Facebook’un Oculus Patentli Akıllı Gözlükleri

Facebook’un Oculus Patentli Akıllı Gözlükleri

facebook oculus akıllı gözlükler

Facebook’a ait Oculus, bilgisayar tarafından oluşturulmuş unsurlarla fiziksel, gerçek dünya ortamının görünümlerini zenginleştirebilecek hafif akıllı gözlük konseptini patentledi.

Patent, Google Glass’ın ilk sürümüne benzer şekilde gerçekle görüntünün üst üste oturtulmasını sağlayacak bir gözlüğe ait. Bu patent kapsamında anlaşılan o ki Oculus, tüm camı bir ekran olarak kullanmayı planlıyor.

Business Insider’a göre, Oculus’daki araştırma bölümünün üç üyesi ki bunlardan birisi daha önce Microsoft’un Holo Lens üzerinde çalışmış olan bir üyesi patent başvurusunu yayınladı.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, akıllı gözlükler için hedefleri olduğunu geçen sene konferansta gündeme getirmişti. Oculus teknoloji çalışanlarından Michael Abrash, son zamanlarda Akıllı Gözlük’ün 2022 yılına kadar akıllı telefonların yerini alamayacağını söyledi ve bu amaca ulaşmak için henüz yolun çok başında olduklarını da belirtti.

Hali hazırda beş büyük ABD teknoloji şirketinin dördü akıllı gözlükler üzerinde çalışıyor. Apple, gerçek dünyadaki ortamların üstünde karışık gerçeklik ve içerik sağlayan Oculus’a benzer bir tasarım patentledi; Microsoft daha pahalı Holo Lens’i geliştiriyor ve Google’da halen son kullanıcı için hazır olmasa da geliştirilmesine devam edilen Glass var.

Bu konuyla ilgilenmeyen tek firma, dronların şehirler etrafında uçması için ilginç yollar üzerine yoğunlaşan Amazon.

Oculus’un yakın zamanda akıllı gözlükten önce,  her tüketiciye yönelik bir dizi sanal gerçeklik kulaklığı hazırlayıp satışa sunması bekleniyor. Amerika ve Avrupa’da 500 doların altında bağımsız bir kulaklıklı mikrofon seti yılsonundan önce piyasaya çıkacak.

Facebook’un Oculus Akıllı Gözlük Projesindeki gelişmeleri zaman içerisinde çok net bir şekilde hep beraber göreceğiz.

usta

3 thoughts on “Facebook’un Oculus Patentli Akıllı Gözlükleri

  1. ben kullanıyorum çok güzel oluyo play store dan parallel space diye bir uygulama var onu indir orda ekle deyince istediğin uygulamayı çiftleyebiliyorsun ama kısayol oluşturman lazım ana ekrana arada çok reklam veriyor haberin olsun . ^_^

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir