Access’e Giriş-Temel Kavramlar

Access’e Giriş-Temel Kavramlar

access

Access bilgi saklama yani bir veritabanı programıdır. Veritabanı, bir konuyla ilgili bir veya birden fazla kaydın tutulduğu bir bilgi deposu olarak tanımlanabilir. Veritabanı yazılımları, veritabanı adı verilen bilgi deposunu oluşturmak ve veritabanından istenilen bilgiyi istenildiği şekilde çekip aktif şekilde kullanabilmeyi sağlar.

Access programına giriş yaptığımızda ekrana ilk olarak 3 ayrı seçeneğin bulunduğu bir ekran gelir. Yeni boş bir veritabanı oluşturmak istiyorsak bu seçeneklerden Boş Veritabanı seçeneğini seçip Tamam düğmesine tıklamalıyız. Bu aşamadan sonra veritabanına dosya ismini vereceğimiz pencere açılır.Bu pencerede veritabanını hangi klasöre kaydedeceğimizi seçeriz ve veritabanı dosyamız için bir isim belirleriz.Bu veritabanı ismini belirlerken Türkçe karakter olmamasına özen göstermeliyiz.Buna dikkat etmemiz veritabanını daha sonra çeşitli aşamalarda kullanırken bize kolaylık sağlayacaktır.Bu isim verme ve kaydetme klasörünü belirledikten sonra tamam düğmesine basarız ve  ekrana Tablolar,Sorgular,Formlar,Raporlar,Makrolar,Modüller nesnelerinin bulunduğu bir pencere açılır.

Açılan veritabanında penceresinde bulunan nesnelerin görevleri şöyledir :

  • Tablolar : Veritabanının temel nesnesi tablolar olup veritabanında bilgilerin tutulduğu yer tablolardır.Bir veritabanında birden çok tablo oluşturulabilir.Diğer nesneler tablolar dikkate alınarak oluşturulur.
  • Sorgular : Tablolardaki çok sayıda kayıt içerisinden istenilen şarta veya şartlara uyan kayıtları seçerek görebilmek için kullanılan bir nesnedir.
  • Formlar : Formlar tablolara bilgi girişini kolaylaştıran ve daha anlaşılır bir ekran görüntüsü ile çalışmayı sağlayan nesnelerdir. Paket programların kullanıcı ara yüzü olarak düşünülebilir.
  • Raporlar : Tablolardaki bilgileri kağıda dökebilmek için değişik şekillerde sayfa dizaynları oluşturmak için kullanılır.
  • Makrolar : Veritabanında birden çok adımdan oluşan bir işlemin bir seferde yapılabilmesini sağlayan küçük program parçalarıdır.
  • Modüller : Makrolar ile aynı amaca sahip olmakla birlikte Visual Basic programlama dili komutları ile yazılan küçük program parçalarıdır.

usta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir