Anakart Nedir – Anakart Çeşitleri ve Özellikleri

Anakart Nedir – Anakart Çeşitleri ve Özellikleri

Anakart

Bu yazımda sizlere anakart nedir, anakart çeşitleri, anakartın yapısı, anakartın çalışması, anakart chipset(yonga seti) çeşitleri, anakart veri yolları, anakart markaları, anakart fiyatları, anakart modeli öğrenme ve anakart seçimi konuları hakkında bilgi vereceğim.
>>Anakart Nedir
>>Anakartın Yapısı ve Çalışması
>>Anakart Üzerindeki Parçalar ve Görevleri
>>Anakart Çeşitleri ve Özellikleri
>>Anakart Markaları
>>Anakart Modeli Öğrenme
>>Anakart Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir

Anakart Nedir Ne İşe Yarar?

Anakart, bilgisayarın tüm iç ve dış donanım birimlerinin üzerindeki bağlantı portlarına bağlandığı, üzerinde elektronik devre elemanlarının bulunduğu bilgisayarın en temel parçasıdır. Aynı zamanda mainboard, motherboard, system board olarak ta ifade edilebilir. Apple firmasının ürettiği bilgisayarlar için kullanılan anakart isimleri, lojik kart veya logic card olarak ifade ediliriler. Bazen de Apple anakart isimleri kısaltılarak mobo ismiyle adlandırılırlar. Bir bilgisayar için olmazsa olmaz en temel parçadır. Anakartlar olmadan bilgisayarın diğer hiçbir donanım birimini kullanamazsınız. Kısaca bir bilgisayar anakart olmadan çalışmaz. Çünkü diğer tüm donanımların birbirleri ile bağlantıları anakart sayesinde gerçekleşir. “Anakart nedir kısaca” diye sorduğumuzda vereceğimiz cevap şudur: Anakart üzerindeki parçalar ve bileşenler ile koordineli çalışabilen elektronik bir devredir. Bu cevabı anakart resmini inceleyerek te kolaylıkla verebiliriz.

Anakartın Yapısı ve Çalışması

Anakart üzerinde işlemci soketi, RAM slotu, harddisk bağlantı soketleri, veri yolları, BIOS, onboard yani dahili donanım kartları bulunur. Harici donanım kartları anakarta, veri yolları diğer bir adıyla genişleme yuvaları sayesinde bağlanabilirler. Geçmişten günümüze kullanılan anakart veri yolları çeşitleri sırasıyla ISA, PCI, AGP, PCI-X, PCI Express(PCI-e)’tir. Her anakartın yapısının birbirinden farklı özellik ve bileşenlere sahip olduğu hiçbir zaman unutulmamalıdır.

Anakartın çalışması için bir elektrik enerjisine ihtiyaç vardır. Bu da kasaların içinde bulunan güç kaynakları(Power Supply) ile karşılanmaktadır. Anakart üzerindeki parçalar, görevleri itibari ile farklı elektrik değerleri ile çalışırlar. Normalde güç kablosu ile Power Supply(güç kaynağına) 220V gerilim gelmektedir. Bu değer her parçanın çalışması için gerekli değerlere güç kaynağı aracılığıyla düşürülmektedir. Az çok aklınızda anakart nasıl çalışır sorusuna verecek bir cevap oluşmuştur umarım.
Anakartın Yapısı
Anakart Üzerindeki Parçalar ve Görevleri
Anakart üzerindeki parçalar, anakart portları ve isimleri, anakart slotları, anakart bölümleri yukarıdaki anakart resmi üzerinde detaylı bir şekilde işaretlenip belirtildi. Burada anlatılan bilgiler laptop bilgisayarlar için de geçerlidir. Fakat laptop anakartının üzerindeki parçaların çoğunluğu tümleşik yani onboard’tur. Günümüz teknolojisi itibari ile laptop donanımları da harici olarak üretilmeye başlanmıştır. Örnek vermek gerekirse RAM ve ekran kartları gibi.

Birazda anakart üzerindeki parçaların görevleri hakkında bilgilendirmeler yapalım.

Giriş ve Çıkış Portları Ne İşe Yarar?
Giriş ve çıkış portları, bilgisayar anakartı ile dış donanım birimleri arasında veri alışverişinin yapılmasını sağlarlar. Yani mouse, klavye, yazıcı, monitör, kulaklık, hoparlör, modem gibi donanımlar bilgisayara anakart üzerindeki giriş ve çıkış portları sayesinde bağlanabilirler.

Bilgisayar Giriş ve Çıkış Portları
Bilgisayar Giriş ve Çıkış Portları

Mouse ya da diğer bir isimle fare anakart çıkışındaki yeşil renkli PS/2 portuna bağlanır. Klavye mor renkli PS/2 portuna bağlanır. PS/2 portları 6 pinlidir. Klavye ve mouse takılırken pinlerin zorlanıp bozulmaması için dikkat edilmelidir. Günümüzde çoğunlukla klavye ve mouse bağlantıları için USB portu kullanılmaktadır.

Seri port, bilgisayar ile dış üniteler arasındaki veri alışverişinin seri iletişim yöntemiyle yapılmasını sağlar. İngilizce olarak “Serial Port” olarak ta bilinir. Seri port 9 tane erkek pine sahiptir. Çeşitli chip programlama aygıtlarına bağlantı ve bilgisayar kontrollü otomasyon sistemlerinin bağlantıları için kullanılırlar. Örnek olarak en basitinden PIC programlama kartları seri port üzerinden çalışırlar. Fakat günümüzde yeni çıkan teknolojiler ile programlama işlemleri için çoğunlukla USB portları kullanılmaktadır. Seri port olmayan bir bilgisayarda, USB porttan seri porta dönüştürücüler kullanılabilir.

Paralel port, eski yazıcıların bağlantıları için kullanılmaktaydı. Paralel port ile veri gönderme işlemi için paralel iletişim yöntemi kullanılmaktadır. LPT Port olarak ta adlandırılmaktadır. Ayrıca İngilizce olarak “Parallel Port” olarak ta kullanılmaktadır. Paralel port, genelde kasa arkasında mor renktedir ve 25 dişi pin yapısına sahiptir. En son çıkan anakartlar ve özellikleri incelendiğinde paralel portun, yeni nesil anakart üzerine bulunmadığı görülmektedir. Laptop bilgisayarlarda paralel port bulunmaz. Eğer ihtiyaç duyarsanız masaüstü bilgisayarlar için PCI Paralel Port Kartı(PCI Parallel Port) takarak, laptop bilgisayarlar için USB porttan paralel porta dönüştürücü kullanırsanız bu sorunu çözmüş olursunuz.

VGA portu monitör çıkışı ile anakart üzerindeki onboard ekran kartından, analog sinyal işleyen monitöre gerekli olan görüntü sinyalleri gönderilir. Bu çıkış konnektörü 15 pin dişi yapısına sahiptir. Genelde mavi renktedir.

USB portu ile bilgisayar anakartına; yazıcı, tarayıcı, hoparlör, mouse, klavye gibi her türlü donanımı bağlayabilirsiniz. USB portu seri veri iletişim yöntemini kullanır. Günümüzde USB 3.0 dediğimiz teknoloji ile normal USB 2.0 teknolojisinden 10 kat daha hızlı veri aktarımı yapabilirsiniz. USB 3.0 portu mavi renk yapısı ile diğer USB portlarından ayrılmaktadır. Eğer bilgisayar anakartındaki USB port sayısı yetersiz ise PCI USB çoklayıcı ya da USB’den USB çoklayıcı aparatlarını kullanarak USB port sayınızı arttırabilirsiniz.

Ethernet portu, bilgisayarınızın modeme ya da switch, hub gibi bir ağ elemanına bağlanması için kullanılan bir porttur. Kablolu modeminiz ile internete girmek için, modemden bilgisayar anakartının ethernet portuna Cat5 veya Cat6 gibi ağ kabloları ile bağlantı yapılır. Ağ kablosunun ucuna RJ45 adı verilen platik yapıda bir soket takılır. Aynı zamanda herhangi bir ağ elemanına ihtiyaç duymadan da ethernet portundan ağ kablosu ile 2 bilgisayarı birbirine bağlayarak bilgisayar ağı kurabilirsiniz. Ethernet portu anakart üzerinde onboard olarak bulunmaktadır. Eğer arızalanıp çalışmıyorsa PCI veri yoluna harici bir ethernet kartı takılarak problemi çözebilirsiniz.

Ses kartı çıkışları ile bilgisayarınızdan müzik dinleyebilir, mikrofon ile ses kaydı yapabilir ve Mp3 çalar gibi elektronik aygıtlardan bilgisayarınıza ses girişi yapabilirsiniz. Ses portunda genelde 3 tane farklı renkte bağlantı ucu bulunmaktadır. Mavi renkli giriş portuna Mp3 çalar, CD çalar gibi müzik aygıtlarından bilgisayarınıza özel bir jak ile analog ses sinyali girişini yapabilirsiniz. Yeşil renkli bağlantı portuna hoparlör ya da kulaklık gibi ses üreten aygıtları bağlayabilirsiniz. Elde edilen ses sinyali analog olarak bu aygıtlara gönderilmektedir. Pembe renkli ses portu ile mikrofon aygıtından bilgisayar ortamına analog ses sinyallerini aktarabilirsiniz. Bazı anakartlarda ses çıkışları 3’ten fazla olmaktadır. Bu tarz anakartlara; 4+1, 5+1 ses sistemleri bağlanabilmektedir.

BIOS ve BIOS Pili Nedir?
BIOS; bilgisayarın donanımlarının çalışması, kontrol edilmesi, arıza ve hataların bildirilmesi işlemlerinin yapılmasını sağlayan bir birimdir.
BIOS pili, CMOS denilen ve BIOS ayarlarını hafızasında tutan belleğin içindeki bilgilerin silinmesini engeller. Pil biterse ya da çıkarılırsa CMOs içindeki bilgiler silinir.
BIOS ve BIOS pili hakkında daha detaylı bilgiyi “BIOS Nedir” adlı konumuzu okuyarak elde edebilirsiniz.

İşlemci Soketi Ne İşe Yarar?
İşlemci soketi, adından da anlaşılacağı üzere anakart üzerinde işlemcinin takılacağı yerdir. Anakartınıza uygun bir işlemci seçmeye çalışın. Her işlemcinin her anakarta uymayacağını unutmayın.

12V Güç Bağlantısı Ne İşe Yarar?
12V güç bağlantısı, kasadaki güç kaynağından gelen sarı ve siyah renkli kabloların bulunduğu 4 girişli soketin takılacağı bağlantı yeridir. Bu bağlantı ile işlemci için gerekli olan elektrik enerjisi sağlanır.

RAM Slotları Ne İşe Yarar?
RAM slotları, bilgisayarın RAM belleğinin takıldığı bağlantı soketleridir. RAM hakkında daha deyaylı bilgiye sahip olmak için “RAM Nedir” konumuzu inceleyebilirsiniz.
RAM slotları her anakartta; pin sayıları, hız gibi özellikler bakımından farklılıklar gösterebilir.

Anakart Güç Bağlantı Soketi Ne İşe Yarar?
Anakart güç bağlantı soketi, anakart üzerindeki bileşenler ve parçalar için gerekli olan enerjiyi sağlar. Soket üzerindeki bağlantı doğru bir şekilde bağlanmalıdır. Aksi halde kablolar üzerinde iletimsizlik ve problemler ortaya çıkabilir. Anakart üzerinden soket çıkarılmak istendiğinde soket üzerindeki plastik kilitleme mandalına basılıp çekilmelidir. Güç, kasada bulunan Power Supply(Güç Kaynağı) tarafından sağlanmaktadır.

Disket Sürücü Soketi Ne İşe Yarar?
Disket sürücü soketi; CD, DVD, taşınabilir harddisk, flash bellek teknolojisi gelişmeden önce kullanılmaya başlanmış ama günümüzde kullanılırlığını yitirmiş olan disket sürücülerin bağlantısını yapmak için kullanılır. Günümüzde kasalardaki disket sürücü yuvalarına kart okuyucu donanımlar takılmaktadır.

Sata Bağlantı Soketleri Ne İşe Yarar?
Sata bağlantı soketleri, bilgisayara sata bağlantısına sahip olan harddisk, SSD, CD-ROM, DVD-ROM tarzı donanımların bağlanması için kullanılır. Bir anakart üzerinde birden fazla sata bağlantı soketi bulunabilir.

IDE Bağlantı Soketi Ne İşe Yarar?
IDE bağlantı soketi, IDE bağlantı yapısına sahip harddisk, CD-ROM, DVD-ROM gibi donanımların bağlanması için kullanılır. Donanımları IDE bağlantı soketine takarken soket üzerindeki kesik kısma uygun şekilde bağlanmasına dikkat edin. Aksi halde IDE soketindeki pinleri yamultup kırabilirsiniz. Bu durumda IDe girişiniz kullanılamaz hale gelir.

Kasa Ön Panel Bağlantı Pinleri Ne İşe Yarar?
Kasa ön panel bağlantı pinleri, kasanın ön kısmında bulunan Power Buton(Açma Kapama Düğmesi), Reset Buton(Yeniden Başlatma Düğmesi), Power Led(Güç Işığı), HDD LED(Harddisk Işığı) gibi bağlantıların anakarta bağlandığı yerdir. Ayrıca anakartın üstünde kasanın ön panelideki USB, kulaklık(hoparlör), mikrofon bağlantılarının yapılacağı özel pinler de bulunmaktadır.

Anakart Chipset(Yonga Seti) Nedir?
Anakart üzerindeki parçalar arasındaki veri akış trafiğini denetleyen önemli birimler bulunur. Bu birimlere yonga seti diğer bir adıyla chipset denir. Chipsetler bilgisayarın hızına doğrudan etki eden önemli birimlerdir. Anakart üzerinde çok sayıda yonga seti(chipset) bulunur. Ama bunlardan 2 tanesi yönetici yonga seti olma özelliği ile diğerlerinden daha farklı bir öneme sahiptirler. Bunlardan biri Kuzey Köprüsü, diğeri Güney Köprüsü’dür.

Kuzey köprüsü; işlemci, RAM bellek, PCI-e ve AGP arasıdaki veri aktarımından sorumludur. Kuzey köprüsünün, anakart üzerindeki yerini tespit etmek için işlemciyi baz almanız yeterlidir. İşlemcinin hemen yan kısmındadır ve üzerinde metal bir soğutucu bulunur.

Güney köprüsü; güç yönetimi, PCI veri yolu, USB portu, seskartı, ethernet kartı gibi donanımlar arasındaki veri aktarımından sorumludur.

Anakart Chipset Çeşitleri
Anakartlar için çok çeşitli yonga setleri(chipset) üretilmektedir. Piyasada bu işi yapan birçok firma bulunmaktadır. Bu chipsetler bu üretimi yapan firmaların isimleriyle adlandırılmaktadırlar. Günümüzde AMD, Intel, SIS, VIA gibi chipset çeşitleri bulunmaktadır. Fakat en yaygın olarak Intel, VIA, SIS ve AMD anakart chipsetleri kullanılır. Anakart fiyatları ve performansları üzerinde doğrudan etkili oldukları için önemli bir yere sahiptirler.

Anakart Veri Yolları
Anakart veri yolları çeşitlerinin neler olduğunu yazımın başında belirtmiştim. Şimdi veri yolu nedir, ne işe yarar sorularına cevap verelim.

Anakart üzerindeki veri yolları, bilgisayar birimlerinin birbiriyle bilgi alışverişini sağlayan bağlantı yollarıdır. Aynı zamanda dışarıdan bağlanan donanımlar ile veri alışverişi veri yolu slotları sayesinde gerçekleşmektedir. Bir harici donanım kartının bağlandığı slot, slotun bağlı olduğu veriyolunun adına göre adlandırılmaktadır.

Veri yolu deyince bant genişliği ifadesinin ne olduğunu bilmek gerekir.
Bant genişliği, birim zamanda aktarılabilecek veri miktarı olarak tanımlanır. Bir veriyolundaki bant genişliği ne kadar büyükse belli bir zamanda aktarılabilecek olan veri miktarı da o kadar fazla olur.

ISA Slotu: Çok eski bir veri yoludur. 8 – 16 bit veriyoluna sahiptir. Bant genişliği çok düşük olduğu için artık günümüz anakartlarında kullanılmamaktadır.
ISA Veriyolu

PCI Slotu: Bu slotlar anakart üzerinde beyaz renkte bulunurlar. Bu slotlara TV kartı, ethernet kartı, ses kartı, güvenlik kartı gibi harici donanımlar takılabilir. PCI 64 bitlik bir veri yoluna sahiptir ve 1993 yılında üretilmiştir. Fakat uyumluluk problemleri yaşandığından dolayı 32 bit olarak kullanılmaktadır. PCI slotu anakartta ne kadar fazla ise o kadar çok donanım kartı bilgisayara takılabilir.
PCI Veriyolu

AGP Slotu: Bu slota sadece ekran kartları takılabilir. Bu veri yolu 533 MHz hıza çıkabilir. AGP(Hızlandırılmış Grafik Portu) veriyolu sadece ekran kartları için tasarlandığından dolayı ekran kartlarının etkin biçimde kullanılmasını sağlar.
AGP Veriyolu

PCI-X Slotu: Bu slot server(sunucu) sistemlerinde kullanılır. PCI-X veriyolu kullanımının temel nedeni PCI slotlarından daha fazla bant genişliği sağlamaktır.
PCI-X Veriyolu

PCI Express (PCI-e) Slotu: Bu veriyolu güç tüketimini ve diğer donanım maliyetlerini azaltmayı sağlayan bir yapıya sahiptir. Sistem belleğinin daha etkin bir biçimde kullanılmasını sağlar. PCIE X1 veriyolu kendinle uyumlu çeşitli donanım kartlarının bağlantısı için kullanılır. PCI-Express X16 veriyolu yüksek bant genişliğine sahip olup ekran kartı bağlantısı için geliştirilmiştir.
PCI-Express Veriyolu

Anakart Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Anakart çeşitleri; XT anakart, AT anakart, ATX anakart, BTX anakart olmak üzere 4 farklı yapıdadır. Bu farklılık anakart boyutları, soket yapıları, vida yerleri, port sayıları, panel bağlantı uçları gibi birçok yapıda kendini gösterir.

XT Anakart Nedir?
XT anakartlar, ilk kişisel bilgisayarlarda kullanılmıştır. İşlemciler üzerinde sabit olarak bulunmaktaydı. 8086 ve 8088 işlemciler için üretilmişlerdir. İşlemcide bir problem olması durumunda anakartın komple değiştirilmesi en büyük dezavantajıydı. XT anakartların boyutu 215mm x 330mm’dir.

XT Anakart
XT Anakart

AT Anakart Nedir?
AT anakartlar, XT anakartlardan sonra 1982 yılından itibaren kullanılmaya başlamışlardır. ATX anakartlara benzer formdadırlar. Yapısında veriyolu olarak AGP, ISA, PCI kullanılmaktadır. PS/2 bağlantı yapısı bulunmamaktadır. İşlemci değiştirilmesi mümkün olmaktadır. AT anakart boyutları, 350mm x 305mm değerlerindedir.

AT Anakart
AT Anakart

ATX Anakart Nedir?
ATX anakartlar, AT anakartlardan daha sonra üretilmeye başlanılan bir anakart çeşididir. Öncekilere nazaran çok daha fazla giriş ve çıkış bağlantı desteğine sahiptirler. Çeşitli donanım kartları ATX anakart çeşidiyle birlikte tümleşik yapıda kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzün en çok kullanılan anakart çeşididir. ATX anakart nedir sorusuna cevap verdikten sonra biraz da ATX anakart boyutları konusunda biraz bilgi verelim.

ATX Anakart Ölçüleri: Mini ATX (150mm × 150mm), Flex ATX (229mm × 191mm), Micro ATX (244mm × 244mm), Standard ATX (305mm × 244mm), Extended ATX(e ATX) (305mm × 330mm), Workstation ATX(WTX) (356mm × 425mm) boyutlarına sahip olan ATX anakart türleridir.

Mini ATX Anakart Nedir?
Mini ATX anakartlar, düşük güç tüketimi gerektiren sistemlerde kullanılırlar. Güç tüketimi az olduğu için çalışma sonucunda ortaya çıkan ısı da az olur. En küçük ATX anakart formudur.

Mini ATX Anakart
Mini ATX Anakart

Flex ATX Anakart Nedir?
Flex ATX anakartlar, ATX formunun Mini ATX’ten sonraki en küçük boyutlarına sahip olan anakart türüdür. 1999 yılında üretilmeye başlanılan bu anakartlar için normal güç kaynağı da kullanılabilir. Ama genellikle Flex ATX kasalarda kullanılmak üzere üretilmiş olan bilgisayar güç kaynakları(Power Supply) kullanılmaktadır.

Flex ATX Anakart - Flex ATX Power Supply
Flex ATX Anakart – Flex ATX Power Supply

Micro ATX(mATX) Anakart Nedir?
Micro ATX anakartlar diğer bir adıyla mATX anakartlar, 1997 yılının Aralık ayında piyasaya çıkarıldı. Bu ATX formuna bazı kullanıcılar micro anakart ismini de vermektedirler. Micro ATX(mATX) ile Standard ATX aynı giriş çıkış portlarına sahiptirler. ATX olan bir kasaya Micro ATX anakart montajı yapılabilir. Yonga seti bakımından da Standard ATX ile aynıdırlar. Bir tek farkı boyut olarak küçük olduğundan dolayı daha az genişleme yuvasına sahip olmasıdır.

Micro ATX(mATX) Anakart
Micro ATX(mATX) Anakart

Standard ATX Nedir?
Standard ATX anakartlar, bilgisayar kullanıcıları tarafından en çok tercih edilen anakart çeşididir. 1995 yılında Intel firması tarafından geliştirilmiştir. AT anakartların yerini almışlardır.

Standard ATX Anakart
Standard ATX Anakart

Extended ATX(EATX) Anakart Nedir?
Extended ATX, diğer adıyla EATX anakartlar, Standard ATX formlarından çok daha büyük boyutlara sahiptirler. Bu anakartlar yüksek performans elde etmek için kullanılırlar. Genelde server(sunucu) dediğimiz sistemlerde kullanılırlar. Hızlı ve performanslı işlemci yapısını desteklerler. Bu çift işlemci anakart modeli birden fazla ekran kartı bağlantısı için de uygun yapıdadır. Extended ATX, çokça genişleme yuvasını ve RAM bağlantı slotunu üzerinde barındırır. Normal kasalara sığmaya EATX anakartlar için özel kasa yapıları kullanılmaktadır. Bu kasalar diğerlerine göre daha ağır ve sağlam yapıdadılar.

Extended ATX(EATX) Anakart
Extended ATX(EATX) Anakart

Workstation ATX(WTX) Anakart Nedir?
Workstation ATX diğer bir adıyla WTX, üst seviye performans istenilen sistemlerde kullanılan bilgisayar anakartıdır. En büyük ATX anakart formudur. Bu nedenle üzerinde birden fazla işlemci, RAM, ekran kartı gibi birçok donanım kartını barındırabilir. WTX anakartlar, yüksek performanslı sunucu(server) sistemlerinde kullanılmaktadırlar. Workstation ATX boyut olarak Standard ATX’in yaklaşık olarak 2 katıdır. Yapsına uygun boyutlarda ve güçte kasalar kullanılmalıdır. Soğutma sistemleri de performansı karşılayacak nitelikte olmalıdır.

Workstation ATX(WTX) Anakart
Workstation ATX(WTX) Anakart

BTX Anakart Nedir?
BTX anakartlarda; bilgisayar sistemin güç yönetimi, işlemci soğutma sistemi ve çeşitli donanım birimlerinin yerleşiminde büyük değişiklikler ortaya çıkmıştır. Bu anakart çeşidinin üretimin temel amacı işlemci gibi çok ısınan parçaları daha iyi soğutabilmektir. Bunun için BTX’lerde işlemci etrafındaki çeşitli bağlantılar ve elektronik elemanlar anakartın daha farklı yerlerine taşınmışlardır. BTX anakartlar, 325mm x 267mm boyutlarına sahiptir. Ayrıca Micro BTX(267mm x 267mm) ve Pico BTX(203mm x 267mm) anakart türleri bulunmaktadır.

BTX Anakart
BTX Anakart

Anakart Markaları
Günümüzde çok çeşitli ankart markaları bulunmaktadır. Asus, Gigabyte, MSI, Asrock, Biostar, Evga, Intel gibi çeşitli anakart üreticileri piyasada yaygın olarak bulunmaktadır. Tabi bu anakart markaları ve özellikleri itibariyle çok farklı fiyatlara sahiptirler. En kaliteli anakart, en pahalı anakart, en ucuz anakart, en iyi anakart markası gibi aramaları internet üzerinden yaptığınızda yukarıda yazdığım anakart üreticileri karşınıza çıkacaktır.

Bilgisayar Anakart Fiyatları
Anakart fiyatları, anakartın markasına, modeline, üzerindeki soket yapısına, veriyolu çeşidine, slot sayısı gibi birçok etmene bağlı olarak değişim göstermektedirler. Şunu da unutmayın her pahalı anakart en iyi anakart, her ucuz anakart ta en kötü anakart değildir. Laptop anakart fiyatları, diğerlerine göre biraz daha pahalı olabilir.

Anakart Modeli Öğrenme
Anakart modeli öğrenme işlemi için çok farklı yöntemler kullanabilirsiniz.
Anakart üzerinde marka altında yazan bir kod benzeri bir yazı ve numaralar vardır. Bu yazılar bilgisayar anakart markası ve anakart modelini bize gösterir. Bu marka ve model ile internet üzerinden arama yaparsak anakarta ait tüm bilgileri ve özellikleri kolayca öğrenebiliriz.
Anakart Modeli ÖğrenmeBu yöntemin haricinde bir de anakart modeli, markasını ve anakart özelliklerini öğrenmek için yardımcı programlar kullanabiliriz. Anakart modeli öğrenme linkine tıklayarak bu konudaki uygulamalı işlemleri anlatan Youtube videomuzu izleyebilirsiniz. İnternette bu konuda arama yaparsanız çok sayıda işinize yarayacak ücretsiz programlar bulabilirsiniz. Tercih size kalmış. Anakartımın modeli nedir diye soran birisi için yeterli bilgiler verdiğimi düşünüyorum.

Anakart Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Anakart seçimine ilk önce anakart boyutunu belirlemekle başlanmalıdır. Çünkü kullanacağınız anakart seçtiğiniz kasanın içine sığacak boyutta olmalıdır.

Eğer aklınızda bir işlemci türü ve çeşidi varsa anakartınız bu işlemci yapısına uygun olmalıdır. Çünkü her işlemci her anakarta olmaz. Her anakartın özellikleri birbirinden farklıdır. Anakart özellikleri deyince; anakart veri yolları, anakart parçaları, pin sayıları, soğutma sistemlerinin bağlantıları ve anakart soketleri gibi birçok farklılıklar bulunmaktadır.

Anakartınızın kullanacağınız RAM modeline göre de uygun olması gerekmektedir. İşlemcide olduğu gibi RAM yapılarında da pin sayısı, soket yapısı gibi birçok farklılık bulunmaktadır. Benim size tavsiyem ihtiyacınız olan RAM miktarından 2 kat daha fazlasını destekleyen bir anakart seçmenizdir. Çünkü gün gelir ihtiyacınız olan RAM miktarı artarsa anakartı değiştirmeye gerek kalmadan RAM arttırma işlemi yapabilirsiniz.

Kullanılacak ekran kartı da anakart seçiminizi önemli derece de etkiler. Eğer çok yüksek grafik kalitesine sahip olan programlar çalıştırmayacaksanız ya da yüksek grafikli oyunlar oynamayacaksanız onboard diye tanımladığımız anakartınıza tümleşik yapıdaki ekran kartı sizin için yeterli olacaktır. Ama bunun tam tersini yapacaksanız yani yüksek grafiklerle uğraşacaksanız veya yüksek grafik çözünürlüğüne sahip oyunlar oynayacaksanız iyi bir ekran kartına ihtiyacınız olacak demektir. Bu durumda kullanacağınız ekran kartının seçeceğiniz anakart tarafından destekleniyor olması gerekmektedir. Aksi takdirde yeni bir anakarta ihtiyacınız olabilir. Bu da hiç yoktan size extra bir maliyet demektir. Bu yüzden tüm bu durumlar baştan düşünülmelidir.

Anakart seçimi gelişigüzel değil sizin ihtiyaçlarınıza göre belirlenmelidir. Şöyle bir düşünün sadece internete girecekseniz, word veya excel gibi programları kullanacaksınız öyle çok yüksek özellikleri olan donanımlara ihtiyacınız olmayacaktır. Bu nedenle kullanacağınız anakartın da öyle çok detaylı özelliklerinin olması gerekmemektedir. En iyi anakart diye bir şey yoktur. İyi seçilmiş anakart vardır. En iyi anakart seçimi kişiden kişiye, ihtiyaçtan ihtiyaca göre değişir bunu unutmayın.

Eğer pc anakart konusunda çözemediğiniz ve yardıma ihtiyacınız olan bir konu varsa mutlaka yazının sonundaki yorumlar bölümüne yazınız. Mutlaka en kısa zamanda size tarafımdan site üzerinden size gereken destek sağlanacaktır. Ayrıca birçok anakart üreticilerine ait web siteleri ile elektronik ürün satış web sitelerinde anakart tanıtımı yapılmaktadır. Bu tanıtımlar ile de kendinize uygun bir ürünü belirleyebilirsiniz.

Bu yazıda anakart nedir, anakart çeşitleri, anakartın yapısı ve çalışması, anakart chipset(yonga seti) çeşitleri, anakart veri yolları, anakart markaları, anakart fiyatları, anakart modeli öğrenme, anakart seçimi konuları anlatılarak anakart hakkında bilgi verilmiştir. Bir sonraki konuda görüşmek üzere hoşçakalın.

usta

38 thoughts on “Anakart Nedir – Anakart Çeşitleri ve Özellikleri

 1. İyi günler acaba anakart kasanın tam olarak neresinde yani anakartı bulabilmek için kasanın arkasını mı sökmemiz gerekli yardımcı olursanız sevinirim

  1. Kasanın kapağını açman gerekli. Açınca göreceğin en büyük elektronik devredir ve bütün diğer donanımlar ve kablolar ona bağlı durumdadır. Bulman zor olmayacaktır.

  2. Merhaba Madencilik için en uygun, 6 ekran kartı veya daha fazla takabileceğim anakart önerebilir misiniz? ekran kartının markası veya modeli farkeder mi? Ethereum, etherum classic ve monero madenciliği düşünüyorum.

 2. İyi çalışmalar , yazınızı beğendim fakat aklımda bir soru var
  [ ASUS H81M-K Intel H81 Soket 1150 DDR3 1600MHz DVI&VGA Anakart ] İnternette herhangi bir sitede satışı yapılan anakart bu açıklama ile satılıyor bana neyin ne ifade ettigini söylerseniz sevinirim mesela ( H81M-K Nedemek ) gibi.

  Teşekkürler

  1. ASUS H81M-K Intel H81 Soket 1150 DDR3 1600MHz DVI&VGA: Buradaki Asus markası anlamına gelir H81M-K markanın hangi modeli olduğunu belirtir. İntel h81 soket yapısı ile hangi işlemcileri destekleğini(I3,I5,I7 gibi) gösterir. DDR3 1600MHz RAM slot yapısını ve hızını belirtir. DVI&VGA hem DVI hem de VGA görüntü çıkışının olduğunu belirtir. Yani hem analog hem de dijital görüntü çıkışı bulunmaktadır. Umarım sorularının cevabını vermişimdir. İyi çalışmalar.

 3. Abi ben Oyun için anakart alacam ram 8gb 4gb da ekran kartı olacak intel uyumlu atx türü bi ürün istiyorum yardımcı olsan

 4. i aksamlar sifir bi anakart aldim saticiya isteklerimi belirttim oda tavsiye etti. sorunum biraz garip. kutusunda model olarak hm55mal yaziyor ve maksimum 8gb ram destekliyor ama kart uzerinde hm55mal2 yaziyor ve internetten bAkinca bu model 16 gb ram destekliyor. simdi benim anakartim 1 mi 2 mi.. kartin uzerindeki ile kutudaki resim birebir ayni.

 5. Kolay gelsin. Bir pc m yok. Toplama almayı düşünüyorum. Anakart, ekran kartı, Ram takıldığım 3 büyük problem. Kime güvenebilirim nasıl toplarım, modelleri hakkında da pek bir bilgim yok. Size sorum şu. Hangi firmadan yardım almalıyım (vatan com. Gibi), ve sizce benim kullanacağım kasanın toplam maliyeti nekadar olur ? (Oyun canavarı değilim ama Btf, Cod gibi Fps ve Tps tür oyun meraklısıyımdır) TEŞEKKÜRLER ..

  1. İnternet üzerinden de istediğin ürünleri bulabilirsin. Biraz araştırmalısın. Her ürünün fiyatı farklıdır. Ona göre internet üzerinden bir fiyat çıkarabilirsin.

 6. merhabalar…
  işyerimde 3 pc kullanıyoruz .. 1 tanesi ana pc diye tabir ettiğimiz kullandığımız tüm programlar bu bilgisayarda… kameralar vs. diğerli ağdan bağlanıp işlem yapıyor… hal böyle oluncada ana pc çok kasıyor diğer pc lerde sadece o programlarda yavaş çalışıyor..
  yeni bir bilgisayar alıp ana pc onu yapmayı düşünüyorum ama kafaya göre i5 işlemci olsun 16gb ram olsun diyerek değilde hangisi hangisini destekliyor benim işime hangisi daha faydali olur bilmek istedim… işimiz sürekli internet ile hız bizim için baya önem arz ediyor 🙂

  1. Hüseyin bey seçeceğiniz her anakartın kendine göre özellikleri bulunmaktadır. İyice inceleyip doğru karar vermeniz gerekmektedir. İntel i5 uyumlu 16gb ram destekleyen bir anakart demişsiniz. Ram kaç pinli buna göre de seçiminiz değişebilir. Anakarttaki ram soketine her ram uyumlu olmaz. Bunun yanında kullanacağınız harddiskte sizin hızınızı etkileyen en önemli donanımlardandır. Seçimlerinizi dikkatli bir şekilde yapmanız gerekmektedir.

    1. Aynı konuda ben görüşünüzü istiyorum üstad elimdekini güncelleneceğim ama Yen’i nesil çok değişik

 7. Selam benim bilgisayarim biraz eski bi bilgisayar dizüstü ve anakartı yandı.Tekrar yaptırmam için ne kadar harcamalıyım (samsung nph r522)

  1. Bu anakarttaki arızaya göre değişir. Buradan net birşey söylenemez. Uzman bir servis tarafından incelenmesi ve ona göre yapılacakların belirlenmesi gerekir.

  1. Konu içerisinde belirtmiştim. Konuyu iyi incelerseniz net bir şekilde kuzey ve güney köprüsü hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

 8. orasını okudum….fakat cpu öncesi neleri denetliyor onu tam bilmiyorum..cpu ile birimler aradındaki geçiş yapması hakkında biraz ayrıntı rica etmiştim…teşekkür ederim..

  1. Kardesim adam anakart nedir diye yazmis kuzey guney koprusu nedir yazmamiski sen google amcaya kuzey koprusu nedir de bi zahmet 🙂

   1. Anakartın yapısında kuzey ve güney köprüsü önemli yer tutar. Konuda kuzey ve güney köprüsüyle alakalı gereken açıklamalar yapılmıştır.

 9. Merhaba şu an mevcut kullanmakta oldugum pc var 2006 da toplamıştım ancak artık yeni oyunları oynamamaya başladı mesela legend online de oldukça kasıyor ,, elimde 8 gb ddr3 ram ve 500 GB harddiskım var bunlara en uygun nasıl bir anakart önerirsiniz. özellikle legend oyununu oynayabilmek için..

 10. EVGA GeForce GTX 1050 SSC Gaming ACX 3.0 – Ekran kartı – PCI 2,048 MB GDDR
  ustam ekran kartın ne anlama gelıor express kaç oldugunu nerden orgrencem yardım tesekkurler.

 11. Merhaba benim bir toplama kasam var ama cok kotu. Pentinyum islemci 2 gb ram. Ve ben bunu deistirmek istiyorum. Benim surekli kullanabilecegim. Tabiki oyunda oynayabilecegim bir kasa toplamam lazim anakart ram ekran karti cok sıkıntı oluyor yardimci olursaniz sevinirim

 12. Guzel yazınız için teşekkürler. Benim sorum anakarttaki mhz desteği ike işlemci mhz si arasında nasıl bir bağlantı var. Vede örneğin 1066 mhz desteği olan anakarta daha yüksek bir işlemci takıldığında çalışırmı. Çalışırsa kendi mhz sinden değilde anakart mhz sinden mi çalışır.

  1. Anakartlar üzerindeki MHz değerleri RAM ve işlemciler için gerekli olan çalışma sinyalinin alabileceği maximum değerlerdir. Intel işlemciler en yüksek olarak 1333MHz veya 1600MHz bellek kontrolü kullanırlar. Belirttiğiniz değerlerde çalışıp çalışmayacağını kullanacağınız işlemcinin çalışma frekansına bakarak anlayabilirsiniz. İşlemci üzerindeki Ghz değerleri, belirtilen sinyalle çalıştırıldıktan sonra elde edeceği ortalama hız değeridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir