Apple’ın Gizli Titan Projesi’ne İlişkin Detaylar

Apple’ın Gizli Titan Projesi’ne İlişkin Detaylar

apple titan projesi

Geçen bir ya da iki yıl içinde, Apple’ın Apple Car’ı geliştirdiğine dair söylentiler çokça duyulur oldu. Bilgisayar devi, aracın 2020 yılına kadar üretilmesini ve 2021 yılına kadar halkın büyük bir kesimine ulaştırılmasını umduğunu belirtti. Ancak, Apple tarafından mı işine son verildiği yoksa kendisi mi istediği tam netlik kazanmasa da, elektrikli taşıt proje lideri olarak Steve Zadesky şirketi terk etti. Apple’ın otomobil üretmeye yönelik baskısı “Project Titan”(Titan Projesi) olarak adlandırıldı ve projenin odak noktası elektrikli bir otomobil geliştirmek yerine kendi kendisine çalışabilen otomobiller üretmek yönünde bir değişiklik gösterdi.

Apple Otomobil’in Üretilmesi Hala Planlanıyor mu?
Apple yine de bir araba üretmeyi planlıyor olsa bile genellikle bir otomobil üretmek beş veya daha fazla yıl aldığından 2021 yılından önce bu projenin sonuçlarını görmemiz mümkün olmayacak. Proje Titan’ın amacı, General Motors ve Tesla Motors’un elektrikli otomobiller geliştirmeye çalıştıkları gerçeğinden dolayı değişmiş olabilir. Her iki şirket de şarj başına 200 mil yolculuk yapabilen ve 40k’dan daha düşük bir fiyat etiketi ile elektrikli bir araba yaratmayı hedefliyor.

Tesla, General Motors’un çabalarına ayak uydurabilmek için sıkı çalışmak zorunda kalacak ve bu arada Apple projeyi başarmak için tüm kaynaklara sahip. Geçtiğimiz çeyrekte Apple, 18 milyar doları kaynak olarak ayırmasına karşın sadece 6.04 milyar doları ürün geliştirme ve araştırma finansmanı için yeterli oldu.

Apple, bir yandan teknoloji aletleri ve bilgisayarlar üretirken, şirket yeni teknolojik buluşların peşinden de gidebileceğini gösterdi. Apple akıllı telefonu veya dijital müziği icat etmedi, ancak şirket iPod ve iPhone’u üreterek bu alanda en iyi ve kullanıcı dostu ürünü kendisinin üretebileceğini göstermiş oldu.

Titan Projesi:
Apple’ın Project Titan ile planladığı şey tam olarak açık değilken, projenin ortaya çıkışı ile birlikte şirket, Tesla’dan çalışanlar, Ford, Fiat ve Mercedes’ten yöneticiler ve çalışanlar ekledi. Project Titan şu anda 600 kişilik bir ekibe sahip ve başka bir şirket olan “Sixty Sight Research of California” altında faaliyet gösteriyor. Apple, otomatik üretim için ideal bir yer olduğu bildirilen, California, Sunnyvale’de bir gayrimenkul satın aldı.

Apple kendi kendine sürülen otomobilleri test etmek için gerekli izinleri de almış durumda. Her ne kadar Apple’ın son zamanlarda bu proje ile ismi anılır olsa da aslında çok daha önceden akıllı araçlar için çalışmalara başlamıştı ve açıkçası teknoloji çevrelerinden Titan Projesi’nden çok daha öncesinde Apple’ın akıllı araçlar için ilerleme kaydettiğini duyurması beklentisi vardı.

Apple belki biraz geç kaldı ancak her halükarda, son kullanıcı için teknolojiyi doğru anlayıp kullanıcılara akıllıca pazarlayan bir şirket var karşımızda. Apple’ın Titan Projesi’nin neticelerini hep beraber zaman geçtikçe göreceğiz.

usta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir