Blockchain Teknolojisinin Getirdiği Yenilikler

Blockchain Teknolojisinin Getirdiği Yenilikler

blockchain teknolojisi nedir

Blockchain, nispeten yeni bir teknoloji ve bu, tüm dünyadaki birçok sanayinin işleyiş şeklini değiştirmektedir. Süreçleri hızlandırmak, iş modellerini iyileştirmek ve maliyetleri düşürmek için giderek daha fazla sayıda sanayi blockchain (kayıt zinciri) teknolojisini kullanmaya başladı.

Blockchain, denetlenebilir, güvenli ve değişikliklere karşı dayanıklı bir veri aktarım ve kayıt özelliği sağlayarak, bitcoin ve diğer dijital varlıklarla ilgili kripto para birimlerini destekleyen belirli bir merkeze bağlı olmayan yani dağıtık bir teknolojidir. Blok zincirinin bugünkü iş modeli için geçerli olan etkili yolu göz önüne alındığında, teknoloji birçok girişimin zaten benimsediği bir sürü sanayi sektörünü önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde etkileyecektir. Önümüzdeki yıllarda blok zincir teknolojisi ile değişikliğe uğraması muhtemel on endüstrilere bir göz atalım;

1- Para transferi ve ödemeleri
Para transferi ile ilgili mevcut iş çerçevesi, Blockchain Teknolojisi ile birlikte merkezi olmayan ödeme sistemleri sayesinde değişim yaşayacaktır. Blockchain Teknolojisi nakit transferlerini neredeyse anında ve düşük ücretler ile kolaylaştıracak bir para transfer hizmeti sunmaktadır. Transferin yurtiçinde ya da dünyanın bir ucundan diğerine yapılıyor olmasının herhangi ilave bir maliyeti yoktur.

2- Emlak
Emlak sektöründe mevcut sistemin getirdiği zorluklardan bazıları dolandırıcılık, şeffaflık eksikliği, uzun süreli evrak işi gibi dolaylı ve dolandırılmaya açık bir yapıda olmasından kaynaklanmaktadır. Blockchain Teknolojisi kabul edildiğinde, kâğıt bazlı kayıt tutma gereği ortadan kalkmış olacaktır. Aynı zamanda, işlem tarihini takip edebilme yeteneğiyle doğrulanabilir ve doğru belge tutma imkânı sağlaması da bir başka önemli artısı. Blockchain Teknolojisi uygulanabilir olduğunda, arazi tapularının ve mülkiyet haklarının devri çok daha kolay ve hızlı hale gelmiş olacaktır.

3- Hediye kartları ve sadakat programları
Bu sektörde blok zincirin benimsenmesinin iki temel nedeni dolandırıcılık önleme ve daha düşük maliyetlerdir. Kartların verilmesiyle uğraşan daha az aracı olduğu için Blockchain tüm sistemi daha güvenli hale getirecek. Blok zincirinde çalışan hediye kartları daha verimli ve düşük maliyetli olacak. Blok zincir teknolojisinin benzersiz doğrulama özellikleri dolandırıcılık önleyerek maliyetleri gözle görülür bir biçimde düşürecektir.

4- Çevrimiçi müzik
Blockchain Teknolojisi, müzik endüstrisine de sızdı ve başlangıç aşamasında doğrudan ödemeler ve otomatik lisanslama gibi müzisyenlere çözümler sunuluyor. Blok zinciriyle çalışan sözleşmeler, sanatçıların kayıt şirketinin katılımı olmaksızın müziklerini hayranlarıyla doğrudan paylaşmasına izin veriyor. Fanlara doğrudan ulaşmanın en hızlı yolu olarak bu kayıt zinciri teknolojisinin kabul görmesi neredeyse kesin gibi.

5- Bulut depolaması
Merkezi bir sunucuda saklanan verilerin kaybedilmesi ve hack edilmesi olasıdır; insan hatalarının varlığını her zaman akılda tutmak gerekir. Blok zinciri teknolojisi bulut depolamasına, daha da büyümek için gereken güvenlik ve sağlamlığı sağlar. Blok zinciri teknolojisiyle, bulut depolama alanının güvenli olma fikri kullanılabilir.

6- Havacılık
Yaklaşık 2-3 yıl içinde, blokaj zinciri teknolojisi, havacılık alanındaki bilgi kaynağı haline gelecektir. Endüstride benimsenmesini teşvik eden blok zincir teknolojisi ile ilgili en önemli faktörlerden biri takip edilebilirliktir. Motor parçalarının takibi şu an çok uzun bir sürece sahip ve birçok aşamada boşluklar ve rahatsızlıklar yaratmaktadır. Blok zinciriyle, ilgili tüm tarafların rahatça geçebilecekleri tek bir defter olacağından bu sorun da ortadan kalkmış olacaktır.

7- İlaçlar
Taklitçi uyuşturucular dolandırıcılara milyarlarca dolar veriyor ve sahte ilaç satışı birkaç yılda 75 milyar dolara çıkabiliyor. Bu bugünkü durumumuzdan yüzde 95’lik bir artış anlamına gelmekte. Sağlık sektöründeki aşırı sahtekarlığı azaltmak için, FDA, ilaç üreticilerinin, reçeteyle satılan ilaçları belirleyebilen ve izleyebilen elektronik ve karşılıklı kullanılabilir bir sistem oluşturmasını şart koşuyor. FDA’nın atıfta bulunduğu sistem, blok zincir teknolojisi kullanılarak kolayca oluşturulabilir ve şu haliyle bile geliştirme aşamasının çok ilerisindedir.

8- İmalat
Üretim endüstrisinde QR ve barkodlar ürün tanımlamasının ana bacaklarıdır. Bununla birlikte, kodların çoğaltılabiliyor olması kolaylığı sayesinde bunlar dolandırıcılığa açık hale geldi. Bu, sahte ürünler için yarım trilyon dolara mal olan pazar yarattı. Değişken olmayan bir blok zinciri, malları izlemek için kullanılabilir ve dolandırıcılıktan kurtulmanın tek yolu, genellikle lüks emtialardır.

Blockchain Teknolojisi, iş dünyasının ve sektörün her alanına dokunan geniş bir uygulama yelpazesine sahip. Teknolojinin izleme, dolandırıcılık önleme ve güvenli işlem yapma gereksinimlerini karşılama konusunda standart hale gelmesi yalnızca bir zaman meselesi.

Ve tüm bunlar buzdağının sadece görünen kısmı. Siz de bu teknolojiye ilgi duyuyorsanız, görüşlerinizi bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin.

usta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir