En İyi Güneş Enerjili Dalış Saatleri

En İyi Güneş Enerjili Dalış Saatleri

güneş enerjili dalış saatleri

Güneş enerjili bir dalış saati, mekanik ve pille çalışan dalış saatlerine göre daha fazla kolaylık ve rahatlık sunmaktadır. Mekanik bir saatin aksine, güneş enerjisiyle çalışan bir saatin çalışma ömrü aylarca kullanılmasa da beklediği sürece devam edecektir. Pille çalışan bir saatin aksine, bir güneş saati birkaç yıllık kullanımdan sonra masraf çıkartacak büyük çaplı bir bakıma da ihtiyaç duymamaktadır.

Güneş enerjili saatler, ışığı enerjiye dönüştürmek için saat ekranında güneş pili panelleri kullanır. Bu güneşten depolanan enerji, saati şarj etmek için tekrar şarj edilebilir bir pil veya kondansatörde saklanır. Güneş enerjili saatler, her ne kadar adı güneş enerjili olsa da iç mekan floresan aydınlatmasından güneşe kadar her türlü ışık kaynağından şarj edilebilirler.

Güneş enerjili saatler söz konusu olduğunda piyasada özellikle şu üç marka göze çarpmaktadır: Casio, Citizen ve Seiko.

Piyasadaki çok sayıda güneş saatine rağmen, sadece birkaç güneş enerjili dalış saati var. Gerçek dalış saatleri ISO 6425 standardıyla uyumlu ve tüplü dalış için uygun standartlara sahip olmalıdır.

En iyi güneş enerjili dalış saatlerinden biri olarak kalabilmek için, listemize aldığımız tüm saatlerin özellikle ISO’ya uyumlu ve 200 m su geçirmezlik derecesine sahip olması şartını ön koşul olarak göz önünde bulundurduk.

Seiko Prospex SNE441
43.5 mm genişliğindeki Seiko Prospex SNE441, silikon bant, tek yönlü dönen ön çerçeve tarih ekranı ve Lumi Brite teknolojisi  ile klasik bir dalış tasarımına sahiptir. Bu güneş enerjili dalış saati, tam şarjdan sonra güç rezervinde 10 ay çalışacak enerjiyi depolayabilmektedir.

Seiko Prospex SNE435
Seiko Prospex SNE435, SNE441 ile aynı kasa ve özelliklere sahip ancak mavi bir tasarıma ve paslanmaz çelik bir banda sahip. Bu saat, PADI (Profesyonel Dalış Eğitmeni Derneği) ile ortaklaşa yapılan ve üzerinde PADI logosuna sahip özel bir sürümüdür.

Citizen Promaster Diver BN0150-28E
Citizen Promaster Diver BN0150-28E ayrıca bir klasik dalış saati tasarımına sahip ve Eco-Drive güneş enerjisi teknolojisini kullanıyor. Eco-Drive saatler şarj edilebilir bir batarya yerine bir kondansatör kullanmaktadırlar.

Seiko Prospex SNE107
42 mm genişliğindeki Seiko Prospex SNE107, bir dalış saati için daha modern bir tasarıma sahip ancak tek yönlü dönen çerçeve, LumiBrite ve işaretleyicileri, tarih ekranı gibi olağan özelliklere sahip. SNE441 ve SNE435’ebenzeyen bu modelde de tam kapasite pil ömrü 10 aydır.

Seiko Prospex SNE107P2
Seiko Prospex SNE107P2, siyah bir bandı bulunan SNE107’nin daha rahat ve uygun fiyatlı bir versiyonudur.

Casio G-Şok Frogman GWF-D1000B-1
Casio G-Shock Frogman GWF-D1000B-1, G-Shock’un amiral gemisi dalış saatinin en son nesil modelidir. Frogman, en üst dijital şanzıman ve Casio’nunTough Solar teknolojisini G-Shock’un efsanevi tasarımıyla birleştiriyor. ISO uyumlu su direncine sahip tek G-Şokserisidir ve paslanmaz çelikten imal edilmiştir.

GWF-D1000B-1’in özellikleri arasında su derinliği ölçüm cihazı, pusula ve termometre de bulunmaktadır. Bu özelliklerin tümü su altında çalışır ve zaman damgası hafıza işleviyle kullanılabilir. Bu nesil için yeni olan diğer üst düzey özellikler arasında bir safir kristali ve bir karbon fiber ekleme bandı bulunmaktadır. Frogman ayrıca gelgit ve ay yaşı verilerine ve radyo dalgalarının alınması yoluyla zamanı otomatik olarak ayarlayacak olan Çoklu Bant 6 özelliğine sahiptir. 53.3 mm genişliğinde, büyük bir saattir ve özellikle hazır takım elbise giyen dalgıçlar için tasarlanmıştır.

Siz de bildiğiniz ve kullandığınız farklı güneş enerjili dalış saatlerini yorum kısmına yazarak okuyucuları bilgilendirebilir ve makalemizde bahsettiğimiz saatler hakkında ilave tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

usta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir