Adobe Fireworks CS4 Programında Yeni Belge Oluşturma

Adobe Fireworks CS4 Programında Yeni Belge Oluşturma

Bu yazımda sizlere Adobe Fireworks CS4 programında yeni belge oluşturma işleminin nasıl yapıldığını anlatacağım.Bu işlem için Adobe Fireworks CS4 programımızı başlattıktan sonra ekrana gelen açılış penceresinde bulunan Create New yazısının altındaki Fireworks File seçeneğine tıklıyoruz.Bu işlemden sonra Fireworks CS4 New Document penceresi açılacaktır.
Fireworks CS4

Bu pencerede, oluşturacağımız dosyanın boyutunu, genişliğini, yüksekliğini, rezolasyonunu, belgenin arka plan rengini ayarlayabiliriz.
Dosyanın boyutunu Fireworks CS4 New Document penceresindeki Canvas Size yazısının yanındaki değerlerden anlayabiliriz. Dosyanın boyutu yükseklik ve genişlik değerlerinin değiştirilmesiyle farklılık gösterecektir.Genişlik ve yükseklik değerleri arttırılırsa dosyanın boyutu da artacaktır.Belgenin genişliğini Width, belgenin yüksekliğini Height yazılarının yanındaki sayısal değerleri değiştirerek belirleyebiliriz. Bu ayarlamayı pixels, inches, centimeters olarak belirleyebiliriz.

Resolution(rezolasyon) 1 inç karedeki ya da 1cm karedeki piksel sayısını bize verir.Belge web ortamında kullanılacaksa Fireworks CS4 rezolution değeri 72 pixels/inch olmalıdır.Ama belgeyi kağıt çıktısı olarak alacaksanız kağıdın özelliğine göre bu değer değişim göstermelidir.Normal bir kağıt çıktısı için standart değer 300 pixels/inch olarak belirlenmelidir.

Belgemizin arka plan rengini ayarlamak için Fireworks New Document penceresindeki Canvas Color bölümü kullanılır. Burada arka plan rengini white(beyaz), transparent(şefaf) ve custom seçeneği ile istediğimiz bir renk yapabiliriz.Custom seçeneği işaretlenip altındaki renk kutucuğuna tıklanırsa renk seçme kutucuğu açılır.Bu renk seçme kutucuğundan isteğimiz bir rengi seçip arka plan rengi olarak belirleyebiliriz.Tüm bu yükseklik, genişlik, rezolasyon ve arka plan rengi seçim işlemleri bittiğinde  tamam düğmesine basarak canvas yani üzerinde çalışma yapacağımız belgeyi açabiliriz.

Buraya  kadar Adobe Fireworks CS4 programında yeni belge oluşturma işlemlerini anlattık.Eklemek istediğiniz birşey ya da sormak istediğiniz bir soru olursa yorum bölümüne yazabilirsiniz.

usta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir