Flash Bellek Virüs Temizleme

Flash Bellek Virüs Temizleme

Bilindiği üzere flash belleklerimize virüs bulaşması ve bunun sonucunda flash belleğimizde bulunan dosya ve klasörlerimizin otomatik olarak gizlenmesi bizim için çok büyük problemler yaratmaktadır.Peki bu problemleri nasıl ortadan kaldıracağız.Virüs olayına son vermemiz gibi bir durumun söz konusu bile olmadığını biliyorsunuz.Ama en azından flash belleğimize virüs girip dosya ve klasörlerimizin görünmez yani gizli olduğu durumlarda bunun çeşitli çözümlerinin olduğunu ve flash bellek virüs temizleme imkanımızın olduğunu biliyoruz.Benim size anlatacağım yöntemde herhangi bir program kullanmaya gerek kalmadan bu problemi kolayca ortadan kaldıracağız.

1. Adım: İlk önce masaüstünde bulunan Bilgisayarım simgesine çift tıklıyoruz ve açılan pencereden flash belleğimizin hangi sürücü ismiyle isimlendirildiğini buluyoruz.
Mesela flash belleğimizin adının yanında H: yazdığını varsayalım.Bu sizin bilgisayarınızda farklı bir harf olabilir.

2.Adım: Flash belleğimizin hangi harf ile adlandırıldığını bir önceki adımda bulduk.Daha sonra sırasıyla  Başlat–>Tüm Programlar–>Donatılar–>Komut İstemi seçeneklerine tıklıyoruz ve aşağıdaki gibi bir siyah bir pencere ekranda beliriyor.

flash bellek virüs temizleme

Biz bu pencerede ilk önce H: yazıp Enter tuşuna basıyoruz. Daha sonra attrib –r –s –h /s /d *.* kodları yazıp Enter tuşuna basıyoruz ve flash belleğimizin ışığının sönmesini bekliyoruz, flash belleğimizi bilgisayardan hemen çıkarmıyoruz. Flash belleğimizin ışığı sönünce; flash belleğimizde gizlilik özelliği kazandırılmış olan ve gizlilik özelliğinin kaldırılmasına izin verilmeyen tüm dosya ve klasörlerimiz görünür hale gelmiş oldu.flash bellek-klasörleri görünür yapmak

Bu yazımızda sizlere; flash bellek virüs temizleme ve virüs tarafından gizlenmiş dosyaların nasıl tekrardan görünür hale getirileceğini anlattık. İsterseniz “Flash Bellek Virüs Temizleme” linkine tıklayarak videoda, virüs temizleme ve gizli dosyaları gösterme işlemlerinin nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz.

usta

94 thoughts on “Flash Bellek Virüs Temizleme

 1. Teşekkür ederim, bilgilendirme ve bilgi paylaşımı için gerçekten çok önemli dataları görütüleyemeyip endişelenir iken bu komut ile flash bellekte tüm datalarıma tekrar ulaşabiliyorum.

  Ellerinize sağlık..

  iyi çalışmalar..

   1. KUSURA BAKMAYINDA BENDE DONATILAR YOK BENDE CMD İLE YAPTIM OLMADI ARAMA YERİNE YAZDIM KOMUT İSTEMİ DİYE GENE ÇIKMADI????

    1. Önce “SHIFT” Tuşuna Bas, sonra Mause ile Flash Belleğin Olduğu sürücünün üzerine Sağ Tıkla
     Çıkan Menüden “Komut Penceresini Burada Aç” Tıklıyoruz… buraya aşağıda ki kodu yazıyoruz.
     attrib -h -r -s /s /d *.*

  1. Merhaba ben pek anlmoyorum.internet cafede aktarım yaparken adam dedi ki flaslarinda virus var ben tertmiz laptobim var ona yuklersem virus ona bulasir mi?

 2. Hocam bende bu sorunla karşılaştım ve bi kaçkere çözmek için uğraştım.Az öncede sizin yöntemi uygularken tekrar bu uyarı ile karşılaştım ”Bilgisayarınızı etkileyen kısıtlamalar nedeniyle bu işlem iptal edildi.Lütfen sistem yöneticinize başvurunuz.” benim bilgisayarda bi tane kullanıcı var demekki oda yönetici değilmiş hocam bu sorunu nasıl halledebilirim ??Flaşımda ablamın düğün videoları vardı ve bi türlü alamıyorum çok sinir bozucu bi şey:(..Yardım olun lütfen..Yardımlarınız için şimdiden Teşekkür ederim.Saygılar..

  1. Anladığım kadarıyla flash belleğindeki dosyaları göremiyorsun. Bunun sebebi virüsün senin dosyalarını gizlemiş olmasıdırr.Bunu çözerken benim yöntemimi kullanabilirsin ya da gizlenmiş dosyaları gösterip gizli dosyalarına ulaşabilirsin.Bu yöntemi uygularken admin yani yönetici olman gerekiyor. Senin problemin de burada başlıyor. Kullanıcı hesaplarına girip oradan yönetici yetkisi olan bir hesap oluşturup bu yöntemi deneyebilirsin ya da başlangıçta F8 tuşuna basıp güvenli mod ile yönetici moduna ulaşıp o şekilde de benim yöntemimi kullanabilirsin. Umarım senin problemin için bu açıklamam yeterli olmuştur. Eğer yine problem yaşarsan buraya yine yazabilirsin. Gerekli yardımı sağlamaya çalışırım.

 3. Ben yapıyorum ama “parametre biçimi doğru değil” diyor.gizli dosyaları da görünür yaptım olmuyor. başka ne yapabilirim bilginiz var mı

  1. serap parametrelerin aralarında boşluk bırakıyor musun? Ona dikkat ederek yaparsan sorunsuz bir şekilde gerçekleşecektir. Eğer yine sıkıntı yazarsan buraya yazarsın yine yardımcı olmaya çalışırım.

 4. Bütün dosyalarım kısayol gözüküyordu. Bunu yaptım. Sonra da parametre biçimi doğru değil yazıyor. Yardım edin ya lütfen.

  1. Elif parametre kısımlarına doğru yazdığına emin misin? Parametre hatası kodların yanlış yazımından kaynaklanır. Tekrar dene eğer yine olmazsa buraya tekrar yaz elimden gelen yardımı yapmaya çalışacağım. Kolay gelsin.

    1. Flash bellek bilgisayarda takılı ve işlem halindeyken flash belleği çıkardıysan ya da aniden elektrik kesilip bilgisayar kapandıysa o nedenle flash belleğindeki dosyaların uzantısı işletim sistemi tarafından dosylarının uzantısı CHK olarak değiştirilmiştir. Bu durumda yapman gereken bilgisayarından dosya uzantılarını görünür hale getirip bildiğin dosyaların uzantılarını tekrar eski hallerine dönüştürmek olacaktır. Mesela excel dosyası olarak tahmin ettiğin dosyanın uzantısını chk’dan xlsx olarak değiştirmelisin. Eğer dosyanın word dosyası olduğunu düşünüyorsan docx yapmalısın.

  1. Biraz uzun sürebilir. Hemen anında olmuyor. Bazen içindeki dosyalara göre 10 dakikayı bile bulabiliyor. O yüzden biraz beklemelisin.

 5. Komut istemi sayfamdan hemen kayboluyor yazamıyorum ? Nasıl yaoıcam yardımcı olabilir misiniz acil

  1. Komut istemi sayfasına başlat-tüm programlar-donatılar-komut istemi yoluyla ulaşabilirsiniz. Bu şekilde ulaştığınızda herhangi bir sorunla karşılaşmadan işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.
   Komut istemine ulaşmanın bir başka yolu da çalıştır penceresine cmd yazıp enter tuşuna basmaktır. Windows Xp ve öncesinde çalıştır seçeneği başlat tuşuna basınca açılan pencerede bulunuyordu ama Windows 7’de bu durum değiştirildi. Windows 7’de çalıştır penceresine ulaşmak için başlat-tüm programlar-donatılar-çalıştır yolunu izleyebilirsiniz. eğer herhangi bir problemle karşılaşırsanız buraya yazarsınız. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

 6. Bu şekilde denedim ama yine aynı sorunla karşılaşıyorum yaa. Siyah ekran hemen kayboluyor. Dolayısıyla yazamıyorum. ne yapmam gerekiyooor :'(

 7. sizin bilgisayara tehlikeli sayila bilecek bir virus bulaşmiş çözümü önce avast indirin ve kurun ve başlangic taramasi gercekleştirin büyük ihtimalle görev yöneticisine bile ulaşamiyorsunuz regedit çalişmiyor kill_amvo_virus_us diye script var onu indirin ve onunla flash beleginizdeki görünmez dosyaları kurtarın.

 8. dediklerınızı yaptım flasıhn ısıgın yanıp sönerdi takılı oldgunda suan sabitleşti ama sönmedi ışık.

 9. parametreyi doğru yazdıgıma emınım attrib –r –s –h /s /d *.* bu değil mi ama parametre hatalı dıyor yardımcı olur musunuz?

 10. “Access Denied – F:\System Volume İnformation” uyarısı çıkıyor. sorun çözülmedi. lütfen yardım!

  1. Disk okunamadı uyarısıdır o ama nasıl yardımcı olsak bilemedim. Uzaktan bağlantı programıyla bilgisayarına bağlanarak yardımcı olmaya çalışabilirim PC Ustası facebook sayfası üzerinden mesaj atıp seni yönlendirmelerim ile belki problemini çözebiliriz.

 11. merhaba ben flashımı taktığımda içinde özel dosyalar diye bir yer var. çift tıklıyorum açılmıyor ve musallat dıye bır şey yazıyor .flashın içine powerpointten yapmış oldugum bir sunuyu attığım zaman başka bir bilgisayardan izlemek istediğimde sunu gözükmüyor bu virüsten nasıl kurtulacağım yardımcı olur musunuz

  1. büyük ihtimal virüs dosya ve klasörlerinizi gizlemiştir. Konuda belirttiğim yöntem ile gizli dosyaları görünür hale getirebilirsiniz.

    1. Flash belleğini bilgisayarındaki diğer usb portlarında ya da başka bir bilgisayarda dene. Aynı sorun devam ediyorsa flash belleğin bozulmuş demektir.

 12. Hocam ben işlemi yaptıktan sonra flasha girmeye çalıştığımda belirtilen modül bulunamadı diyor ne yapmam lazım

  1. Flash ışığı diye birşey bilgisayarda olmaz zaten. Varsa da flash belleğin üzerinde olacaktır. Yoksa da sorun değil. Komut satırında flash belleğin sürücüsünün adı belirince işlem tamamlanmış olacaktır.

 13. Hocam usb li ve telefona takılan bir flash bellek var .hep telefondan müzik indirdim.müzik çalarda müzik dinleyebiliyorum.ama bilgisayara takınca görmüyor.yapılma imkanı varmı acaba hocam

 14. benim flashımın ışığı yok ve dediğiniz şeyleri yaptıktan sonra hani ilk H: yazıp entere basıyoruz ve altta yeni satır çıkıyor ya, bende ikinci komutunuzu yaptıktan sonrada aynısı oldu. normalde oluyor mu

 15. SEVGİLİ PCUSTASI VERDİĞİN İPUCUNDAN SONRA, BUNU FLASH BELLEĞİMDEN UYGULADIM,IŞIK YANDI UZUN BİR SÜRE 30 DAKİKA BEKLEDİM,IŞIK SÖNMEDİ ,BİR FLAŞA BAKİM DEDİM HEPSİ GELMİŞ YA SABAHTAN BERİ 6 SAAT OLDU İŞ YERİNDE BEN BİLİRİM DİYENLER YAPMAYA ÇALIŞTI BAŞARAMADI,YA O KADAR ÇOK SEVİNDİM Kİ,BÜTÜN RESİMLERİM, VİDEOLARIM ,MÜZİKLERİM HEPSİ KURTULDU,ÇOK ÇOK ÇOK AMA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.TÜM HAYATINIZDA BAŞARILAR DİLERİM.

 16. merhaba
  flash belleğimdeki fotoğraflar bozulmuş bir şekilde açılıyor
  silinmeden nasıl kurtarabilirim

 17. Merhaba benim flaşıma solucan virüsü bulaşmış bilgisayarım öyle uyarı verdi ben flaşın içerisini bile göremiyorum be yapmalıyım lütfen yardımcı olur musunuz

  1. Flash belleğinizdeki dosyalarınız görünmez hale gelmiş gibi görünüyor. Konuda belirtildiği yukarıda anlatılanları uygularsanız problem çözülecektir. Eğer aynı problem devam ederse, Facebook sayfamıza üye olup ordan yazarsanız daha hızlı dönüş yapıp gerekli yönergelerle flash belleğinizdeki virüs probleminizi çözmenize yardımcı olabiliriz.

 18. komut sistemi açılıyor herhangi bir tuşa basınca geri gidiyor allahaşkına yardım edin yoksa sınavdan düşük alıcam
  üstelik flaşım yeni ilk kullanımımda oldu . ve dosyalşar benim bilgisayarda gözüküyor başka bilgisayarda yok..

  1. Başka bilgisayarda gözükmemesinin nedeni sizin bilgisayarınızda gizli dosyaları göster seçeneğinin aktif olmasıdır. Diğer bilgisayarda da gizli dosyaları göster seçeneğinin aktif olması gerekiyor. O şekilde diğer bilgisayarda flash belleğinizdeki dosyaları görebilirsiniz. Komut isteminin kapanmasının nedeni bilgisayarına bulaşmış virüstür. İyi bir virüs temizleme programıyla o sorununu da çözebilirsin.

 19. İKİ FLAŞIMDA AYNI DURUMDA VE BİLGİSAYARIMA ANTİVİRÜS İNDİREMİYORUM
  BİLGİSAYAR BU TÜR DOSYALAR BİLGİSAYARA ZARAR VERİR DİYOR LÜTFEN BİR ÇÖZÜM BULUN..

 20. iki kırtasiyeye gittim bugün acaba o bilgisayarlarada mı virüs b ulaştırdım çok üzülürüm öyle bişey olursa acil yardım çaresizimmm

  1. Eğer flash belleklerinizi güvenmediğiniz bilgisayarlara taktıysanız. Kendi bilgisayarınıza taktıktan sonra virüs programıyla virüs taraması yapmadan önce flash bellek içindeki dosyaları bilgisayarınıza kopyalamayın.

 21. BİRDE BİLGİSAYARIMA WORD 2010 İNDİREMİYORUM LİSE 2 YE GİDİYORUM BU PROGRAMA İHTİYACIM VAR AMA BU BİLGİSSAYARA DA HİÇBİR UYGULAMA İNMİYOR SEBEBİ NEDİR.. AYNI ZAMANDA BİLGİSAYARIMIN KASASI EKSPER STYLE BOKS
  KÜÇÜK BİR KASA ACABA ONDANMI

  1. Sorun bilgisayarın kasasının küçük olması değildir. Hatta bu durumun kasayla yakından uzaktan alakası yoktur. Senin problemin bilgisayarındaki işletim sisteminin ve diğer kurulu programların virüs sebebiyle görevlerini yerine getirememeleridir.

 22. komut istemi açıldığında yöneticiniz tarafından devre dışı bırakılmış diyor ama ben öyle bişey yapmadım

  1. Komut istemi yöneticiniz tarafından devre dışı bırakılmış probleminin bir kaç çözüm yolu var. Bu yöntemler ile komut istemi problemini çözebilirsin.

   1.Yöntem: Başlat menüsünden Çalıştır seçeneğini tıkla. A.ılan Çalıştır penceresindeki bölüme REG add HKCU\Software\Policies\Microsoft\Windows\System /v DisableCMD /t REG_DWORD /d 0 /f kodlarını yapıştır ve Tamam düğmesine tıkla.

   2.Yöntem:Not defteri programını aç ve ardından;
   Windows Registry Editor Version 5.00
   [HKEY_CURRENT_USER\Software\Policies\Microsoft\Windows\System]
   "DisableCMD"=-

   ifadelerini not defterine yapıştır ve uzantısı .reg olacak şekilde kaydet. Daha sonra bu dosyaya tıklayarak çalıştır.

   3. Yöntem:Başlat menüsünden Çalıştır seçeneğine tıkla. Açılan pencereye gpedit.msc yaz ve Tamam düğmesine tıkla. Bu işlemden sonra Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi penceresi açılacak. Bu pencerede sırasıyla; Kullanıcı Yapılandırması, Yönetim Şablonları, Sistem seçeneğine tıkla. Pencerenin sağ tarafında Sistem menüsüyle alakalı çıkan seçeneklerden olan “Komut Satırına Erişimi Engelle” seçeneğine çift tıkla. Bu durumda Komut Satırına Erişimi Engelle ayar penceresi açılacak. Oradan sol üstteki seçenek olan “Yapılandırılmadı” seçeneğini işaretle ve Tamam düğmesine bas.

   Yukarıdaki işlemlerden herhangi biri senin Komut istemi yöneteciniz tarafından devre dışı bırakılmış diye yazan problemini çözecektir.

 23. bu yöntemlerden hiç biri işe yaaramadı çalıştırı açıyorum düzgünce kopyala yapıştır yapıyorum ama tamam dedikten sonra hiçbir pencere açılmıyor.. bunu 1 ve 3. yöntemde yaptım
  başka bir sorunda uzantıyı nasıl reg olarak kaydediyoruz onu yapamadım ..
  başka bir sorumda var buda önemli bir arkadaşımdan flaş alsam bilgisayarıma taksam o da virüslrnirmi
  yada yeni bir flş alsam oda virüslenirmi

  1. O zaman bilgisayarın sanırım bayağı bir kötü durumda. Bu durumda tekrardan temiz bir şekilde işletim sistemi kurulumu yapılması gerekmektedir. Reg uzantılı kaydetmek için, not defterinin txt olan uzantısını reg olarak değiştirmelisin veya kayıt türünü tüm dosyalar olarak seçip dosya adını a.reg olarak kaydedebilirsin. Bilgisayarında virüs olduğundan dolayı flash belleğe de virüs bulaşır.

 24. YARIN KIRTASİYYEYE GİDİCEMDE ACABA KIRTASİYENİN BİLGİSAYARINDA NASIL DOSYALARI GÖRÜNÜR YAPABİLİRİM. ÇIKTI ALMAM GEREKİYOR..

 25. hocam ben bunları yaptım ama kodları yazdıktan sonra anında yani tekrar flash ın ismi beliriyor yani örneğin G: attrib vs vs. yazdıktan sonra tekrar G: beliriyor altta ve flash a baktığım zaman düzelmemiş oluyor bu durumda beklememmi gerekiyor ne yapabilirim ?

  1. Bilgisayarınızda gizli dosyaları gösterme işlemlerini gerçekleştirirseniz. Gizlenmiş dosyalarınıza ulaşabilirsiniz.

  1. Sürücüyü doğru girdiğinden emin olman gerekli. USB flash belleğe erişim gerçekleşmediği zaman verdiği bir hatadır.

 26. Hocam bilgisayara bulaşmış olan flash bellek virüsü bilgisayardan nasıl temizlenir onun da böyle komut sistemi ile temizleme yolu var mı? Ya da aynı metodu bilgisayara uygulayabilir miyiz?

  1. Bilgisayara bulaşmış olan bir virüsü, güncelleştirilmiş bir virüsten korunma programıyla bilgisayarını taratıp temizleyebilirsin.

  1. Bu işlem sonunda virüslerin gizlemiş olduğu dosyalarınızı görüntülüyorsunuz. Bu işlemden sonra güncel bir virüs programıyla belleğinizi virüs taramasından geçirip virüsleri temizleyerek tamamen virüslerden kurtulabilirsiniz.

 27. flashımda çok önemli dosyalar vardı ve ekran koruyucu olarak görünüyorlardı sizin yönteminizle görünür hale getirdim. Çok teşekkür ederim emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir