Android TV’lerin Yükselişi

Android TV’lerin Yükselişi

android tv

Android TV, bildiğimiz klasik televizyonlardan farklı olarak etkileşimli bir televizyon deneyimi oluşturmak için mobil ve diğer bağlı cihazlarla kesintisiz bir şekilde bütünleşen, bir çoklu ortam platformudur.

Android işletim sisteminin neredeyse tüm mobil cihazlara sokmayı başarmış olan Google, Androidlerin kabiliyetlerini bir adım daha ileriye taşıyarak dijital bir eko-sistem kuruyor. Yakaladığı bu Android işletim sisteminin başarısı üzerine Google, geçmişte başkalarının başarısız olduğu yerlerde başarılı bir Smart TV platformu geliştirdi.

Biz de bu yazımızda bir Android TV’yi madde madde üstün kılan alanlardan bahsetmek istedik. İşte Android TV’yi geçmişteki Akıllı TV platformlarından farklı kılan şeyler;

Kullanılabilir Arayüz:
Android TV OS hakkında dikkatinizi çekecek ilk şey, arayüzün ne kadar hızlı tepki verdiğidir. Uzaktan kumanda üzerindeki Home tuşuna bastığınızda, mevcut uygulamaları hemen yükler. Arayüz, anlık geribildirim sağlar ve mevcut içeriğe hızlıca erişmenize olanak tanır. Ayrıca, arabirimin, birden fazla kategoriden gelen sonuçları görüntüleyen, sesli arama özelliğine de sahiptir.

Uygulamalar:
Bir işletim sistemini başarılı kılan en kritik kısım, platformda bulunan uygulamalardır. Bu da zaten hali hazırda Google’ın en avantajlı noktası. Standart Smart TV uygulamaları bünyesindeki uygulamalara (Netflix, Amazon, Hulu ve YouTube) ek olarak Android TV, Google Play Store’u da içermektedir. Google Play Store, binlerce filmin ve TV şovunun yanında etkileyici miktarda oyun da dahil milyonlarca şarkının bulunduğu devasa bir pazardır.

Oyunlar:
Tarihsel olarak, televizyonlar ve oyun platformları iki ayrı sistem olmuştur. Android TV bu alanı bulanıklaştırmayı amaçlıyor. Akıllı telefonların mobil oyun platformları haline gelmesi ile aynı şekilde, Android TV, ev oyun konsollarına duyulan ihtiyacı ortadan kaldırma potansiyeline sahiptir. Star Wars gibi zengin ve kapsamlı oyunlardan, PacMan gibi eski oyun klasiklerine kadar Android TV, tipik oyun platformlarına çok daha zengin bir içerik sağlamaktadır. Platform olgunlaştıkça ve televizyonlar daha güçlü hale geldiğinde, Android TV, eninde sonunda, çevrimiçi ve çevrimdışı oyunlarda konsollara da ciddi bir rakip olacak.

Cihaz Entegrasyonu:
Android TV’yi gerçek bir dijital merkez haline getiren şeylerden biri, diğer cihazlara bağlanma yeteneğidir. Mobil cihazınızdaki Android TV uygulamasıyla, cihazınız uzaktan kumanda olarak kullanılabilir. Ya da daha da iyisi, doğrudan mobil cihazınız yardımıyla Google Cast üzerinden TV’nize içerik tasarlayabilirsiniz. Android TV, daha güçlü bir oyun deneyimi sağlamak için Sony Dual Shock 4 gibi bluetooth özellikli oyun kollarını da destekliyor. Bununla birlikte, harici bir oyun kolunuz yoksa, TV uzaktan kumandasını oyun kolu olarak kullanarak oynatabileceğiniz birçok oyun vardır. Örneğin; bu kabiliyetten yararlanan BombSquad adı verilen bir oyun mevcuttur. BombSquad, 8 oyuncuya kadar çeşitli aygıtlardan bağlanarak, Bayrak Yakalama, King-of-the-Hill, Bomber-Hockey ve Eliminasyon gibi pek çok çoklu oyuncu modunu destekleyen eğlenceli bir oyundur. Klasik konsollarda çok oyunculu bir oyunu eğer oyun kolu desteği yoksa ayrı ayrı cihazlardan oynamanız gerekirken Android bu durumu dert etmemekte ve tek bir cihazla desteklendiği kadar oyuncunun aynı oyuna bağlanabilmesine imkan tanımaktadır.

Üretici Uyumluluğu:
2014 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana Android TV, Sony ve LG Electronics gibi büyük donanım üreticilerinin yanı sıra RCA, Hi-Sense ve Bang&Olufsen gibi 2016 CES’de ilan edilen bir dizi yeni üreticiden hızla destek aldı. Bu geniş çaplı kabullenme, bağımsız, cihaz tabanlı arayüzlerden birleşik, cihaza bağımlı olmayan bir platforma geçiş anlamına geliyor. Trendleri anlamlandırmak için yalnızca PC’lerin ve Smartphone’ların geçmişine bakmak yeterlidir.

Sonuç Olarak:
Yeni Akıllı TV türleri ortaya çıktıkça, yaşama biçimimizi önemli ölçüde şekillendirecekler. Android TV bunu bugün zaten gösteriyor ve cihazlar daha güçlü hale geldiğinde bu etki daha da artacağa benzemekte.

Siz de Akıllı TV’ler ile ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşabilir, ya da bu yazımızı konu ile ilgilenen arkadaşlarınızın da okuyabilmesi için sosyal platformlarda paylaşabilirsiniz.

usta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir