Adobe Fireworks CS4 – Resim Düzenleme Programı-Temel Kavramlar

Adobe Fireworks CS4 – Resim Düzenleme Programı-Temel Kavramlar

 

Fireworks-Resim Düzenleme Programı

Bu makalede Adobe Fireworks resim düzenleme programı ile düzenlenecek resimlere ait temel kavramlar ve resim dosya formatlarının özellikleri anlatılmaktadır.

Piksel:Ekranaki görüntüler noktalardan meydana gelirler. Bu noktalar kare şeklindedirler.Çok yakında bakıldığında veya resim büyütüldüğünde bu noktaları çok daha net görürüz.Ekranda bulunan bu küçük noktalara piksel denir.Piksel dediğimiz bu noktacıkların herbiri ana renkler denilen mavi,yeşil ve kırmızı renklerinin belli oranlarda karışımından meydana gelirler.

NoktaNokta Aralığı (DotDot Pitch):Bir pikseldeki yeşil,mavi,kırmızı renklerinin herbirine nokta(Dot) denir.
Pikseldeki kırmızı,yeşil,mavi renkleri arasındai mesafeye nokta aralığı(Dot Pitch) denir.

Çözünürlük:Ekranda görüntülenebilen piksel sayısına çözünürlük denir. Örneğin 1024 x 768 çözünürlüklü bir ekranda 1024 sütun,768 satır bulunduğunu ve ekrandaki görüntünün toplamda 1024×768=786432 pikselden oluştuğunu söyleyebiliriz.

Rezolasyon:Bir resmin piksel yoğunluğu ya da 1 inç karede bulunan piksel sayısına rezolasyon denir.

İnç=2.54 cm karşılık gelir.Biz genelde İngiliz ölçü birimi olan inç‘i monitör, televizyon gibi aygıtların ekranlarının büyüklüğünü belirtmek için kullanırız.

Line Per InchLPI: 1 inç yüksekliğindeki alana konulan satır sayısına Line Per InchLPI denir.

Dot Per InchDPI:Yazıcı gibi bilgisayar çıkış cihazlarında 1 inç karede basılan piksel sayısına Dot Per InchDPI adı verilir.

PSD:PSD Photoshop uygulamasına ait bir resim görüntüleme formatıdır.

PNG:Bu resim formatı kayıpsız bir sıkıştırma yöntemi kullanır.PNG resim formatı sayesinde resimlerdeki gerçek renk ve saydamlık kaybolmamış olur.

GIF:İnternette en yaygın olarak kullanılan resim formatlarından olan GIF az sayıda renk içeren görüntülerde,saydamlık bulunduran resimlerde ve animasyon düzenlemelerinde aktif olarak kullanılır.GIF resim formatının en önemli özelliği bir resimde istenilen yerlere saydamlık sağlayabilmenizdir.

BMP:BMP resim formatı Microsoft’un geliştirdiği bir resim formatıdır.BMP resim formatını bilgisayarınızda Microsoft Paint programı ile düzenleyebilirsiniz.

JPGJPEG:JPGJPEG resim formatı, resim düzenleme programlarıın yüksek boyutlu dosyaları sıkıştırarak bilgisayara kayıt yapabileceğiniz bir resim formattır. JPGJPEG formatının en önemli özelliği gerçek renk bilgilerini bünyesinde barındırmasıdır.

TIFF:TIFF resim formatı tüm resim düzenleme programları tarafından desteklenen ortak bir formattır.TIFF resim formatı ile ekrana alınan resimlerin renk değişimlerini resim düzenleme programını açmadan düzenleme olanağına sahibiz.

EPS:EPS resim formatı bütün sayfa düzenleme ve çizim programları tarafından desteklenir.

PICT:PICT resim formatını bütün programlar kullanabilir.PICT resim formatı ile uygulama programına aktarılan resimlerin resim bilgisi de sayfaya eklenir.

Adobe Fireworks CS4 resim düzenleme programı ile ilgili temel kavramlara ve resim dosya formatlarına bundan sonraki makalelerde de gerektiği yerlerde bilgi verilecektir.

usta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir