Bilgisayar Kasaları ve Çeşitleri

Bilgisayar Kasaları ve Çeşitleri

bilgisayar kasası

Bilgisayar kasaları, bilgisayarın anakart, cd-rom, harddisk gibi donanımlarının bir arada tutulmasını sağlayan ve genellikle metalden yapılmış kutulardır. Kasaların ön panelinde bulunan power(güç) düğmesi yardımıyla bilgisayarı çalıştırıp, reset düğmesi ile yeniden başlatabilirsiniz. Bilgisayar kasasının öne panelinde bilgisayarın ve harddiskin çalıştığını gösteren led diyotlar bulunur. Kırmızı led harddiskten veri okunulup ya da yazıldığını bize bildirir. Yeşil renkli led ise bilgisayarın çalıştığını bize bildirir. Ayrıca usb bağlantı uçları ile usb cihazlarınızı bağlayabilirsiniz. Hoparlör çıkışı ve mikrofon girişi yardımıyla ses bağlantılarını yapabilirsiniz.

Kasaların fiyatlarını, kasanın çeşidine ve kasada kullanılmış olan power supply dediğimiz güç kaynağının ürettiği güç değeri belirler.

Kasa çeşitleri, farklı boyut, farklı sayıdaki ve özellikteki donanımların kullanılması ile ortaya çıkmıştır. Kasa çeşitleri; slim(ince), desktop(masaüstü), tower(kule) olmak üzere 3’ e ayrılırlar.
kasa çeşitleri

Power supply, kasa fiyatını değiştiren ve bilgisayardaki tüm donanımlar için gerekli elektrik enerjisini üreten bir elektronik cihazdır. İçerisinde fan, elektronik elemanlar, kablolar ve soketler benzeri parçalar bulunur. Bir kasada kullanılacak power supply(güç kaynağı) belirlenirken ne kadar güce ihtiyacınız olduğunu da bilmeniz gerekir. Bunu da kullanacağınız donanımların harcadığı güçlerin toplamını bularak hesaplayabilirsiniz. Ortalama donanımlara sahip olan bir bilgisayar için kullanılacak kasa, 350W-400W güç üreten güç kaynağına sahip olmalıdır. Donanım sayısı arttıkça çekilecek güç artacağından bu değer de artacaktır.

power supply - güç kaynağı

Bu yazımızda sizlere bilgisayar kasaları hakkında bilgiler verdik. Umarım sizin için faydalı olur.

usta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir