaları bünyesinde bulunur.

Host hizmeti veren çok sayıda hosting firması piyasada bulunmaktadır. Ama ilk önce alacağınız hosting paketi konusunda karar vermelisiniz. Yani kullanacağınız işlem için uygun bir host hizmeti seçemelisiniz.

Hosting Çeşitleri

Genel olarak hosting firmaları Windows ve Linux tabanlı host hizmetleri sunmaktadırlar. Fakat özel işlemleri için hizmete sunulmuş olan hosting çeşitleri de bulunmaktadır.

Genel olarak web hosting paketleri kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir.

Web Hosting Nedir?

Web hosting, web sitesi ile alakalı resim, video, ses, web site dosyaları gibi birçok verinin tüm dünyadaki internet kullanıcılarına ulaştırmayı sağlayan hizmete denir. Windows Web Hosting, Linux Web Hosting, WordPress Hosting, Radyo Hosting, E-Mail Hosting, Kurumsal Hosting gibi web host hizmetleri bulunmaktadır.
Windows hosting, Windows sunucu işletim sisteminin kurulu olduğu server bilgisayarlar ile ASP.NET gibi dosyaları barındıran ve Windows tabanlı programları çalıştırabilen bir web hosting çeşididir.
Linux hosting, Linux sunucu işletim sisteminin kurulu olduğu host bilgisayarlar ile Linux tabanlı dosyaları barındıran ve Linux tabanlı programları çalıştırabilen bir web hosting çeşididir.

WordPress hosting, wordpress cms web sistemlerinin kurulumuna uygun olarak hazırlanmış bir web host çeşididir. WordPress kolay kurulabilir web sistemi PHP programlama dili ile yazılmıştır. Linux web host türü de wordpress web sistemlerini desteklemektedir.

Radyo hosting, radyo yayınlarınızı internetten online olarak shell firmaları aracılığıyla yapmanıza olanak sağlayan bir web host türüdür. Burada shell ifadesi, internet siteleri için belirli bazı yetkileri edinmemizi sağlayan bir kod dizinidir. Shell ile kullanıcılar; program başlatabilir, Linux sisteminde çalışan işlemleri ve dosyaları kolaylıkla yönetebilirler.

E-Mail hosting, web sitesi için kullandığınız alan adınıza tanımlanmış olan(email@pcustasi.com) elektronik postaların yani e-mail’lerin barındırılmasını sağlayan host çeşididir.

Kurumsal hosting, diğer host paketlerinden farklı bir kullanım yapısına sahip bir host çeşididir. Kurumsal host paketi satın alan her kullanıcı için kendine ait özel bir IP adresi tanımlaması yapılır. Normal host paketlerinde bu durum farklıdır. Aynı IP adresi üzerinde çok fazla sayıda site bulunmaktadır.

Reseller hosting, bayi hosting olarak ta bilinmektedir. Reseller hosting satın alan bir kişi isterse bunu kendi siteleri için kullanabilir ya da müşterilerine host satışı yapabilir. Reseller hostlarda çok sayıda web sitesi barındırılabilir. Bunun için size tanımlanmış alanı müşterileriniz için bölmelisiniz. Bütün bu işlemler için gerekli altyapı desteği reseller host satın aldığınız firma tarafından sağlanır. Windows Reseller ya da Linux Reseller paketlerinden size uygun olanını tercih edebilirsiniz.

Hosting fiyatları, kullanıcıya host paketinde sunulan hizmetlere ve host kiralama süresine bağlı olarak değişim göstermektedir. Bu nedenle yapacağınız çalışmaya göre ihtiyaçlarınızı doğru bir şekilde belirlemelisiniz ve bu ihtiyaçlarınıza uygun hosting paketi belirlemelisiniz. Genelde bu işlem yapılırken ilk bakılan şey hosting fiyatları oluyor. Aslında hosting fiyatları bu durumda en son değerlendirilmesi gereken ölçüdür. Kaliteli bir hizmet almak istiyorsak, en ucuz hosting paketleri yerine en iyi hosting hizmetlerini araştırmalıyız. Mutlaka ücretsiz hosting hizmeti sağlayan servis sağlayıcılar bulunmaktadır ama çalışmalarımız için yeterli özellikleri bu paketlerde bulamayabiliriz. Bunun için ihtiyaçlarımıza tam anlamıyla cevap verebilecek host paketlerini araştırmalıyız.

PCUSTASI.COM sitemiz için kullandığımız Limitsiz Linux Web Hosting Paketi hakkında bilgi almak için buraya TIKLAYINIZ>>>

Hosting Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Hosting, bir web sitesinin iyi bir şekilde hizmet vermesi açısından doğrudan etkilidir. Hosting satın almadan önce ne kadar bir veri depolama kapasitesine ihtiyaç duyacağınızı belirlemelisiniz. Disk alanı olarak ifade edilen kısım sizin web site dosyalarınızı hostta saklayacağınız deponuz olacaktır. Yüksek kapasiteli web dosyalarına sahip bir web sitesi için yüksek disk alanına sahip bir host paketi satın almanız gerekir.

Host satın almadan önce dikkat edeceğiniz diğer önemli bir nokta sizin paketiniz için sunulan bant genişliğidir. Web sitenize gelen ziyaretçilerin ziyaret durumunda kullandıkları alanların toplamı sizin host paketinizdeki sınırı geçmemelidir. Geçtiği durumda sunucu firma tarafından web siteniz geçici olarak ziyarete kapatılabilir. Bu nedenle herhangi bir zarara uğramamanız açısından yüksek trafik alan bir web sitesi için yüksek bant genişliğine sahip hosting paketleri tercih edilmelidir. Bu bant genişliği sınırının zorlanması durumu web site hızlarını doğrudan etkilemektedir. Badwidth (bant genişliği) kavramını iyi anlamak için şöyle bir matematiksel hesap yapalım. Örnek olarak ziyaretçiler sitenizdeki 5 megabyte kapasiteli bir web sayfasını 100 defa görüntülerlerse o esnada harcanan bant genişliği 5MBx100=500MB eder.

Host satın alırken diğer bir önemli nokta, web sitenizde kullanılacak programlama diline ve kullanılacak veritabanına uygun host paketlerinin tercih edilmesidir.

Eğer birden fazla web sitesi açmaya karar verdiyseniz ve açmaya da devam edecekseniz sınırsız domain(alan adı) ile kullanabileceğiniz, yeterli disk alanına ya da sınır disk alanına sahip host paketlerini seçmek sizin yararınıza olacaktır.

Host satın almadan önce bütçenizin sınırlarını iyi belirlemenizde fayda vardır. Çok ucuz olup çok yavaş sunuculara sahip olan, size problem çıkarabilecek ve güven vermeyecek host paketlerini ve host firmalarını tercih etmeyin. Bütçenizin sınırlarına uygun seviyede kaliteli en iyi hosting hizmeti veren host firmalarını tercih edin.

Host satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi de hizmetin alınacağı hosting firmasının geçmişidir. Yaptığı işlerde, hizmetlerde kendini kanıtlamış, müşterilerine teknik destek konusunda sıkıntı yaşatmayan bir host firmasının tercih edilmesi web sitenizin geleceğini ve arama motorlarındaki sıralamasını doğrudan etkileyecektir. Şu an arama motorlarıyla alacağım hostun ne alakası var diyebilirsiniz. Gerçekten de alakası var. Google gibi bir arama motorunun web sitenizi tanımak için gönderdiği bot denilen, web sitenizin incelenip indexlenmesini sağlayan programların web sitenizi internette yayında göremediği zaman tekrar gelme ihtimalleri azalır. Yani web siteniz Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarında değer kaybeder. Bu nedenle sunucularında hizmet kesintisi olmayan hosting firmaları bulunup tercih edilmelidir.

Sitemizi internette yayınlamak için kullandığımız host firmasının paketlerini incelemek için TIKLAYINIZ>>>

En İyi Hosting Hizmeti Veren En İyi Hosting Firması Nasıl Seçilir?
En iyi hosting hizmeti veren en iyi hosting firması seçilirken tercih edilecek en iyi yol hosting firmaları ile alakalı kullanıcı yorumlarını okumaktır. Daha önce kullanıp test edilen hizmetler ve firmalar hakkındaki yorumlar sizlere altın niteliğinde bir karar verme imkanı sağlar. Daha önceden belirli bir hosting firması ve hosting paketi tercih etmiş arkadaşlarınızdan ya da tanıdığınız web site sahiplerinden de fikir alabilirsiniz. En iyi hosting, en iyi hosting firması gibi reklam tanıtımları ile kullanıcıları kandırmaya çalışan çok sayıda firma var. Bu yüzden iyi bir araştırma ve fikir edinme daha sonra bu konuda yaşayabileceğiniz sorunları önlemenize büyük katkı sağlar.

Firmalardan bazıları en ucuz hosting paketleri ifadeleri ile reklam vererek kullanıcıları etkilemeye çalışıyorlar. Bu tarz reklamlara sırf ucuz diye balıklama atlanmamalı, hosting firması ve host paketi iyice araştırılmalıdır. Şunu da unutmayın her pahalı olan host iyi değildir. Ucuz olup çok kaliteli hizmet veren hosting firmaları da vardır. İyi bir analiz ile bu firmalara kolayca ulaşabilirsiniz. Fiyat, performans ve kalite sizin yol gösterici 3 öğeniz olmalıdır.

Piyasada çok sayıda kaliteli host hizmeti veren hosting firmaları bulunmaktadır. Sizler için en iyi hosting firması, sizin web sitenizin tüm ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayandır.  Bu nedenle web siteniz için gerekli olan tüm ihtiyaçları belirleyip ona göre yol haritanızı çizmelisiniz.

PCUSTASI.COM olarak kullandığımız hosting firması hizmetlerini incelemek için BURAYA TIKLAYINIZ>>>

Hosting Paketleri ve Host Hizmetleri İle Alakalı Bazı Teknik İfadeler
Bu konuyla alakalı bazı teknik ifadeleri yazımızın içinde açıkladık. Şimdi ise diğer ifadeler hakkında bilgiler verelim.

VPS Sunucu: Virtual Private Server İngilizce kelimelerin baş harflerinden oluşmuş bir kelimedir. Türkçe olarak Sanal Özel Sunucu anlamına gelir. Bir sunucu içerisinde birden fazla sanal sunucu bulunmaktadır. Aynı sunucuda oldukları halde birbirinden bağımsız olarak çalışırlar.
VDS Sunucu: Virtual Dedicated Server İngilizce kelimelerin baş harflerinden oluşmuş bir kelimedir. Türkçe olarak Sanal Dedicated Sunucu demektir. Her VDS kullanıcısı için sunucu donanımını kullanmalarını sağlayan bir işletim sistemi bulunmaktadır. Sunucudaki donanımı sadece bir kullanıcı kullanır. Diğer kullanıcılarla donanım paylaşımı yapılmaz.

Subdomain(Alt Alan): Host hesabınız aracılığı ile tanımlanmış alan adınıza ait alt alan adresleridir. Örnek: ornek.pcustasi.com gibi.

SSL: Secure Sockets Layer İngilizce kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kelimedir. Türkçe olarak Güvenli Giriş Katmanı anlamına gelir. SSL, alıcı ile server arasındaki veri iletişiminde verilerin şifrelenerek yapılması işlemidir. Webteki veri alışverişi sırasında internet tarayıcısı ile sunucu arasındaki iletişimin şifrelenmesini sağlar.

Cpanel: İngilizce olarak Control Panel olarak ifade edilen, Linux tabanlı host sunucularda kullanıcıların işlemlerini görsel bir arayüz ile ve internetten online olarak yapmalarını sağlayan web host kontrol paneli uygulamasıdır. Kısaca, web host kullanıcılarının işlemlerini kolaylaştıran popüler bir özelliktir.

FTP: İngilizce olarak, File Transfer Protokol kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş bir kelimedir. Türkçe olarak, Dosya Aktarım Protokolü olarak adlandırılır. FTP’nin görevi; kendi bilgisayarınız üzerindeki dosyaların host depolama alanlarına, host depolama alanlarındaki dosyaların kendi bilgisayarınıza aktarılmasını sağlamaktır. Bazı yardımcı programlar aracılığıyla bu veri aktarım işlemleri çok kolayca gerçekleşmektedir. Bu aktarım işlemleri internet aracılığıyla gerçekleşir.

PCUSTASI.COM Web Sitemiz İçin Kullandığımız Limitsiz Linux Web Hosting Paketi Özellikleri
Web sitemiz için, en iyi hosting firmaları içerisinde yer alan Güzel Hosting firmasının Limitsiz Linux Web Hosting Paketi ‘ni kullanıyoruz. Bu paketin yıllık kullanım ücreti 189,90TL + %18 KDV’dir. Bu da toplam 224,082TL ediyor.


Limitsiz Linux Web Hosting Paketi disk alanı olarak; web dosyaları, e-mail hesapları, veritabanı dosyaları için sınırsız yani limitsiz bir kapasitede barındırma hizmeti sunmaktadır. Web için kullandığınız sürece limitsiz özelliğinden yararlanabilirsiniz.

Aylık trafik hizmeti de limitsiz olarak sunulmaktadır. Aylık trafik, web sitenize yüklenen ve web sitenizden yüklenen bütün verilerin limitidir. Bu limitsiz aylık trafik hizmeti sadece web siteleriniz içindir. Web harici bir dosya yükleyip download hizmetine sunma gibi işlemler bu limitsiz özelliğe dahil değildir. Bunu unutmamak gerekir.

Barındırılabilir site olarak ta limitsiz hizmet sunar. Yani birden çok web sitesini bu hosting paketi bünyesinde hizmete sunabilirsiniz. Bu pakette barındırılan siteler aynı Cpanel hesabından kontrol edilirler fakat birbirinden bağımsız çalışırlar. Reseller Hosting paketinden tek farkı, her barındırılan web sitesinin ayrı bir kontrol panelinin bulunmamasıdır.

SSL hizmeti de bu limitsiz pakette ücretsiz olarak kullanıcılara sunulmaktadır. Host hizmetini satın aldıktan sonra ücretsiz SSL sertifikasının kurulumu için firmaya talepte bulunabilirsiniz.

Litespeed Cache(LSCACHE) eklentisi ile web sitenizin yüksek hızlarda çalışması sağlanır. Biliyorsunuz hızlı bir web sitesi SEO içinde önemli bir özelliktir.

Dedicated IP özelliği opsiyoneldir. İsterseniz aylık 5TL, yıllık 60TL karşılığında sadece sizin hesabınızın kullanabileceği özel bir IP adresi hesabınıza tanımlanabilir.

E-Mail Hesabı olarak kendi alan adınız ile hosting hesabı vasıtasıyla tanımlanmış limitsiz sayıda E-Mail hesabı kullanmanız için imkan sunulmaktadır. (Örnek: email@pcustasi.com gibi)

Subdomain(Alt Alan Adı) olarak ta limit sayıda oluşturma şansına sahipsiniz.

MySQL Veritabanı olarak ta bir sınırınız bulunmamaktadır. Limitsiz MySQL Veritabanı özelliği ile istediğiniz sayıda veritabanı oluşturabilirsiniz.

FTP Hesabı olarak ta limitsiz sayıda hesap oluşturup, farklı kullanıcı adı ve şifre ile farklı FTP hesaplarının kullanılmasına olanak tanıyabilirsiniz.

Parked Domain özelliği ile limitsiz sayıda domainin yani alan adının aynı web sitesini açmasını sağlayabilirsiniz.

Limitsiz olan bu paket kullanıcılarına, Türkçe Destekli Kontrol Paneli sunmaktadır.

Linux tabanlı bu hizmette kullanıcıların işlerini kolaylaştıran CPanel özelliği de bulunmaktadır.

Cloudlinux işletim sisteminde bulunan CAGEFS özelliği ile sunucudaki hesabınızda bulunan dosyalar diğer sunucu kullanıcılarına görünmez ve ulaşımı engellenir. Bu sayede sunucuda üst seviyede bir güvenlik önlemi alınmış olunur ve sitelerinizin hacklenmesi gibi bir tehlike ortadan kalkar.

PHP Selector özelliği ile web siteniz için istediğiniz PHP sürümünü ve PHP modellerini kendiniz seçip belirleyebilirsiniz. Bu sayede hemen hemen her script ile sorunsuz bir şekilde çalışma sağlanabilir.

Sunucularda bulunan SSD Diskler ile erişim hızınız ve web site performansınız iyi bir şekilde artar.

Cpanel aracılığıyla ulaşabileceğiniz 200’den fazla Hazır Scriptler bulunmaktadır. Bu hazır scriptleri panelden birkaç tıklama ile kolayca web sitenize kurabilirsiniz.

E-Mail Filtreleme özelliği ile istenmeyen e-postaları engelleyebilirsiniz. Bu sayede E-Mail güvenliğinizi üst seviyelere çıkarabilirsiniz.

Dosya Yöneticisi özelliği ile web dosyalarına Cpanel aracılığıyla kolayca ulaşabilirsiniz.

Size sunulan Site İstatistikleri özelliği ile web sitenizle alakalı tüm istatistiki bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.

Özel Hata Sayfaları sayesinde oluşabilecek hatalar için sayfalar oluşturabilirsiniz.

Cron Jobs özelliği, zamanlanmış görevler oluşturmanızı sağlar. Cron jobs özelliği ile sitenizde belirli işlemlerin belirli aralıklarla otomatik olarak gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Pakette bulunan PhpMyAdmin özelliği sayesinde MySQL veritabanları üzerinde kolaylıkla işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hizmetle alakalı herhangi bir sorunla karşılaştığınız da 7/24 Destek özelliği sayesinde zaman sınırlaması olmadan sorunlarınızın çözümü için yardım alabilirsiniz.

%99 Uptime Garantisi ile sitelerinizin hizmet sürenizin en az %99’u boyunca açık kalacağı garanti edilmektedir.

Haftalık Yedekleme özelliği ile olabilecek bir disk ya da sunucu arızasında kullanılmak üzere özel bir yedek sunucuya haftalık olarak yedekler alınmaktadır. Bu sayede herhangi bir arızada veri kaybınız söz konusu olmamaktadır.

Ücret İade Garantisi özelliği sayesinde, satın aldığınız hosting hizmetlerinden memnun kalmadığınız takdirde 3 gün içerisinde koşulsuz ücret iade garantisi sunulmaktadır.

Ücretsiz Kurulum özelliği de bu paket içerisinde bulunmaktadır.

Site Taşıma özelliği ile web sitenizin eski çalıştığınız firmadan ücretsiz olarak taşınması sağlanmaktadır.

Güzel Hosting firmasının Limitsiz Linux Web Hosting Paketi’nin aylık ücreti 19,90TL, 3 aylık ücreti 54,90TL, 6 aylık ücreti 99,90TL, yıllık ücreti 189,90TL’dir. Bu fiyatlara artı olarak %18 KDV eklenecektir. Host satın alma işlemini internetten online olarak kredi kartı yada havale yöntemi ile evinizden kolayca istediğiniz saatte gerçekleştirebilirsiniz. Satın alma işleminden sonra hizmet paketi anında aktif hale gelecektir.

Eğer yukarıda belirtilmiş özellikler sizlerin web siteleri için uygunsa Limitsiz Linux Web Hosting Paketi’ni kullanmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca daha farklı özelliklerin de bulunduğu hosting paketleri Güzel Hosting firma bünyesinde bulunmaktadır. Firma bünyesinde bulunan tüm hizmetler hakkında daha detaylı bilgi almak ve firma web sitesine ulaşmak için BURAYA TIKLAYINIZ>>>

Bu yazımızda sizlerle Hosting nedir? Host nedir? Hosting çeşitleri nelerdir? En iyi hosting hizmeti, en ucuz hosting paketleri için tercih edebileceğiniz en iyi hosting firması hangisidir? Hosting fiyatları arasındaki farklılıklara neden olan özellikler nelerdir? Hosting satın alırken nelere dikkat edilmelidir? Gibi soruların cevaplarını bu yazımızda sizlerle paylaştık. Ayrıca kendi web sitemizde kullandığımız Limitsiz Linux Web Hosting Paketi hakkında bilgi verdik. Eklemek istediğiniz ya da sormak istediğiniz bir şey varsa yorum bölümüne yazarak hosting nedir konumuza katkıda bulunabilirsiniz.

usta

2 thoughts on “Hosting Nedir? Hosting Çeşitleri – En İyi Hosting Özellikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir