Harddisk(Sabit Disk) Nedir – Ne İşe Yarar – Nasıl Çalışır?

Harddisk(Sabit Disk) Nedir – Ne İşe Yarar – Nasıl Çalışır?

harddisk-sabit disk nedir

Harddiskler diğer bir adıyla sabit diskler, bilgisayarda bilgileri kalıcı olarak saklamaya yarayan bilgi depolama alanlarıdır. İstediğimiz zaman harddisklerde bulunan bu bilgileri silebilir, değiştirebilir ve istediğimiz başka bilgi depolama birimlerine istediğimiz zaman aktarabiliriz. Bu nedenle sabit disklerin bir bilgisayarın en önemli iç donanım birimlerinden biridir.

harddiskin iç yapısıBilgisayara kurduğumuz programlar harddiskte saklanır. Bu programları istediğimiz zaman çalıştırabiliriz. Programlara ait veriler RAM aracılığıyla sabit disk üzerinden işlemciye aktarılır. İşlemcide işlenerek kaydedileceği zaman yine RAM aracılığıyla kalıcı diskimize gönderilir.

Harddisklerin yapısında bir motor aracılığıyla dönen manyetik diskler bulunur. Bilgiler bu manyetik diskler üzerinde saklanılır. Okuma yazma kafası denilen bir parça aracılığıyla manyetik diskler üzerine veri yazma ve manyetik disklerden veri okuma işlemleri gerçekleştirilir.

Harddiskler hareketli bir mekanizmaya sahip oldukları için hız bakımından bilgisayardaki işlemci, RAM gibi donanımlardan daha yavaştırlar. Harddisklerin hızı RPM olarak ifade edilir. Piyasada 5400 rpm, 7200 rpm gibi devir hız değerlerine sahip sabit diskler bulunmaktadır. Buradaki RPM(Revolutions per Minute) olarak ifade edilen terim, harddiskin yapısında bulunan dönen diskin dakikadaki devir sayısıdır. Yani 5400 rpm hızındaki bir harddisk dakikada 5400 tur devir yapmaktadır. RPM artması hızı etkileyen bir durumdur ama bu durumda enerji tüketimi de artar. Laptop tarzı bilgisayarlarda genellikle bu enerji tüketimi fazla olmasın diye 5400 rpm değerine sahip harddiskleri tercih ederler.

Sabit disklerde bulunan manyetik diskler üzerinde veri saklamak amacıyla iç içe geçmiş daire şeklinde izler bulunmaktadır. Bu izlere track denir. Bir harddiskte birden fazla sayıda manyetik daire şekliden plakalar bulunmaktadır. Dönme esnasında bu plakalar beraber hareket ederler. Bu nedenle bir silindir şeklinde bir yapıyı meydana getirirler. Manyetik diskler üzerinde iki track arasında kalan bölgeye sektör denilir. Bilgiler sektör denilen bölümlerde saklanılır.

Harddiskler fiziksel boyutları itibariyle 2,5’’ inç ve 3.5’’ inç olmak üzere iki çeşittirler. 3,5’’ inç değerine sahip olanlar normal masaüstü kasalı bilgisayarlarda kullanılanlardır. 2,5 inç olanları da laptop(dizüstü), netbook tarzı bilgisayarlarda kullanılırlar.

Harddisklerde kullanılan kapasite birimleri Gigabyte ya da TeraByte olarak ifade edilirler. Bu kapasite birimleri hakkında “RAM nedir” konusunda yer vermiştik. İsterseniz detaylara o konumuzdan ulaşabilirsiniz.

Harddiskler, veri gönderme şekline göre de sınıflandırılırlar. PATA, SATA ve SCSI veri gönderme teknolojisine sahip olmak üzere 3 çeşittirler. PATA harddiskler IDE olarak ta bilinmektedirler. SATA bağlantılı olanlar kendi aralarında da SATA1, SATA2, SATA3 olarak ayrılmaktadır. Aralarındaki fark veri gönderme hızlarıdır. IDE olarak tabir edilen harddisk türleri verileri paralel veri iletme yöntemiyle gönderirlerken, SATA’lar verileri seri veriletme yöntemiyle göndermektedirler. IDE ve SATA harddisklerin bağlantı kablo yapıları da farklıdır. IDE’lerin kabloları SATA’lara göre daha geniş ve daha fazla iletim kablosuna sahip yapıdadırlar.
IDE-SATA Harddisk

Harddisklerde işlemcilerde olduğu gibi bir ön bellek bulunmaktadır. Bu bellek ne kadar büyükse Ram üzerinden işlemciye gönderilen veri de fazla olacağından bilgisayarın hızı artacaktır. Aynı kapasiteye sahip olan harddiskler ön bellek kapasitesi farklarından dolayı farklı fiyatlarda satılmaktadırlar.

Son yıllarda gelişen teknolojiyle beraber SSD denilen kalıcı bilgi depolama birimleri türü ortaya çıkmıştır. SSD’lerde harddisklerde olduğu gibi hareketli mekanik parçalar yoktur. Onların yerine yapısında verileri depolamak için flash belleklerde olduğu gibi bellek yongaları bulunmaktadır. SSD(Solid State Drive), normal bir harddisklerden çok daha hızlıdır. Bu nedenle SSD kullanılan bilgisayarlar, mekanik harddisk kullanılan bilgisayarlara göre çok daha hızlı açılabilir, kapanabilirler ve çok daha hızlı işlem yapabilirler. SSD’ler çeşitli meydana gelebilecek sarsıntılardan hareketli parçalara sahip olmadıklarından etkilenmezler. Bu nedenle diğer harddisklere göre daha uzun ömürlere sahip olabilirler. SSD’ler tamamen sessiz şekilde çalışırlar. Fiyat olarak ta SSD’ler hardisklere(HDD) göre daha pahalıdırlar.
SSD harddisk nedir

Harddisk Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Harddisk seçerken ilk olarak bilgisayarı hangi amaçla kullanacağınızı belirlemek olacaktır. İhtiyacınıza göre yeterli kapasite belirledikten sonra belirleyeceğiniz diğer unsur hız olmalıdır. Eğer laptoptaki gibi batarya, enerji problemleriniz yoksa 7200 rpm hız değerine sahip bir harddisk seçebilirsiniz. Eğer maddi açıdan sıkıntınız yoksa bilgisayarınızda SSD kullanabilirsiniz. Ayrıca konumuzun içerisinde de belirttiğimiz gibi ön bellek miktarı fazla olan harddiski tercih etmeniz bilgisayarınızın hızı için önemli bir etkendir.

Harddisk Montajı Nasıl ve Nereye Yapılır?
Harddisk montajı, bilgisayar kasasının içinde harddisk için ayrılmış bölüme sabitleme vidaları yardımıyla yapılır. Sabit disk kasanın içine montaj yapıldıktan sonra güç ve veri iletim kabloları takılmalıdır. Kabloları takarken çok dikkat edilmelidir. Herhangi bir yanlış bağlantı ile harddiskinize zarar verebilirsiniz. Eğer IDE bir harddisk kullanacaksanız Master-Slave dediğimiz ayarın yapılması gerekmektedir. Şayet SATA ya da SSD tarzı bir harddisk kullanacaksanız herhangi bir ayar yapmanıza gerek yoktur.
harddisk-sabit disk montajı

Master ve Slave ayarı, harddiskin bağlantı yönünde bulunan pinlerin jumper dediğimiz ufak birleştirici bir aparat ile uygun şekilde bağlanmasıyla yapılır. Her IDE harddiskin marka ve modeline göre Master ve Slave ayarları farklı olabilir. Bu ayarları yapmak için harddiskin üzerinde bulunan bağlantı şemasına bakmak gerekir. Hangi pinlerin jumper ile birbirine bağlanacağı şemada detaylı bir şekilde belirtilir.
Master-Slave Ayarı

Bu konuda aklınıza takılan herhangi bir nokta olduğunda konunun altındaki yorum bölümüne ya da Facebook sayfamıza yazarak bize ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere harddisk(sabit disk) nedir, nasıl çalışır, yapısında neler bulunur, harddisk seçerken nelere dikkat edilir, harddisk montajı nasıl yapılır, Master-Slave ayarı nasıl yapılır ve SSD nedir gibi soruların cevabını vermeye çalıştık. Umarım faydalı olmuştur.

usta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir