Cassini Uzay Aracı Satürn’deki Görevini Tamamladı

Cassini Uzay Aracı Satürn’deki Görevini Tamamladı

cassini satürn görevi

Uzay aracı Cassini’den 15.09.2017 tarihinde saat 07:55’te son sinyal geldi. NASA bu durumu Twitter hesabı üzerinden duyurdu.

Cassini, Satürn yolculuğuna 2013 yılında başlamıştı. 14 yıl sonra yakıtı biten Cassini’nin atmosfere girme talimatı uzay aracının yönetici ekibi tarafından verildi. Uzay aracı bu talimattan sonra görevli olduğu Satürn atmosferine girerek parçalara ayrıldı. Bunun nedeninin uzay aracının Satürn ile uydularının arasında başıboş şekilde dolanmasının istenmediği için yapıldığı NASA tarafından bildirildi. Bu görev tarihteki en başarılı uzay görevi olarak tanımlanıyordu ve görev başarılı bir şekilde tamamlandı. Uzay aracı adını İtalyan astronom ve matematikçi olan Giovanni Cassini’den almıştır. Bu değerli proje, NASA(Amerikan Uzay Araştırmaları Merkezi) ile ESA’nın(Avrupa Uzay Ajansı) ortak çalışmaları ile gerçekleştirildi.

Cassini uzay aracı, Satürn’de görev yaptığı 13 yıl süresince güneş sisteminin en büyük 2. gezegeni hakkında çok değerli bilgileri insanlığa kazandırdı. Satürn gezegeninin uyduları üzerinde yaptığı yaşanabilirlik araştırmalarının sonuçları bilim dünyasını heyecanlandırdı.

Dünyadaki mevsimsel döngünün aynısını Satürn’ün uydusu olan Titan’da da olduğunu keşfetti. Bir başka Satürn uydusu olan Enceladus’un güney kutup bölgesinde bulunan çatlaklardan uzaya su buharı fışkırdığı Cassini sayesinde keşfedildi. Ortaya çıkan bu suyun Enceladus uydusunun buzla kaplanmış yüzeyinin altında bulunan okyanustan geldiği keşfedildi. Bu okyanusun büyük bir ihtimalle yaşam için elverişli olduğu sonucuna varıldı. Çok büyük keşiflerin ortaya çıkmasını sağlayan Cassini uzay aracı ile başlayan bu önemli çalışmaların çok daha gelişmiş uzay araçları ile devam edileceği bilim insanları tarafından belirtildi.

Projenin son günü, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nde bulunan kontrol odasında çok sayıda bilim insanı bir araya geldi ve büyük final gerçekleşti.

Cornell Üniversitesi’nden Jonathan Lunine, yaptığı konuşmada bu durumdan üzüntülü olduğunu söyledi. Ama Cassini uzay aracının, kendisinden beklenen performansı gösterdiğini söyledi.

usta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir