Excel Formülleri ve Fonksiyonları Kullanımı | Excel Dersleri

Excel Formülleri ve Fonksiyonları Kullanımı | Excel Dersleri

Excel Formülleri ve Fonksiyonları Kullanımı | Excel Dersleri

Excel formülleri ve fonksiyonlarının kullanımı, Excel dersleri ile sizlere ve Excel eğitimi alıp öğrenmek isteyen herkese çeşitli örneklerle anlatılacaktır. Excel formülleri konusuna geçmeden önce Microsoft Excel nedir, ne işe yarar konularına açıklık getirelim.

Excel Formülleri, Fonksiyonları ve Excel Dersleri
Microsoft Excel Dersleri

Excel, Microsoft firması tarafından yazılmış olup elektronik tablolar oluşturmak için kullanılan Microsoft Office paketinde bulunan bir programdır. Microsoft Excel ile tablolardaki veriler üzerinde formüller, fonksiyonlar aracılığıyla çeşitli matematiksel, mantıksal işlemler gibi birçok işlem gerçekleştirilebilir. Excel kullanımı anlatıldıkça bu söylediklerimden çok daha fazla özelliğin Microsoft Excel bünyesinde bulunduğunu göreceksiniz.

Excel fonksiyonları, Excel formüllerinde kullanılan ve yapılan işlemleri bizim için kolaylaştıran program parçalarıdır. Excel fonksiyonlarının kullanımı çok basittir. Fonksiyon eklemek için ilgili hücreye “=” yazarız ardından fonksiyonun adını biliyorsak yazarız ve ilgili hücrelerin adreslerini belirtiriz. Eğer fonksiyonun adını bilmiyorsak en üstteki Formüller – İşlev Kitaplığı yolunu kullanırız ya da “fx” fonksiyon ekle seçeneğini kullanırız.

excel fonksiyonları,formülleri
Excel Fonksiyonları

Excel formülleri için kullanacağımız Excel fonksiyonları; Finansal, Tarih ve Saat, Matematik ve Trigonometri, İstatistiksel, Arama ve Başvuru, Veritabanı, Metin, Mantıksal, Bilgi, Mühendislik, Küp, Uyumluluk, Web olmak üzere 13 farklı işlev kategorisi barındırmaktadır. Biz size Excel dersleri süresince en çok kullanılan fonksiyon ve formüller hakkında bilgilendirmeler yapacağız. Sizden gelen talepler doğrultusunda da istenilen güncellemeler ve anlatımlar yapılacaktır. Bu önemli bilgileri sizlere verdikten sonra Excel formülleri ve Excel fonksiyonlarını anlatmaya başlayabiliriz.

Excelde Toplama İşlemi (Topla Fonksiyonu ve Toplama Formülünün Kullanımı):
Excelde toplama işlemi
iki farklı yöntem ile yapılabilir. Bu yöntemlerden birincisi toplama formülü yazmak, ikinci yöntem ise topla fonksiyonunu kullanmaktır. Şimdi bu yöntemleri teker teker inceleyelim.

Excel Toplama Formülü Yazma: İlk önce toplamın gösterileceği Excel hücresini tıklıyoruz ve ardından “=” (eşittir) işaretini yazıyoruz. Ardından içerisinde sayısal değer bulunan toplamı alınacak olan Excel hücrelerinin adreslerini yazıp aralarına “+”(artı) işareti koyuyoruz ve Enter tuşuna basıyoruz. Artık toplam sonucumuz formülü yazdığımız hücrede görünecektir.

Excelde Toplama İşlemi Formülü
Excel Toplama Formülü

Excel Topla Fonksiyonunu Kullanma: Bu yöntem ile Excel bünyesinde bulunan Topla fonksiyonundan yararlanacağız. Topla fonksiyonunu ister kendimiz yazarız istersek ekranda bulunan “fx” Fonksiyon Ekle düğmesine tıklayıp Matematik ve Trigonometri kategorisinden veya Tüm yazan kısımdan Topla seçeneğini seçeriz. Topla fonksiyonu seçtikten sonra hangi aralıktaki sayısal değerleri toplatacağımızı belirtmemizi sağlayan bir pencere açılacaktır. Burada 1. sayı kısmına başlangıç hücremizin adresini ve bitiş hücremizin adresini aralarında ‘:’ işaretini koyarak yazıyoruz. Ardından Enter tuşuna basarak toplama sonucumuzu görebiliriz.

Excel Topla Fonksiyonu Kullanımı
Excel Topla Fonksiyonu Kullanımı

Excelde toplama işleminin nasıl yapıldığını, diğer Excel formüllerinin nasıl kullanıldığını örnekli videolarımızın bulunduğu Youtube kanalımızdan da izleyebilirsiniz. Videoyu izlemek için Excelde Toplama linkine tıklayınız.

Excelde Çıkarma İşlemi:
Excelde çıkarma işlemi yapmak için özel bir Excel fonksiyonu bulunmamaktadır. Bu nedenle çıkarma işlemi için formül yazmamız gerekecektir. Excel çıkarma formülünü yazacağımız hücreye geliyoruz ve eşittir işaretimizi yazıyoruz. Ardından çıkarılacak olan hücrenin adresini yazıyoruz, “-“ (eksi) işaretini yazıp çıkacak olan hücrenin adresini yazıp Enter tuşuna basıp sonucu elde ediyoruz.

Excelde Çıkarma İşlemi Formülü
Excelde Çıkarma İşlemi Formülü

Yukarıda yapılmış işlemi farklı bir örnekle ve görsel video olarak izlemek için Excelde Çıkarma linkine tıklayınız.

Excelde Çarpma İşlemi:
Excelde çarpma işlemi yapabilmek için 2 farklı yöntemden yararlanabiliriz. Bu yöntemlerden birisi Excelde çarpma formülü yazmak. Diğeri ise Excel Çarpım fonksiyonunu kullanmaktır. Biz size bu 2 yöntemi de örneklerle anlatacağız.

Excelde Çarpma Formülü Nasıl Yazılır?
Excel çalışma sayfasında formülün yazılacağı hücre seçilip eşittir yazılır. Sonrasında çarpılacak olan hücrelerin adresleri aralarına çarpı işareti (*) konularak yazılır ve Enter tuşuna basılır. Çapma sonucu ilgili hücrede gözükecektir.

Excel Çarpma Formülü
Excel Çarpma Formülü

Excelde Çarpım Fonksiyonu Kullanımı:
Excelde Çarpım fonksiyonunu başında eşittir olacak şekilde yazıyoruz. Yazdıktan sonra Çarpım fonksiyonunun içine çarpılacak olan hücreleri aralarında noktalı virgül (;) olacak şekilde yazıyoruz ve Enter tuşuna basıyoruz. Şayet çok sayıda sıralı hücrelerin içindeki verilerin çarpma işlemi yapılacaksa başlangıç ve bitiş hücrelerinin adreslerinin arasında iki nokta üstüste (:) işareti yazılıp Enter tuşuna basılır.

Excel Çarpım Fonksiyonu Kullanımı
Excel Çarpım Fonksiyonu Kullanımı

Şayet çok sayıda sıralı hücrelerin içindeki verilerin çarpma işlemi yapılacaksa başlangıç ve bitiş hücrelerinin adreslerinin arasında iki nokta üstüste (:) işareti yazılıp Enter tuşuna basılır.

Excel Çarpım Fonksiyonu

Excel çarpma işlemi ile alakalı excel dersleri youtube videomuzu izlemek için Excelde çarpma linkine tıklayınız.

usta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir