Domain Nedir?

Domain Nedir?

domain

Domain bir web sitesi için internette kolayca bulunmasını sağlayan bir isimdir. Domain, alan adı olarak ta bilinmektedir. Bu isim ile bir web sitesine ait adres oluşturulur. Bu adres sayesinde web kullanıcıları bu web sitesine ulaşırlar.

Bir web sitesine IP numarası aracılığıyla da ulaşılmaktadır. Fakat IP numarasının akılda tutulmasının zor olmasından dolayı domain kullanımının önemi ortaya çıkmaktadır.

Domainler yani diğer bir ismiyle alan adları servis sağlayıcı firmalar tarafından yıllık olarak kiralanmaktadır. Bu kiralama süresi için kullanılan alan adı uzantılarına göre ücret ödenmektedir.

Alan adı uzantısı bir web sitesinin ne işe yaradığını ve içeriğinin ne olduğunu az çok göstermektedir. Aşağıdaki alan adlarını ve ne amaçla kullanıldıklarını görebilirsiniz.

com:  Ticari kuruluşların kullandıkları bir uzantıdır.

net:  Servis sunucularının kullandıkları bir alan adı uzantısıdır.

org:  Ticari bir amacı olmayan ya da herhangi bir şekilde kar amacı olmayan kuruluşların kullandıkları alan adı uzantısıdır.

edu: Üniversiteler gibi eğitim kurumlarının kullandığı alan adı uzantılarıdır.

mil: Askeri kuruluşların kullandıkları alan adı uzantısıdır.

ac: Akademik kuruluşlara ait olan bir domain uzantısıdır.

int: Uluslararası kuruluşların ve organizasyonların kullandıkları uzantıdır.

gen: Herhangi bir şarta ve sınırlamaya bağlı bulunmayan alan adı uzantısıdır.

name: Kişilere ait alan adı uzantısıdır. İsmin sahibi olan kişi bu alan adını kullanabilir.

info: Bilgilendirme amacıyla kurulan web siteleri için kullanılan domain uzantısıdır.

tv: Televizyon programları ve televizyon kanallarının web siteleri için kullanılan bir alan adı uzantısıdır.

Kuracağınız web sitesinin içeriğini belirlemiş iseniz yukarıdaki alan adı uzantılarından sitenizin içeriğine uygun olanını tercih edebilirsiniz. Bu yazdığım alan adı uzantılarından çok daha fazlası gün geçtikçe ortaya çıkmaktadır. Ama en çok tercih edilenleri com, net ve org’tur.

Bir domain(alan adı), birden fazla kelimeden oluşuyorsa aralarında boşluk bırakılmadan belirlenmelidir.  Aynı zamanda bir alan adı belirlerken Türkçe karakterler(ü,ö,ı,ş,ç,ğ) kullanılmamalıdır. Örnek: pcustasi

Bu yazımda sizlere domain uzantılarının neler olduğunu ve domain nedir sorularının cevabını vermeye çalıştım. Eğer eksik kalmış bir kısım var ise yorumlarınız ile yardımcı olursanız sevinirim. Bildiğiniz üzere bilgi paylaştıkça çoğalır.

usta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir