Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Domain_Seçimi

Domain alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir diye şöyle bir düşünmek lazım. Bu yazımı da domain seçimi konusunda herhangi bir bilgisi olmayan arkadaşların faydalanması için yazdım. Domain nedir konulu bir önceki yazımda alan adının ne olduğunu net bir şekilde açıklamaya çalıştım. Lafı fazla uzatmadan domain alırken dikkat edilmesi gerekenlerin neler olduğunu anlatayım.

Domain bilindiği üzere bir web sitesini temsil eden en önemli etmendir. Bu nedenle bir domain bir web sitesinin içeriğini kısaca 1 ya da 2 kelimede özetlemelidir. Örnek : bilgisayardersleri, oyunoyna gibi.

Domain kelime ya da kelime gruplarından oluşmaktadır. Bu nedenle insanların akıllarında kalıcılığı artmaktadır. Fakat çok fazla kelimeden oluşmuş domainler hem arama motorları hem de kullanıcılar tarafından pek sevilmemektedirler. Bu nedenle en fazla 2 ya da 3 kelimeden oluşmuş alan adları tercih edilmelidir.

Domaini oluşturan kelimelerin anlamlı olması akılda kalıcılığını arttıracak bu da ziyaretçinin sitenize tekrar kolaylıkla gelmesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda domain bir web sitesini Google gibi arama motorlarında zirveye taşıyan başlıca etmenlerdir. İyi belirlenmiş bir alan adı ile arama motorlarında üst sıralarda yer almak için çok fazla uğraşmaya gerek kalmayacaktır. Fakat yanlış seçilmiş veya anlamsız kelimelerden oluşmuş bir alan adı sizin arama motorlarında zirveye ulaşma düşüncelerinizi suya düşürecektir. Bu nedenle domain anlamlı kelime ve kelime gruplarından oluşmalıdır.

Domainin daha önce kullanılıp kullanılmadığı da önemlidir. Çünkü geçmişte sıkıntılar yaşamış bir domain size de problem çıkaracaktır. Yani daha önceden illegal içerik barındırmış, arama motorları tarafından cezalandırılmış domainler sizin yeni projelerinizin de geleceğini olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle domainin geçmişi düzgün şekilde araştırılmalı ya da hiç riske girmeden daha önceden kullanılmamış bir domain alınmalıdır.

Web sitenizi kurmanızın amacı para kazanmak ise com uzantılı bir domaini tercih etmenizi kesinlikle öneririm. Çünkü com uzantılı alan adları kullanıcılara daha cazip gelmekte ve daha fazla prestij sağlamaktadırlar. Bu da kullanıcıların sizin sitenize karşı olan güvenlerini arttırmaktadırlar.

Diğer önemli bir durumda alan adı alırken kelimelerin arasında tire(-) işaretinin kullanılmamasıdır. Bazen görüyorum domain 4 kelimeden oluşmakta ve tüm kelimelerin arasında tire işareti bulunmaktadır. Bu durum direk olarak amatör bir kişi tarafından alındığını göstermektedir. Aynı zamanda kötü bir görüntü de sergilemektedir. Bu yüzden domain kelimelerinin arasına kesinlikle tire(-) işareti koymayın.

Domain seçimindeki en önemli husus alan adının sitenizin anahtar kelimesini içinde barındırmasıdır. Bu anahtar kelime grubunun arasına kesinlikle başka harf eklenmemelidir. Örnek olarak anahtar kelimelerimiz alan tercihi olsun. Bu durumda alacağımız domain “alantercihi” şeklinde olmalıdır. Kesinlikle “alanetercihi” şeklinde bir alan adı alınmamalıdır.

Bu yazımda sizlere domain alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorusuna cevap vermeye çalıştım. Eğer bu konuda eksik kalan bir nokta var ise yorumlarınız ile yardımcı olursanız sevinirim.

Bundan sonraki yazımda domain nereden alınmalıdır konusunda bir açıklama yapacağım. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere hoşçakalın.

usta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir