BIOS Nedir?

BIOS Nedir?

bios nedir

BIOS, bizim bilgisayarımızın temel giriş çıkış birimlerinin yani donanımlarının yönetilip kontrol edilmesi için geliştirilmiş ve anakart üzerinde bulunan bir birimdir.Temel giriş-çıkış birimi olarak ta adlandırılır.

Bizler bilgisayarımızda bulunan BIOS ayarlarına kendimizden başka kimsenin girip kurcalamasını istemeyiz. Bu durumda BIOS’u şifreleme yoluna gideriz.BIOS’u şifrelemek için BIOS ayarlarına girip Security yani güvenlik bölümünden şifreleme işlemini yapabiliriz. BIOS ayarlarına girmek bilgisayarı yenşden başlattığımızda Del tuşuna basmalıyız. Açılan mavi ekran bizim BIOS arayüz ekranımız oluyor.BIOS değiştirilemeyen ve silinemeyen bir yapıya sahip ve üretici firma tarfından anakart yapılırken programlanmış bir EEPROM entegredir. Peki biz BIOS’a şifre gireceğiz bu nasıl kaydolacak diyeceksiniz. BIOS‘ta yapılan tüm değişikllerin kaydolduğu yer CMOS denilen bir yapıdır. Bu da bir entegredir. Bunun görevi BIOS‘ta yapılan tüm ayarlamaları ve değişiklikleri saklamaktır. CMOS bu şifre gibi BIOS‘a ait olan bilgileri hafızasında BIOS pili yardımıyla saklamaktadır. Bazen BIOS pili bitebilir. Bu durumda bilgisayarınız ilk açıldığında ekranda F1 Continue yazısını gösterir. Bu F1 sorununu BIOS pilini yenisiyle değiştirerek giderebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere BIOS nedir, CMOS nedir sorularının cevaplarını verdik. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşçakalın.

usta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir